گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
گزارشي از بازار سنگ‌هاي قیمتی ایران گزارش مي‌دهد‌
پايان حكومت سنگي چشم بادامي‌ها
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - شهریار خدیو فرد- سنگ‌هاي قيمتي و جواهرات از ديرباز مورد توجه انسان‌ها بوده‌اند و در اين بين سنگ عقيق در ميان كشورهاي اسلامي از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. در واقع تمايل به استفاده از اين سنگ به ويژه در بين آقايان باعث شده تا افزون بر 300 ميليون دلار انواع سنگ عقيق از كشورهاي مختلف به ايران وارد شود.
به گزارش ماين نيوز، در اين بين سهم چيني‌ها با وجود عدم برخورداري از معادن با كيفيت و همچنين توليد انواع سنگ‌هاي غيراستاندارد و تقلبي بيش از ساير كشورها بوده است.

البته به نظر مي‌رسد دوران حكومت چشم بادامي‌ها در بازار سنگ عقيق و زينتي ايران به اتمام رسيده و در آينده نزديك شاهد توليد اين سنگ باارزش از نخستين معدن كشور خواهيم بود.

محمدرضا بهرامن، نايب‌رئيس خانه معدن ايران در اين رابطه  مي‌گويد: اواسط سال گذشته، نخستين معدن عقيق ايران با ذخيره احتمالي بيش از يك هزار تن كشف شد كه مراحل نصب و تجهيز معدن در حال اتمام است و احتمالا در آينده نزديك به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وي همچنين به كشف معدن عقيق ديگري در استان فارس اشاره كرد و افزود: اواخر فروردين ماه امسال نيز معدن سنگ عقيق ديگري در استان فارس از سوي برخي از علاقه‌مندان به سنگ‌هاي قيمتي كشف شد كه بررسي‌ها نشان مي‌دهد از ذخاير بالايي برخوردار نيست. ضمن آنكه در كشور ما معادن سنگ عقيق پراكنده زيادي در مناطق مختلف كشور وجود دارند كه به دليل هزينه استخراج بالا و همچنين كمبود متخصصان آشنا به شناسايي اين معادن از ديد سرمايه‌گذاران بخش خصوصي پنهان مانده و بيشتر اين افراد به سرمايه‌گذاري در بخش‌هايي همچون معادن گچ، آهك، ماسه و سنگ‌هاي ساختماني روي آورده‌اند.

وي همچنين به ارزش افزوده و امكان ايجاد اشتغال بالا در معادن سنگ عقيق اشاره كرد و ادامه داد: كشور چين به عنوان بزرگ‌ترين توليدكننده سنگ عقيق در جهان شناخته مي‌شود و اين درحالي است كه عقيق‌هاي چيني از كيفيت بالايي برخوردار نيستند.

وي افزود: بر اساس پيش‌بيني متخصصان عقيق استخراج شده از بزرگ‌ترين معدن كشور ضمن داشتن كيفيتي مشابه با كيفيت عقيق يمني، قيمت تمام شده‌ای به مراتب پايين‌تر از سنگ هاي وارداتي چيني دارد. همچنين امكان اشتغالزايي مستقيم و غيرمستقيم افراد زيادي را فراهم مي‌كند، به گونه‌اي كه هم‌اكنون در كشورهايي همچون هند و پاكستان افراد زيادي درآمد روزانه خود را از طريق فعاليت در اين صنعت به دست مي‌آورند.

به گفته اين فعال بخش معدن، هم‌اكنون كار تراش روي سنگ‌هاي عقيق در برخي از مناطق كشور و به صورت پراكنده انجام مي‌گيرد كه درآمدزایی قابل توجهي دارد.

عقيق و انواع آن


واژه عقيق از اسم رودخانه‌اي به نام آگات در شبه جزيره سيسيل گرفته شده است كه احتمالا در بستر اين رودخانه قلوه سنگ‌هاي عقيق به دست آمده است. سنگ عقيق كه از رنگ‌های قرمز، زرد، خاكستري مايل به آبي و سياه و سفيد تشكيل شده و در اشكال و اندازه‌هاي مختلف و به صورت چند وجهي وجود دارد.

همچنين معمولا در عقيق نوارهاي رنگي به همراه خلل و فرج‌هايي وجود دارند كه ممكن است اين نوارها به صورت تيره، مات يا حتي شفاف باشند.

بهرام فروتن كه در زمينه خريد و فروش عقيق فعاليت دارد  مي‌گويد: بيش از ۹ نمونه سنگ عقيق شناخته شده و در بازار به فروش مي‌رسد اما معروف‌ترين و پركاربرد‌ترين عقيق‌ها ۳ نوع هستند كه از آن جمله مي‌توان به عقيق با نوارهاي قهوه‌اي و سفيد كه به (سارد اونيكس) معروف است اشاره كرد. همچنين در اين خانواده عقيق سياه با نوارهاي سفيد نيز وجود دارد كه به آن انيكس گفته مي‌شود و اکثرا در كشورهاي برزيل، مكزيك، ماداگاسكار، آرژانتين و هندوستان يافت مي‌شود.

