گروه صنایع معدنی فولاد
 
شاکری بیان کرد
جزئیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد
گروه صنایع معدنی >فولاد - یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از لزوم ممنوعیت معامله محصولات فولادی در خارج از بورس تا تعیین چارچوب برای صادرات کلیه محصولات زنجیره فولادی در طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، اقبال شاکری با اشاره به جزئیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد، بیان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح مهم توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد موافقت کردند. این طرح در جهت تولید و توزیع سامان یافته انواع محصولات فولادی در کشور بسیار حائز اهمیت بوده و جلوی رانت و فساد را در عرضه این محصول مهم و استراتژی می گیرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه اظهار کرد: بر اساس این طرح کلیه تولید کنندگان محصولات زنجیره فولاد غیر از محصولات لوله و پروفین با رعایت مفاد بند ج ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه ششم توسعه کشور برای فروش داخلی ملزم به عرضه و فروش در بورس کالا می باشند و معامله محصولات فولاد در خارج از بورس ممنوع می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر فروش مواد اولیه محصولات زنجیره فولاد خریداری شده از بورس کالا ممنوع می باشد و متخلفین به دلیل اخلال در بازار و نظام اقتصادی به دستگاه قضایی معرفی می شوند. بر اساس این طرح واحدهای کوچک زنجیره فولاد با تشخیص وزارت صمت و با تشکیل تعاونی، معاملات بورسی خود را از طریق تعاونی انجام می دهند.

شاکری اضافه کرد: بر اساس این طرح صادرات کلیه محصولات زنجیره فولاد صرفا پس از عرضه هفتگی توسط تولید کنندگان در بورس کالا و به میزان مازاد عرضه ثبت شده در بورس کالا به صورت ماهانه مجاز است و حداکثر زمان مجاز صادرات آن کالا شش ماه می باشد. همچنین کمیته رصد و پایش بازار فولاد متشکل از اعضای مشخصی تشکیل خواهد شد تا بر اجرای قانون نظارت کند. در این کمیته نمایندگانی از بخش خصوصی، انجمن های تخصصی و تشکل های اقتصادی حضور دارند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۷
کد مطلب: 54624
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا