گروه معادن سنگ آهن
 
فردا و همزمان با افتتاح نمايشگاه بزرگ نهضت توليد، بومی‌سازی و صادرات؛
از هفت قطعه هايتک ساخت داخل شركت گل‌گهر رونمایی می‌شود
گروه معادن >سنگ آهن - همزمان با نخستین نمايشگاه نهضت توليد، بومی‌سازی و صادرات در سال جهش تولید، از قطعات هايتك بومی‌شده توسط شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر با حضور مدیران ارشد شرکت گل‌گهر، استاندار کرمان، نمايندگان استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از معاونین و مدیران شرکت گل‌گهر رونمایی می‌گردد.
 
به گزارش ماین نیوز، اين قطعات شامل؛ درايو كنترل دور موتورهای الكتریكی، مجموعه هیدرولیکی شامل بلوک و کاتریج سیستم ترمز ماشین‌‌آلات سنگین (دامپتراک)، سیستم کنترلی مشعل کوره‌های کارخانه گندله‌سازی، رك سنسور دامپتراك كوماتسو، رطوبت سنج برخط خطوط كنسانتره، ديتالاگر گندله‌سازی و بخش الكترونيك سيستم توزين Shenck می‌باشند.

يكی از قطعات ارزبر زنجيره فولاد و ساير صنايع كشور، درایوهای كنترل دور بوده كه سالانه بيش از ١٠ ميليون يورو ارزبری را به كشور تحميل می‌نمایند. درایو یک تجهیز الکترونیک قدرت است که به واسطه آن می‌توان سرعت موتورهای الکتریکی را کنترل کرد. کنترل سرعت نه تنها عموما باعث بهبود فرایند می‌شود، بلکه در بسیاری از موارد، منجر به صرفه‌جویی‌های قابل‌توجه در مصرف انرژی نیز شده و با توجه به مصوبه اخير افزايش قيمت برق صنايع يكی از بهترين راهكارهای صرفه‌جویی در مصرف برق می‌باشد.

همچنين بومی‌سازی مجموعه هیدرولیکی بلوک و کاتریج های سیستم ترمز دامپتراک، متشکل از سيستم‌های بسیار دقیق مکانیکی می‌باشد که با فشار ۴۱ تا ۲۴۱ بار، عملکرد بسیار حساس و دقیقی را در ترمز تراک با وزنی بالغ بر ۱۰۰ تن ایفا می‌کند.

محصول ديگری كه رونمایی خواهد شد سیستم کنترلی مشعل کوره‌های گندله‌سازی بوده كه این محصول، تکنولوژی و ساخت شرکت مطرح Hans Hennig آلمان می‌باشد و با توجه به مشکلات تحریم و عدم‌تامین آن و اخلال در مشعل‌های کوره کارخانه گندله‌سازی، مهندسی معکوس آن در دستور كار قرار گرفت و طی این پروسه، برد کنترلی طبق الگوریتم پیچیده دوازده‌گانه فرآیندهای ایمنی استانداردهای اروپایی طراحی گردید.

همچنين از سنسور سوخت‌رسانی الکترومغناطیسی کوماتسو که کاندیدای محصول نمونه ایرانی در سال ۱۳۹۹ گرديده و سبب افزایش راندمان موتور و کاهش مصرف سوخت تراک های ۱۰۰ تنی معدن شده است، نيز رونمایی خواهد گرديد.

محصول هايتك ديگری كه توسط واحد مهندسی معكوس شرکت گل‌گهر برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شده است، رطوبت سنج برخط خطوط کنسانتره می‌باشد. اندازه‌گیری آنلاين رطوبت مواد در صنایع بادقت بالا جزو چالش‌های مهم بوده است، شرکت دانش‌بنیان مپسام در این زمینه پس از دو سال تحقیقات جامع و طراحی‌های مختلف به نمونه اولیه بادقت بالا دست یافته است که با فناوری پیشرفته MIR طراحی شده است و در کارخانه گندله‌سازی گل‌گهر نصب می‌گردد.

لازم بذكر است، قطعات فوق با همكاری شركت‌های كيميا صنعت کریمان و مپسام كه هر دو از شركت‌های دانش‌بنیان بومی استان كرمان بوده، ساخت داخل شد‌ه‌اند و پيش‌بينی می‌گردد با توجه به سياست‌های مديرعامل جديد شرکت گل‌گهر در این زمینه، فصل جديدی از شكوفایی شركت‌های دانش‌بنیان استان كرمان آغاز گردد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۷
کد مطلب: 55425
 
مرجع : روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر