گروه صنایع معدنی فولاد
 
زوایای پیدا و پنهان فولاد هرمزگان در آستانه ورود به فرابورس
گروه صنایع معدنی >فولاد - با توجه به این که "فولاد" جزو آن دسته از شرکت هایی است که به بلوغ رسیده اما فولاد هرمزگان جنوب یک شرکت در حال رشد می باشد، کشف قیمت این سهم باید با p/e بیش از p/e گروه باشد.
به گزارش ماین نیوز، شرکت فولاد هرمزگان جنوب به دلایل مزایای زیاد این شرکت ، از پتانسیل های خوبی برای رشد برخوردار است.

شرکت فولاد هرمزگان جنوب در مجموع از دو کارخانه احیا و فولاد سازی تشکیل شده که کارخانه احیا دارای دو مدول احیا با ظرفیت 1،650،000 تن می باشد. در کارخانه فولاد سازی نیز که به تولید اسلب می پردازد، ظرفیت 1،500،000 تن وجود دارد. همچنین آهن اسفنجی محصول احیا می باشد که پس از آن در کارخانه فولاد سازی به اسلب تبدیل می شود.

گفتنی است تجهیزات استفاده شده در این دو کارخانه کاملا اروپایی بوده به طوری که سازنده تجهیزات کارخانه احیا شرکت MME آلمان و سازنده تجهیزات کارخانه فولاد سازی شرکت SMS ایتالیا بوده اند. همچنین در حال حاضر در این دو کارخانه در مجموع دو کوره قوس الکتریکی، دو کوره پاتیلی و دو مدول احیا وجود دارد که به دلیل به روز بودن آنها از جمله مزایای این کارخانه ها به حساب می آیند.

شایان ذکر است که میزان تولید فولاد در کشور بین 14 الی 15 میلیون تن می باشد که فولاد مبارکه اصفهان بدون در نظر گرفتن فولاد هرمزگان جنوب در حدود 49 درصد از آن را پوشش می دهد. حال چنانچه فولاد هرمزگان جنوب نیز به این چرخه اضافه شود، در حدود 1 میلیون و 500 هزار تن به ظرفیت "فولاد" اضافه می شود.

همچنین در رابطه با تولید سال 92 فولاد هرمزگان جنوب نیز ، می توان از گزارش های شرکت دریافت که در سال گذشته این شرکت در حدود یک میلیون تن تولید داشته است و توان افزایش ظرفیت را نیز دارد.

در رابطه با سایر مزایای فولاد هرمزگان جنوب ، می توان به دسترسی به آب های آزاد اشاره کرد و افزود که این شرکت می تواند از طریق نوار نقاله به واردات گندله و صادرات بپردازد . همچنین در حال حاضر اکثر واردات گندله از بحرین انجام می گیرد.

همچنین وجود یک کارخانه آب شیرین کن بزرگ در کنار این شرکت که می تواند هر میزان آب مورد نیاز را با استفاده از آب دریا فراهم آورد را نیز از دیگر مزایای فولاد هرمزگان جنوب می توان برشمرد. به علاوه این کارخانه تنها تولید کننده اسلب عریض در کشور می باشد که عرض هر اسلب آن می تواند به بیش از 2 متر بالغ گردد. در واقع این شرکت دارای یک تکنولوژی ویژه در سطح کشور است.

گفتنی است مصرف کننده اسلب عریض در کشور، فولاد اکسین می باشد که تولید کننده ورق عریض در سطح خاور میانه است.

در رابطه با طرح های "فولاد" نیز می دانیم که این شرکت برای انجام طرح های توسعه خود همواره با مشکل آب روبرو بوده است اما اکنون با وجود فولاد هرمزگان جنوب، این مشکل شرکت بر طرف خواهد شد به طوری که می تواند طرح های توسعه بعدی را در کنار این کارخانه برنامه ریزی نماید.

گفتنی است این شرکت به زودی در فرابورس از سوی فولاد مبارکه اصفهان عرضه خواهد شد.

همچنین با توجه به این که "فولاد" جزو آن دسته از شرکت هایی است که به بلوغ رسیده اما فولاد هرمزگان جنوب یک شرکت در حال رشد می باشد، کشف قیمت این سهم باید با p/e بیش از متوسط قیمت بر درآمدی گروه باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۲
کد مطلب: 7687
 
مرجع : اکوبورس