گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
کارگران هپکو به بازگشت روزهای اوج خوش‌بین هستند
گروه تجهيزات و ماشين آلات - تغییرات تیم مدیریتی شرکت هپکو از سوی سازمان تأمین اجتماعی بار دیگر بارقه امید را در دل های کارگران روشن کرد تا تولید در این شرکت رنگ تازه‌ای به خود بگیرد.
 
به گزارش ماین نیوز، سال ۱۳۵۱ شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو اراک با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینی در شهر صنعتی اراک به وسعت ۹۰ هکتار تأسیس شد و کار خود را رسماً از سال ۱۳۵۴ با همکاری شرکت‌های بزرگ آغاز کرد. این کارخانه از سال ۵۱ تا ۸۵ از کارنامه کاری بسیار قابل توجهی برخوردار بود.

همچنین در سال ۶۴ طرح توسعه این شرکت با محوریت طراحی و تولید استراکچرهای ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی با مشارکت شرکت لیبهر آلمان آغاز شد. دهه ۷۰ با روی کار آمدن فردی به نام علی‌محمد رفیعی برای ۱۷ سال اقدامات قابل توجهی برای شرکت هپکو انجام شد، به‌طوری که از هیچ کوششی برای تولید فروگذار نکرد و می‌توان گفت با وجود پروژه‌های عمرانی و ساخت ماشین‌آلات راه‌سازی، اتصال زنجیره‌های تولید در این شرکت کم‌کم شکل گرفت.

با وجود آغاز مشکلات این شرکت از سال ۸۵ و به وجود آمدن مسائلی از قبیل تغییر تیم مدیریتی کارخانه هپکو به‌عنوان یکی از کارخانه‌های بزرگ تولیدکننده ماشین‌آلات کشور در مسیر سراشیبی سقوط قرار گرفت. با کاهش تولیدات و افزایش مشکلات از سال ۹۴ و تجمعات اعتراضی کارگران، رفته رفته وضعیت تولید و آینده یک‌هزار و ۸۰۰ نفر نیروی انسانی شرکت با بحران مواجه شد.

سال گذشته به دنبال افزایش مشکلات شرکت هپکو اقدامات مختلف از سوی مسئولین استانی و کشوری از جمله رئیس قوه قضائیه، دادستان کل کشور، وزرای اقتصادی، استاندار مرکزی، رئیس کل دادگستری و… اتفاق افتاد که همچنان در حال پیگیری است.

در این مدت خواسته‌های کارگران مبنی بر تولید، حسابرسی شرکت، واگذاری شرکت به سهامدار صاحب صلاحیت بود که واگذاری شرکت به ایمیدرو مطرح شد. این واگذاری تا مراحلی در حال انجام بود که به یکباره اعلام شد این شرکت به سازمان تأمین اجتماعی واگذار می‌شود. حال با واگذاری شرکت به سازمان تأمین اجتماعی اتفاقات خوبی در این شرکت رقم خورده است به طوری که حقوق معوق کارگران پرداخت شده و تغییراتی در تیم مدیریتی این شرکت رخ داده است.

هفته گذشته علی‌محمد رفیعی به عنوان مدیرعامل مرکزی هلدینگ هپکو و عضو هیأت مدیره این شرکت منصوب و مراسم معارفه وی با حضور معاون مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی و مدیرکل امور مجامع و شرکت‌های این سازمان در محل دفتر مرکزی این شرکت برگزار شد.

رفیعی همان طور که اشاره شد دوره‌ای ۱۷ ساله از اواخر دهه‌ی ۶۰ تا زمان اولین واگذاری هپکو به بخش خصوصی مدیرعامل این شرکت بوده است و از وی به عنوان یکی از مدیران تأثیر گذار و مقبول کارکنان در سال‌های اوج و شکوفایی هپکو یاد می‌شود، هپکو در این مدت علاوه بر افزایش نوع و تعداد تولیدات در بسیاری از پروژه های داخلی و بین‌ المللی نقش آفرینی موفقی داشته است.

