گروه صنایع معدنی فولاد
 
بازار خاورمیانه علیه دامپینگ فولادی
گروه صنایع معدنی >فولاد - در دو ماهه نخست سال 2015 شاهد اقدامات حمایتی کشورهای خاورمیانه از محصولات داخلی در قبال اقلام فولادی ارزان وارداتی بودیم.
به گزارش ماین نیوز، ترکیه بررسی های ضددامپینگی خود را در خصوص واردات کلاف نورد گرم از هفت کشور را در 28 ژانویه آغاز کرد. این کشورها شامل چین، فرانسه، ژاپن، رومانی، روسیه، اسلواکی و اوکراین هستند.

تولیدکنندگان ورق فولادی ترکیه اردمیر، توس چلیک و چولاق اوغلو متقاضیان این بررسی های ضددامپینگی بودند و کارخانه های ایزدمیر و حاباس نیز از اقدام حمایت کرده اند.

در عربستان سعودی سازمان صنایع سنگین سعودی احتمالا طرح توسعه اش وابسته به شرکت حدید را پس از کاهش قیمت های فولاد مورد تجدیدنظر قرار دهد. کارخانه فولادسازی حدید در نظر دارد با افزایش 4 میلیون تن به تولیداتش آن را تا سال 2025 به 10 میلیون تن برساند. این کارخانه در حال حاضر 6 میلیون تن در سال تولیدمی کند. حدید دارای دو پروژه جدید فولادسازی در ربیق (یک میلیون تن در سال) و یک پروژه در جبیل (1.5 میلیون تن در سال) است.

عربستان در اواسط فوریه ممنوعیت صادرات میلگرد ساختمانی را لغو کرد به شرط آنکه در بازار داخل به حد کافی از این محصول وجود داشته باشد. اجرایی شدن لغو این تحریم در سال 2008 موجب صدور 1.5 میلیون تن در سال میلگرد ساختمانی شد.

عربستان سعودی دارای ظرفیت تولید 10.5 میلیون تن در سال میلگرد ساختمانی است اما سالانه فقط 9 میلیون تن مصرف می کند.

شرکت فولاد اردن (تولیدکننده محصولات طویل فولادی) در اوایل ژانویه تولید خود را متوقف و 200 نفر را اخراج کرد. این شرکت اعلام کرد که این تصمیم گیری به دلیل هزینه های بالای تولید شامل هزینه های بالای برق و مشکلات تامین مواد اولیه فولادسازی در کشور بود.

ظرفیت فولادسازی اردن 360 هزار تن در سال شمش فولادی، 250 هزار تن در سال میلگرد ساختمانی و حدود 4000 تن در سال سیم توری است.

سازمان ملی حمایت از تولیدات داخلی اردن در 27 ژانویه امسال چین را از فهرست معافیت مالیاتی واردات مفتول و میلگرد فولادی حذف کرد. این کشور 20 درصد تعرفه وارداتی از میلگرد ساختمانی دریافت می کند اما فقط بعضی از کشورهای در حال توسعه از این مالیات معافند و چین دیگر از معافیت مالیاتی برخوردار نیست.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۷
کد مطلب: 23120