گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مطرح کرد:
واگذاری بدون مزایده و با عجله آلومینیوم المهدی
430 میلیارد تومان شمش در انبارهای المهدی/طیب‌نیا صبر کند
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی مدعی شد: آلومنیوم المهدی بدون مزایده و ۸۳۰ میلیارد زیر قیمت درحال واگذاری است.
به گزارش ماین نیوز، جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرکت آلومینیوم المهدی هرمزگان یکی از بزرگترین صنایع ملی کشور است، گفت: ما در قالب کمیسیون امنیت ملی مجلس البته در مجلس هشتم از این کارخانه بازدید کردیم.

وی از به‌کارگیری فناوری ایتالیایی در این شرکت سخن گفت و افزود: این کارخانه دو خط تولید 110هزار تنی و 235هزار تنی دارد که اولی به طور کامل و دومی با 50درصد ظرفیت در حال کار است.

کریمی قدوسی با اشاره به اینکه هم اکنون صنعت آلومینیوم المهدی 345هزار تن شمش آلومینیوم در سال تولید می‌کند، گفت:‌ مواد اولیه این صنعت از معادن جاجرم و بخشی نیز به کشور وارد می‌شود.

430 میلیارد تومان شمش آلومینیوم در انبارهای آلومنیوم المهدی

وی میزان شمش آلومینیوم ذخیره شده در انبارهای کارخانه المهدی را در حدود 80هزار تن خواند و با اشاره به اینکه بهای هر کیلو شمش آلومینیوم 5هزار و 500تومان است، اضافه کرد: این به آن معنی است که هم اکنون حدود 430 میلیارد تومان شمش آلومینیوم در انبارهای این کارخانه وجود دارد.

المهدی بدون مزایده و با عجله در حال واگذاری است

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس سیاست‌های واگذاری این کارخانه یک بار به مزایده گذاشته شده که البته زیر قیمت کارشناسی بوده است، بنابراین بر اساس قانون باید مجدداً به مزایده گذشته می‌شد در حالی که اکنون بدون مزایده و از طریق مذاکره در حال واگذاری به شرکت فروآلیاژ گنو است.

وی از پرونده 90 میلیارد تومانی اختلاس در این کارخانه خبر داد و با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور نیز به این موضوع ورود کرده است، اظهار داشت:‌ کارخانه با عجله بسیار و به میزان 830 میلیارد تومان زیر قیمت رسمی کارشناسی در حال واگذاری است.

کریمی قدوسی در ادامه گفت: به خریدار گفته شده است 10درصد بهای کارخانه را که 130 میلیارد تومان می‌شود به عنوان قسط اول واریز کرده و صنعت را تحویل بگیرد در حالی که تنها شمش انبار شده داخل کارخانه 430میلیارد تومان است.

وزیر اقتصاد تا صدور گزارش سازمان بازرسی کل کشور صبر کند

وی اضافه کرد: تذکر ما به آقای طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی این است که دست کم 15 روز تا صدور گزارش سازمان بازرسی کل کشور صبر کرده و از واگذاری صنعت آلومینیوم «المهدی» خودداری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: صنعت آلومینیوم المهدی صنعتی فوق‌العاده مهم است که شرایط حراج آن بدینگونه زیر قیمت باید مورد شفاف‌سازی واقع شود و انتظار این است که این دولت اشتباهات دولت گذشته را درباره واگذاری‌ها تکرار نکند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۱
کد مطلب: 27412
 
۲ نظر
مرجع : خبرگزاری فارس
 


محسن
گل گفتی ، کارخونه انبار شمش تولید شده است ، حیف این کارخونه که با این قیمت واگذار بشه (2003)
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۸:۴۸:۰۸
 
حامد
مردم ما نسبت به شنیدن اینگونه اخبار حساس شدن. حق داریم چون فساد وحشتناک در خیلی جاها حتی قابل باور نیست!
اما یک سوال:
موارد زیادی بوده که من پیگیری های نمایندگان مجلس رو دنبال کردم. مخصوصاً وقتی نماینده مورد نظر، نماینده اون خطه (اینجا استان هرمزگان) نیست. انگیزه های پشت پرده و پنهانی زیادی این وسط هست که غالباً خودشون جای سوال دارن. کم نبوده مواردی که خود نماینده های مجلس باید پاسخگوی اونها باشن که هیچ وقت نبودن.
اطلاعات فنی ایشون بسیار ضعیف بود. ارقام اعلامی ایشان از ظرفیت تولید خط دوم و مجموع ظرفیتها من رو به شک انداخت! غلط هستند. یه جستجوی اینترنتی هم کافیه واسه پیدا کردن اطلاعات درست.
فارغ از اینکه فساد بوده یا نبوده یا چقدر بوده، به هرحال من به پیگیری های نماینده های مجلس (با توجه به سوابق) خوشبین نیستم!
خوبه هرچیزی رو از ابعاد مختلفش ببینیم.
برخورد آگاهانه ما اولین قدم برای جلوگیری از این قبیل فسادهاست....
پاینده باشید. (2020)
۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۱:۵۳:۵۶