گروه صنایع معدنی فولاد
 
کرونا جشنواره فولاد را به تعویق انداخت
گروه صنایع معدنی >فولاد - جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران که همه ساله در دی برگزار می‌شد، امسال به‌دلیل شرایط کرونایی حاکم بر کشور به تعویق افتاد.
 
به گزارش ماین نیوز، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره تاریخ برگزاری سومین دوره این جشنواره گفت: باتوجه به شرایط کرونایی اخذ مجوز از ستاد ملی مقابله با کرونا میسر نشد و امیدواریم با بهبود وضعیت کرونا و تشخیص این ستاد بتوانیم مجوز برگزاری سومین دوره این جشنواره در اسفند را دریافت کنیم.

وحید یعقوبی، درباره مقدمات اجرای این جشنواره و برگزاری نمایشگاه افزود: تمامی اقدامات لازم ازسوی انجمن برای این جشنواره ازجمله برپایی میزهای ساخت داخل و انعقاد تفاهمنامه‌ها انجام شده و قرار بود در جریان برگزاری نمایشگاه و در زمان مقرر تفاهمنامه‌هایی به ارزش ۶۵۰ میلیون یورو در بحث داخلی‌سازی به امضا برسد. به همین منظور امیدواریم هر چه زودتر و با دریافت مجوزها بتوانیم این جشنواره را برپا کنیم.

ارتباط فولادی‌ها با دانش‌بنیان‌ها

وی درباره بازخورد برگزاری دو دوره گذشته این جشنواره تصریح کرد: ما از حضور شرکت‌ها در دوره‌های قبلی جشنواره و نمایشگاه فولاد ایران بازخورد خوبی دریافت کرده‌ایم.

در جریان برپایی این جشنواره‌ها تفاهمنامه‌های خوبی بین شرکت‌های فولادی با تامین‌کنندگان داخلی و دانش‌بنیان‌ها به امضا رسید. هرچند آماری در زمینه پیشرفت این رویداد در دوره‌های قبلی وجود ندارد اما امید می‌رود استقبال از این دوره نمایشگاه و جشنواره مانند دوره‌های قبلی باشد.

توجه ویژه به بومی‌سازی

یعقوبی فلسفه برگزاری این جشنواره را توجه به بومی‌سازی و استفاده از ساخت داخل عنوان کرد و گفت: بسیاری از شرکت‌ها در حوزه بومی‌سازی و ساخت قطعات، تجهیزات و فناوری فعالیت‌هایی انجام داده بودند و شرکت‌های دیگر فعال در این حوزه از انجام این اقدامات بی‌اطلاع بودند و گاهی نیز موازی‌کاری‌هایی صورت می‌گرفت که برپایی این جشنواره و نتایج حاصل از آن این امکان را فراهم آورد تا شرکت‌ها مشخصات ۱۹ هزار قطعه و تجهیز را در سامانه جامع زنجیره بومی‌سازی فولاد که با همکاری ایمیدرو شکل گرفت، بارگذاری کنند.

همین امر می‌تواند به شناخت توانمندی‌های داخلی و نیاز شرکت‌ها در زمینه قطعات پاسخ دهد.

حمایت صندوق پژوهش و فناوری

وی ادامه داد: یکی دیگر از دستاوردهای این جشنواره و نمایشگاه راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری فولاد با همکاری ایمیدرو و مشارکت شرکت‌های فولادی است که به‌زودی افتتاح می‌شود.

برای راه‌اندازی این صندوق ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه تخصیص داده شده که قرار است معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز ۹ برابر این میزان اعتبار تخصیص دهد که سرمایه این صندوق به هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

هم‌گرایی در ساخت تجهیزات

مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره هم‌گرایی شرکت‌های فولادی اظهار کرد: در دوران تحریم، شرکت‌های داخلی توانمندی‌های خود در عرصه داخلی‌سازی را عرضه کردند، این در حالی بود که شرکت‌های فولادی از این دستاوردها بی‌اطلاع بودند.

برگزاری این نمایشگاه سبب شد شرکت‌ها محصولات خود را به نمایش بگذارند. اینکه نیازهای بومی‌سازی شرکت‌ها تجمیع شود تاکنون صورت نگرفته بود؛ ضمن اینکه برای هیچ شرکتی صرفه اقتصادی نداشت که برای تامین همه نیازها اقدام کند. در همین راستا بسیاری از شرکت‌های تامین‌کننده قطعات و تجهیزات داخلی به‌منظور تامین نیاز صنعت فولاد ورود پیدا کردند که موجب افزایش تعداد آنها از ۳۶۰ واحد به ۱۰۰۰ واحد شد.

وی در پایان گفت: امیدواریم دوره سوم جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران مانند دوره قبل اهداف خود را دنبال کند و ما به‌دنبال آن هستیم تا علاوه بر بحث بومی‌سازی و ساخت داخل محورهای دیگری را نیز به این جشنواره اضافه کنیم.

سخن پایانی...

توجه ویژه تولیدکنندگان آهن و فولاد کشور، تامین‌کنندگان داخلی، شرکت‌های دانش‌بنیان و مقامات و مسئولان دولتی و حاکمیتی به مقوله بومی‌سازی، توسعه فناوری و حداکثر استفاده از توان داخلی در ۳ سال اخیر منتج به صرفه‌جویی ارزی ۲ میلیارد دلاری در صنعت فولاد کشور شده است. برگزاری نمایشگاه فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط بین تامین‌کنندگان و شرکت‌های نیازمند تجهیزات است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۰
کد مطلب: 54620
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت