گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
پیش‌بینی کاهش شدید تقاضا برای فلز آلومینیوم در سال ۲۰۲۰
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای فلز آلومینیوم در سطح جهان طی سال ۲۰۲۰ با ۵.۴ درصد کاهش سالانه روبرو گردد.
 
به گزارش ماین نیوز، با افزایش سطح تولید به‌همراه کاهش تقاضا، به‌نظر می‌رسد که موجودی این فلز در بازارهای جهانی رو به افزایش بوده و درنتیجه شاهد کاهش قیمت آلومینیوم باشیم.

کشورهای تولیدکننده فلز آلومینیوم معتقدند که با رفع شیوع ویروس کرونا، صنایعی نظیر خودروسازی و ساختمان مجدداً از رونق برخوردار خواهند شد و لذا مصرف آلومینیوم نرخی فزاینده را طی خواهد کرد.

تاکنون تولید فلز آلومینیوم در سراسر جهان نرخی افزایشی را طی کرده که با توجه به شیوع ویروس کرونا انتظار کاهش وجود داشت ولی با توجه به اینکه خاموش‌کردن دیگ‌های احیا، کاری منطقی به‌نظر نمی‌رسید، درحال‌حاضر شاهد تولید در عرصه فلز آلومینیوم هستیم.

تولید جهانی آلومینیوم در سال ۲۰۱۹، حدود ۶۳.۷ میلیون تن بوده است. انستیتوی بین‌المللی آلومینیوم گزارش کرده که طی شش‌ماهه نخست سال ۲۰۲۰، تولید جهانی آلومینیوم هیچ نوع کاهشی نداشته است و البته اندکی افزایش هم داشته است! این افزایش اندک بیشتر در آمریکای‌شمالی، کشورهای GCC (خلیج‌فارس) و چین قابل‌ملاحظه بوده و کاهش تولید در آفریقا، آمریکای‌جنوبی، کشورهای آسیایی و اروپای‌غربی به چشم می‌خورد.

با توجه به این گزارش، تولید جهانی آلومینیوم در ماه ژانویه ۰.۴ درصد، فوریه ۴.۴ درصد، مارس ۱.۳ درصد، آوریل ۰.۶ درصد و ماه می ۰.۷ درصد افزایش سالانه داشته است.

انتظار می‌رود رشد بازار آلومینیوم تا پایان سال جاری بین ۲ تا ۴ درصد باشد. این رشد به‌دنبال رشد بازار خودرو، ساختمان و صنایع بسته‌بندی خواهد بود. لذا پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای فلز آلومینیوم از ۹۰ میلیون تن به ۱۵۰ میلیون تن در سال ۲۰۴۰ افزایش یابد.

درکل و در بلندمدت، افزایش قابل‌توجه تقاضای فلز آلومینیوم پیش‌بینی می‌شود که طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، منجر به نیاز به افزایش تولید این فلز خواهد شد.

عدم همخوانی تولید و تقاضا

مازاد ظرفیت یکی از بزرگترین مشکلاتی است که در بازار آلومینیوم وجود دارد به‌خصوص که در پایان سال گذشته (۲۰۱۹)، مازاد تولید فلز آلومینیوم گزارش شده که منجر به کاهش شدید قیمت گردید. لازم به‌ذکر است که مازاد موجودی آلومینیوم در بازار، موضوعی است که می‌بایست در آینده و پس از کرونا بررسی شود.

به این ترتیب، رکود چند ماهه قیمت آلومینیوم اثرات بدی برروی بازار آلومینیوم گذاشته است؛ در ماه جولای، ریوتینتو اعلام کرد که واحد ذوب نیوزیلندی خود را با ظرفیت ۳۵۱ هزار تن تعطیل خواهد کرد. شرکت آلکوا نیز در ماه آوریل اظهار داشت که واحد ذوب اینتالکو را با توجه به کاهش قیمت آلومینیوم تعطیل خواهد کرد. کاهش قیمت آلومینیوم به کمتر از ۱۵۰۰ دلار در هر تن مهم‌ترین عامل تصمیمات اخیر شرکت‌های فوق بوده است.

البته شایان ‌ذکر است که قیمت فلز آلومینیوم در ماه آوریل به کمترین مقدار خود یعنی ۱۴۲۱ دلار در هر تن رسید و از آن زمان تاکنون شاهد افزایش قیمت این فلز بوده‌ایم به‌طوری‌که در تاریخ ۱۷ ماه جولای، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن (LME) به ۱۶۱۸ دلار در هر تن رسید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۵
کد مطلب: 51931
 
مرجع : کالا خبر