فروتن از عقيق خزه‌اي و شجري به عنوان دومين عقيق پر مصرف نام برد و گفت: اين نوع عقيق كه از محبوبيت بالايي در بين متقاضيان برخوردار است به جهت دارا بودن ناخالصي اكسيد منگنز تداعي‌كننده درختان است.

وي درباره سومين نوع عقيق توضیح داد: سومين كه در واقع معروف‌ترين و گران‌ترين نوع اين سنگ است عقيق يماني نام دارد كه در كشور يمن به دست مي‌آيد.

فروتن ادامه داد: طيف رنگ عقيق يماني به رنگ‌هاي شيري، كبود، زرد، نارنجي، كرم قهوه‌اي، جزع، سياه و انواع رنگ‌هاي قرمز يافت شده است اما بايد توجه داشت كه در بين عقيق‌هاي يماني نوع سبز به ويژه در بين ايرانيان از ارزش بالايي برخوردار است.

تشخيص اصل از تقلبي

بازار سنگ عقيق نيز همچون ساير بازارها اين روزها دستخوش حضور مهمانان ناخوانده چشم‌بادامي‌ شده به گونه‌اي كه هم‌اكنون وجود انواع عقيق‌هاي تقلبي و ارزان در بازار ضمن نارضايتي خريداران امكان رقابت را از محصولات عقيق ايراني نيز سلب كرده است.

فروتن در اين خصوص گفت: هم‌اكنون انواع و اقسام محصولات چيني در بازار خريد و فروش سنگ‌هاي تزئيني و قيمتي خصوصا عقيق و فيروزه حرف اول را مي‌زند. البته نه كيفيت بلكه فقط ارزان بودن اين محصولات باعث شده تا خريداران و خصوصا جواناني كه فقط به اين سنگ به عنوان لوازم زينتي موقت نگاه مي‌كنند تمايل بيشتري به خريد نوع ارزان‌تر داشته باشند. در برخي موارد شاهد سوءاستفاده بعضی از افراد در فروش سنگ‌هاي مصنوعي و تقلبي تحت عنوان سنگ‌هاي اصل هستيم كه البته اين موضوع در بخش سنگ شرف‌الشمس بيشتر به چشم مي‌خورد.

وي درباره نحوه تشخيص سنگ تقلبي از اصلي گفت: تشخيص اينكه سنگ عقيقي تقلبي است يا اصل كار دشواري است و نيازمند در اختيار داشتن تجهيزات آزمايشگاهي است اما در شرايط كنوني فعالان با تجربه از روي برخي شواهد مي‌توانند به اصل بودن يك سنگ پي ببرند.

وي افزود: البته چند روش نه چندان علمي براي تشخيص عقيق‌هاي تقلبي از اصل وجود دارد كه جنبه علمي نداشته و چندان قابل اطمينان نيست. فروتن در اين خصوص يادآور شد: به عنوان مثال عدم امكان خط انداختن روي شيشه با عقيق يا آتش نگرفتن عقيق از روش‌هايي است كه در برخي از مواقع مورد استفاده قرار مي‌گيرد. همچنين برخي ديگر از افراد معتقدند اشياء نوك تيز اثري روي عقيق نداشته و با كشيدن چاقو روي عقيق در صورتي كه خطي برجاي نماند مي‌توان به اصل بودن آن پي برد يا اينكه برخي ديگر معتقدند عقيق در مقابل نور اشكالي همچون حباب يا اشكالي چند ضلعي همچون كندوي عسل را در خود نشان مي‌دهد.

قيمت عقيق در بازار

قيمت سنگ‌هاي مختلف عقيق در بازار متناسب با اندازه، نوع و رنگ سنگ متفاوت بوده و از ۲۰ هزار تومان تا چندين ميليون تومان در نوسان است.

به عنوان مثال در سايت‌هايي كه هم‌اكنون براي خريد و فروش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي راه‌اندازي شده‌اند، قيمت عقيق خزه‌اي كه اندازه آن حدودا ۴ سانتي‌متر در ۳ سانتي‌متر و به صورت مثلثي تراش داده شده ۱۰۰ هزار تومان تعيين شده است.
اما به گفته فروتن قيمت سنگ‌هاي خام كه عقيق‌تراشان خريداري مي‌كنند به صورت كيلويي تعيين شده و از هر كيلو ۲۰ هزار تومان تا ۵ ميليون تومان در نوسان است.

اعتقادات خاص

اما آنچه باعث مي‌شود تا عقيق بين ايرانيان طرفداران زيادي را به خود جلب كند برخي اعتقادات مذهبي به همراه خواص درماني آن است.

به عنوان مثال درباره شرف‌الشمس كه از انواع عقيق و به صورت زرد رنگ است، این اعتقاد وجود دارد که دارنده آن هيچگاه بی‌پول نخواهد شد و بر همين اساس در روز نوزدهم فرودين ماه هر سال افراد زيادي به قصد نوشتن دعا روي سنگ شرف‌الشمس آن را خريداري مي‌كنند.

همچنين در برخي از متون بر خواص درماني سنگ‌هاي عقيق همچون از بين برنده ترس يا درمان‌كننده انواع دردهاي عضلاني و استخواني و بيماري‌هاي گوارشي تاكيد شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 7590
 
مرجع : كسب وكار