گروه معادن
 
عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان:
۳۰ درصد از جاده های کشور باید از روکش بتنی استفاده کنند
گروه معادن - عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان گفت: با توجه به کاهش مصارف داخلی سیمان و جلوگیری از رقابت منفی تولید کنندگان سیمان در بازارهای داخلی و صادراتی باید حداقل ۳۰ درصد از جاده های کشور به جای روکش آسفالت از روکش بتنی استفاده کنند.
 
به گزارش ماین نیوز و به نقل از اتاق بازرگانی اصفهان، احمدرضا عمرانی فرد در هشتمین جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق اصفهان با تشریح تاریخچه تولید سیمان در ایران از کاهش روند مصرف سیمان در کشور خبر داد و اظهار کرد: این روند نشان می دهد که فعالیت های عمرانی کشور کاهش یافته است.

وی تعداد کارخانه فعال تولید سیمان در کشور را 69 واحد برشمرد و گفت: ایران دارای 2 درصد از سهم جهانی تولید سیمان بوده و بر اساس مجله گلوبال سمنت 3 تولید کننده بزرگ دنیا شامل چین با 282 میلیون تن ، هند 234 میلیون تن و ایالات متحده آمریکا 79 میلیون تن هستند.

عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان تصریح کرد: در سال گذشته 70 میلیون تن سیمان در کشور تولید شد که 19 میلیون تن آن صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: بدهی های ارزی صنعت سیمان به مجموعه بانک های کشور حدود 650 میلیون یورو بوده که از محل حساب ذخیره ارزی و از بابت اجرای پروژه های سیمان در سال های 1380 به بعد و با نرخ یورو بین 9 هزار تا 11 هزار ریال بوده که متاسفانه با تصمیمات اتخاذ شده در دولت و بانک مرکزی مقرر شده که اقساط وام های ارزی با نرخ های ارز که در حال حاضر حدود 3 برابر نرخ زمان گشایش اعتباری بوده، تسویه شوند.

مدیرعامل شرکت سیمان اردستان تصریح کرد: از دیگر مشکلات این صنعت را بالا بودن نرخ بهره بانکی، مشکلات حمل و نقل و عدم توانایی شرکت های حمل و نقل در انجام تعهدات ریلی و زمینی بوده و کمبود نقدینگی وسرمایه در گردش است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش مصارف داخلی سیمان و جلوگیری از رقابت منفی تولید کنندگان سیمان در بازارهای داخلی و صادراتی، پیشنهاد می شود حداقل 30 درصد از جاده های کشور به جای روکش آسفالت از روکش بتنی که مزایای بسیاری چه از نظر قیمت تمام شده و چه از نظر عمر جاده و چه از لحاظ ایمنی جاده ها دارد، استفاده شود که در صورت تحقق این مهم افزایش مصارف سیمان در داخل کشور و امکان صدور قیر با ارزش افزوده بالا را شاهد هستیم.

عمرانی فرد خاطرنشان کرد: ساخت و سازهای شهری بویژه در مناطق زلزله خیز، به جای استفاده از اسکلت فلزی از اسکلت بتنی می تواند استفاده کنند تا علاوه بر کاهش واردات فولاد با ارز بری بالا بتوانیم از صادرات بی رویه این محصول استراتژی با قیمت های نازل به کشورهای همسایه در ساخت کشور بهره ببریم.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۰
کد مطلب: 17078