گروه معادن سنگ آهن
 
افغانستان، هند و ابهام در سرنوشت استخراج بزرگترین معدن آهن منطقه
گروه معادن >سنگ آهن - در حالی که اظهارات ضد و نقیضی توسط رسانه‌های هندی و مقامات وزارت معادن افغانستان در مورد لغو یا عدم لغو قرارداد معدن «جاجیگگ» در ولایت بامیان مطرح شده اما هنوز وجود چنین قراردادی نیز با ابهامات فراوان و حل نشده‌ای روبرو است.
به گزارش ماین نیوز، پس از اعلام عدم صحت لغو قرارداد استخراج معدن آهن «حاجیگگ» توسط رسانه‌های هندی، وزیر معادن افغانستان چندی قبل گفته بود که با هیچ کشوری قرارداد امضا نشده است اما با حضور در پارلمان از لغو این قرارداد خبر داد.

«داودشاه صبا» وزیر معادن افغانستان با حضور در پارلمان این کشور گفت که قرارداد معدن آهن حاجیگگ در ولایت بامیان با کنسرسیوم هندی لغو شده است.

وی که برنامه‌های صد روزه کاری وزارت معادن افغانستان را به نمایندگان پارلمان این کشور توضیح می‌داد، دلیل لغو قرارداد معدن آهن حاجیگگ را عدم تجدید ضمانت بانکی از سوی شرکت هندی اعلام کرد.

براساس گزارش‌ها کنسرسیوم هندی نزدیک به سه سال قبل برنده مناقصه استخراج معدن آهن حاجیگگ شده بود.

داودشاه صبا وزیر معادن افغانستان اوایل ماه جاری در یک نشست خبری در کابل، گفته بود که هیچ قراردادی برای استخراج معدن آهن «حاجیگک» در ولایت بامیان در مرکز این کشور به هیچ کشوری به امضا نرسیده است.

وی در مورد واگذاری مناقصه این معدن نیز تصریح کرده بود که دولت افغانستان در سال 2010 میلادی استخراج معدن آهن حاجیگک بامیان را به مناقصه گذاشت که در آن زمان شش شرکت اعلام آمادگی کردند که سرانجام دو شرکت هندی و کانادایی توانستند شرایط لازم را کسب کنند.

وزیر معادن افغانستان در این کنفرانس اظهار داشت که بر اساس اقدامات اولیه قرار بود تا گفت‌وگوها بر سر چگونگی قرارداد معدن آهن حاجیگک تا 2011 میلادی پایان یابد که تا هنوز ادامه یافته و نهایی نشده است.

داوود شاه صبا تأکید کرده بود که هیچ قراردادی برای استخراج معدن آهن حاجیگک ولایت بامیان با هیچ کشوری به امضا نرسیده و شرکت‌های هندی و آمریکایی تنها شرایط مورد نیاز را کسب کرده‌اند.

وی در مورد انصراف هند از کنسرسیوم معدن آهن حاجیگک خاطرنشان کرد: وزرات معادن افغانستان تاکنون هیچ نامه رسمی را از سوی سفارت هند برای کناره‌گیری از مذاکرات چگونگی قرارداد‌ها دریافت نکرده است.

وزیر معادن افغانستان گفته بود که این وزارت هیچ قراردادی را با طرف دیگری امضا نمی‌کند مگر اینکه قابل اجرا باشد و متن تمام قراردادهای وزارت معادن نیز منتشر خواهد شد.

رسانه هندی «تایمز ایندیا» نیز در سوم خردادماه سال جاری به نقل از سفیر این کشور در کابل اعلام کرده بود که گزارش‌ها در مورد لغو قرارداد استخراج معدن آهن «حاجیگک» افغانستان توسط کنسرسیوم هندی حقیقت ندارد.

پیش از این برخی رسانه‌های داخلی افغانستان گزارش داده بودند که کنسرسیوم هندی که تولیدکنندگان آهن این کشور را برعهده دارد، پروژه 10 میلیارد و 800 میلیون دلاری معدن آهن «حاجیگک» در ولایت بامیان را به دلیل سردی روابط کابل و دهلی‌نو متوقف کرده است.
روزنامه هندی به نقل از «امر سینا» سفیر هند در کابل نوشته بود که در نشست‌های مختلف تنها تحلیل‌هایی انجام شده اما تصمیم قطعی در این زمینه هنوز اتخاذ نشده است.
این در حالی است که روزنامه «فایننشیال اکسپرس» هند به نقل از یکی از نمایندگان شرکت‌های سرمایه‌گذار نوشته بود که این شرکت نمی‌‌تواند سرمایه خود را برای پروژه‌‌ای سرمایه‌ گذاری کند که با شک و تردید همراه است و چندین بار نیز به تعویق افتاده است.

این کنسرسیوم «سیل افسیکو» نام دارد که مجموعه‌ای از شرکت‌های هندی است.

در حالی که اظهارات ضد و نقیضی توسط رسانه‌های هندی و مقامات وزارت معادن افغانستان در مورد لغو یا عدم لغو قرارداد معدن «جاجیگگ» در ولایت بامیان مطرح شده اما هنوز وجود چنین قراردادی نیز با ابهامات فراوان و حل نشده‌ای روبرو است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۸
کد مطلب: 25221