یکسال گذشته ابوالفضل روغنی گلپایگانی از سوی سازمان خصوصی سازی به عنوان مدیرعامل دفتر مرکزی هلدینگ هپکو معرفی شده بود که حضورش در این مسئولیت با اما و اگرها و انتقاداتی در رابطه با عدم ثبت امضای وی به‌عنوان مدیرعامل و رسمیت پیدا نکردن این جایگاه همراه بود، همچنین مدیریت شرکت هپکو اراک طی یکسال گذشته بر عهده جمشید غلامی بوده است. روز گذشته نیز مراسم معارفه‌ی «مهدی کلاته عربی» به‌عنوان مدیرعامل هپکو اراک با حضور رفیعی مدیرعامل هلدینگ هپکو در جمع مدیران و اعضای شورای اسلامی کار این شرکت برگزار شد.

دغدغه کارگران کار و تولید در شرکت است

رئیس شورای کارگری هپکو اظهار کرد: پس از گذشت نزدیک به ۱۵ روز تجمع اعتراضی کارگران نسبت به تغییر مدیریت شرکت در نهایت روز گذشته مدیریت شرکت هپکو اراک توسط مدیرعامل هلدینگ تغییر پیدا کرد.

رضا عبدلی ادامه داد: مدیرعامل هلدینگ عقیده دارد که برطرف شدن مشکلات این شرکت زمان بر است اما قول مساعد دادند مسائلی از قبیل بدهی‌های بانکی شرکت را با همکاری سازمان تأمین اجتماعی پیگیری کنند تا با مشکلات بانکی مواجه نباشیم و بتوان ضمانت نامه‌های بانکی را اخذ کرد.

به گفته وی دیدگاه آقای رفیعی نسبت به آینده و احیای شرکت مثبت است و حضورش موجب دلگرمی و روشن شدن بارقه امید در دل کارگران هپکو شده است.

رئیس شورای کارگری هپکو گفت: اقدام سازمان تأمین اجتماعی با انتخاب آقای رفیعی به عنوان مدیرعامل هلدینگ شرکت نشان از انجام اقدامات مؤثری برای آینده شرکت هپکو است.

عبدلی افزود: بنا به نظر مدیر عامل هولدینگ تعدادی از تجهیزات این شرکت نیاز به اور هال دارد و در حال برنامه‌ ریزی برای رفع این مشکل است.

وی عنوان کرد: همچنان به حمایت‌های دولت و همکاری دستگاه‌های مختلف برای انعقاد قرارداد با شرکت هپکو به منظور ساخت تجهیزات و ماشین آلات در این حوزه نیاز است تا سریع‌تر در چرخه تولید قرار گیرد.

رئیس شورای کارگری شرکت هپکو گفت: حقوق معوق کارگران تا پایان تیرماه پرداخت شده است اما مهم‌تر از همه این مسائل دغدغه آن‌ها کار و تولید در شرکت است.

عبدلی افزود: کارکنان و شورای کارگری به دنبال این هستند که مسائل هپکو حل شود و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.

با توجه به سابقه مدیریتی آقای رفیعی به آینده شرکت هپکو خوشبین هستیم

نایب رئیس شورای کارگری شرکت هپکو نیز اظهار کرد: روز گذشته مدیر عامل هلدینگ در جمع کارگران هپکو حضور پیدا کرد و در جریان مسائل و مشکلات آن‌ها قرار گرفت.

ابوالفضل رنجبر گفت: مدیر عامل هلدینگ از سابقه فعالیت در هپکو برخوردار است و نسبت به توانمندی شرکت اطلاع کامل دارند و عنوان کردند که تمام تلاش خود را برای بازگشت آن به روزهای اول تولید به‌کار خواهند گرفت.

وی افزود: کارکنان هپکو با وجود سابقه مدیریتی آقای رفیعی به آینده شرکت هپکو خوشبین هستند اما انتظار می‌رود دولت و مجموعه استان از مدیرعامل هلدینگ حمایت کنند.

نایب رئیس شورای کارگری هپکو با بیان اینکه پرداخت حقوق دغدغه اصلی کارگران نیست، عنوان کرد: اگر پرسنل تغییر و تحولی در زمینه تولید شرکت مشاهده کنند، می‌توانند نسبت به آینده خوشبین شوند حتی اگر حقوق معوق داشته باشند.

حال با توجه به این تغییرات انتظار می‌رود، دولت، سازمان تأمین اجتماعی با استقرار تیم مدیریتی جدید تمام توان خود را برای احیای هپکو و بازگرداندن این واحد تولیدی به روزهای اوج خود به کار گیرند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۶
کد مطلب: 52615
 
مرجع : خبرگزاری مهر