گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
بررسی روند و نوع معاملات آلومینیوم در رینگ بورس کالا
تعارض منافع در فروش اعتباری آلومینیوم
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - در حالی که روی آرامش به معاملات شمش آلومینیوم در رینگ بورس کالا بازگشته است، برخی صنایع پایین‌دستی خواهان از سرگیری مجدد فروش‌های اعتباری مواد اولیه شده‌اند.
 
به گزارش ماین نیوز، اما در این میان برخی دیگر از فعالان تولید محصولات پایانی آلومینیوم معتقدند باتوجه به عدم تعادل میان عرضه و تقاضا در این حوزه از سرگیری معاملات اعتباری با افزایش تقاضا به رشد قیمتی در این بازار دامن خواهد زد و بهتر است تا مدتی این روند معامله در این رینگ استمرار پیدا کند تا با فروکش کردن تب تقاضا و استمرار عرضه و رسیدن این بازار به تعادلی نسبی و ادامه‌دار سراغ فروش اعتباری رفت.

افزایش ۷ درصدی قیمت با رشد ۲ برابری تقاضا

در هفته ابتدایی شهریور ماه رینگ معاملاتی بورس کالا شاهد عرضه ۶۲۰۰ تن انواع شمش آلومینیوم بود و برای این حجم از محصول عرضه شده تقاضایی برابر ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ثبت رسید، درواقع باوجودی که تولیدکنندگان مادر کف عرضه‌های خود را رعایت کردند نیز همچنان این رینگ شاهد ثبت تقاضایی ۲ برابری بود.همچنین در این بازار نرخ پایه عرضه شمش ایرالکو ۸/ ۹۹ برابر ۳۷ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شد، رقابت برای خرید این محصول میانگین نرخ انتهایی این محصول را به ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان رساند و به این ترتیب بورس کالا در این معامله خود شاهد رشد قیمت ۷/ ۶ درصدی بود. برای بازاری که در هفته‌های قبل تجربه رشد تا ۴۰ درصدی نسبت به نرخ پایه را داشت، رشد ۷ درصدی نسبت به قیمت پایه آن‌هم در شرایطی که همچنان تقاضا دو برابر عرضه است، نتیجه‌ای مطلوب از ایجاد ثبات و آرامش در بازار است.

کارآیی فروش اعتباری در شرایط ثبات بازار

آریا صادق‌نیت حقیقی، عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در خصوص وضعیت رینگ معاملاتی آلومینیوم در بورس کالا و جایگزینی معاملات نقدی به جای آتی در این بازار گفت:‌ درحالی که عدم عرضه مستمر و مکفی در زمینه شمش آلومینیوم در هفته‌های گذشته تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی را با مشکل در تامین مواد اولیه خطوط تولید خود روبه‌رو کرده و باعث ایجاد رقابتی کاذب در این بازار شده بود خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی سندیکای صنایع آلومینیوم، در سه هفته اخیر این بازار شاهد عرضه مستمر از سوی تمامی تولیدکنندگان در یک روز مشخص و به صورت متمرکز است. میزان کف عرضه هر یک از شرکت‌ها ازجمله ایرالکو، المهمدی و جاجرم تعیین شده و به تازگی سالکو نیز به جمع عرضه‌کنندگان وارد شده و همین عرضه مستمر تا حد زیادی این بازار را به آرامش رسانده و از سطح رقابت در این بازار کاسته است.او ادامه داد: درحالی که به فکر تنظیم بخش عرضه هستیم، نباید از بخش تقاضا نیز غافل شویم.

البته همین ثبات و استمرار عرضه تا حد زیادی باعث می‌شود که دلالان از بازار خارج شوند چرا که بازار متلاطم و پر ابهام محل مناسبی برای سودسازی دلالان به‌شمار می‌رود. حقیقی گفت: نقدی کردن فروش انواع شمش و بیلت فولادی نیز یکی دیگر از روش‌های درنظر گرفته شده برای کنترل بازار بود. فروش نقدی باعث می‌شود که صنایع پایین‌دستی تنها امکان تامین مواد اولیه فعلی خود را داشته باشند و تقاضا نیز در بازار کنترل می‌شود.

به این ترتیب با ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا بازار به ثبات نسبی می‌رسد. در واقع در شرایط فعلی چاره‌ای جز انتخاب نداشتیم. اگرچه فروش نقدی کار صنایع پایین‌دستی را در تامین نقدینگی موردنیاز برای تامین مواد اولیه دشوار می‌کند اما از رشد قیمتی در بازار می‌کاهد. با استمرار ثبات در این بازار می‌توان مجدد عرضه‌های اعتباری را نیز آغاز کرد.

البته در شرایط فعلی شاهد آغاز فروش اعتباری برای برخی محصولاتی که تقاضای کمتری برای آنها وجود دارد همچون بیلت یا شمش آلومینیوم‌های گرید پایین المهدی نیز هستیم. عضو سندیکای صنایع آلومینیوم گفت: بنابراین در حال حاضر کمک گرفتن از سیستم بانکی برای تامین نقدینگی مورد نیاز صنایع پایین‌دستی راهکاری مطلوب‌تر است.

در ادامه زمانی که دو کفه عرضه و تقاضا در این بازار به تعادل رسید می‌توانیم مجدد تقاضای برقراری فروش اعتباری را از شرکت‌های مادر داشته باشیم. آریا حقیقی درخصوص کف خرید تعیین‌شده از بورس و شرایط واحدهای کوچک در تامین مواد اولیه گفت: باتوجه به آنکه ظرفیت یک تریلی ۲۰ تن است، کف حداقی خرید نیز ۲۰ تن در نظر گرفته شده است.

این کف خرید برای بخش قابل توجهی از واحدها مناسب بوده اما واحدهای کوچکی هستند که این مقدار برای آن‌ها زیاد است. البته امکان عرضه و فروش سبدی با حجمی کمتر نیست چراکه خرد شدن بیشتر سبد، ازسویی معامله در بورس را دشوار کرده و از سوی دیگر مجموعه تولیدی را نیز در ارسال محصول به دردسر می‌اندازد و شرکت‌ها زیربار سبدهای فروش کمتر از ۲۰ تن نمی‌روند.

از همین‌رو برای حل مشکل واحدهای تولیدی کوچک درکنار سندیکای صنایع آلومینیوم، تعاونی آلومینیوم میهن نیز شکل گفته که درحال حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت پایین‌دستی عضو آن هستند. این تعاونی شمش آلومینیوم را از بورس کالا خریداری کرده و به‌صورت خرد در اختیار مصرف‌کنندگانی که به حجم کمتری از مواد اولیه نیاز دارند، قرار می‌دهد.

این عضو سندیکای صنایع آلومینیوم در زمینه جایگاه قراضه‌های آلومینیومی در تامین مواد اولیه این صنعت به‌خصوص در زمان اوج‌گیری بهای مواد اولیه نیز گفت: یکی از خصوصیات بارز آلومینیوم خاصیت به کارگیری مجدد این محصول است که این ویژگی باعث می‌شود پس از آنکه عمر کالایی آلومینیومی مانند قوطی، فویل، ظروف یک‌بار مصرف، پروفیل در و پنجره، سرسیلندر و سایر قطعات آلومینیومی ماشین‌و... به اتمام برسد قابلیت بازیافت بوده و امکان بازگشت به چرخه تولید را داشته باشد.

تولید آلومینیوم از قراضه‌های آلومینیوم به‌مراتب ساده‌تر و با هزینه و انرژی کمتری صورت می‌گیرد و از همین رو در تمام دنیا و همچنین در ایران این روش متداول بوده و سرمایه‌گذاری‌های متعدد و قابل توجهی در این زمینه صورت می‌گیرد. درواقع ارزش ضایعات آلومینیومی باعث شده تا تمامی قطعات آلومینیومی از ضایعات بزرگ تا براده برای بازیافت مورد توجه قرار گیرند. عمده ضایعات آلومینیومی در صنایع آلیاژسازی به کار برده می‌شوند.

او ادامه داد: اهمیت ضایعات آلومینیوم در تولید صنایع این حوزه باعث شده تا نرخ این محصول روندی کاملا مشابه با بهای آلومینیوم خالص داشته باشد چرا که این محصول جایگزین آلومینیوم خالص است.

البته قراضه‌های آلومینیومی بسته به نوع دارای عناصر آلیاژی مانند سیلیسیم، منیزیم، نیکل و... هستند که این عناصر در هنگام تولید به عنوان افزودنی طی مراحل تولید اضافه می‌شوند. این عناصر از آلومینیوم گران‌تر بوده و خرید آنها در شرایط تحریم به مراتب دشوارتر هم است.

بنابراین استفاده از قراضه در ایران علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید باعث می‌شود که دردسر تامین عناصر افزودنی نیز کاهش پیدا کند و به این ترتیب استفاده از قراضه مزیتی دوچندان برای تولیدکننده داخلی دارد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۵۴
کد مطلب: 52655
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد