گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
ستاد آلومینیوم کشور؛
اتاق فکر ایده های بخش خصوصی و دولتی
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم، تشکیل یک ستاد جدید در این وزارتخانه تحت عنوان «ستاد آلومینیوم کشور» است که وعده شکل‌گیری آن خرداد ماه امسال است و از آن به عنوان اتاق فکر ایده‌های نو از سوی صاحب نظران بخش خصوصی و دولتی یاد می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، آمارهای اعلام شده در زمینه ظرفیت آلومینیوم‌سازی کشور حدود ۴۷۰ هزار تن است، اما در سال‌های گذشته تولیدات این بخش هیچگاه به ۴۰۰ هزار تن نرسید.

ستاد آلومینیوم با این اندیشه در وزارت صنعت کلید می‌خورد که تشکل های مردم نهاد همراه با بخش دولتی در آن به ترسیم نقشه راه آلومینیوم بپردازند و در واقع افق روشنی را پیش روی فعالان این عرصه قرار دهند.

هفته گذشته (چهارم اردیبهشت) افتتاح رسمی آلومینیوم در فاز نخست آن کلید خورد، هرچند که در همین گام اولیه آمارهای متناقضی از سوی دولتمردان و مدیرعامل کارخانه ارایه شد، اما انتظار می رود ستاد آلومینیوم به وحدت رویه در انتشار آمار و ارقام و برنامه ها، کمک موثری کند و جنبه تشریفاتی نداشته باشد.

علی عبدالله نژاد مدیرعامل آلومینیوم جنوب (سالکو) روز یکم اردیبهشت ۹۹ اعلام کرد: طرح آلومینیوم جنوب با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن اولیه و با زنجیره کامل فعالیت می کند، اما خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو در روز افتتاحیه تصریح کرد: سالکو فاز نخست را با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن وارد مدار تولید کرده و قرار است در دو ‌گام دیگر به ظرفیت ۳۰۰ هزار تنی دست یابد.

ضمن اینکه کارخانه های فعلی آلومینیوم در ایران حداکثر ظرفیت ۱۴۷ هزار تنی دارند.

امروز مهمترین دغدغه تولید شمش آلومینوم توسط واحد های ایرالکو، المهدی و هرمزال تامین خوراک است و با وجود اینکه وزارت صنعت طرح اکتشاف بوکسیت در سطح کشور را در دستور کار قرار داده، اما موضوع اصلی تامین آن از محل واردات است.

سیاست توسعه فعالیت اکتشافی در بخش معدن از نیمه دوم سال ۹۲ که دولت یازدهم فعالیت کرد، برنامه ریزی شد و در سال ۹۳ در بعد اجرایی پیگیری و از جمله آثار آن اینکه، منابع قبلی بوکسیت از ۱۴ میلیون تن، امروز با افزایش ۲۱ میلیون تنی به ۳۵ میلیون تن رسیده است.

ستاد آلومینیوم مهمترین دستور کارخود را بر چگونگی تامین خوراک واحدهای تولیدی این بخش قرار دهد و از همه توان بخش خصوصی و دولتی در این راه باید بهره گیرد.

معاون جدید امور معادن وصنایع معدنی (داریوش اسماعیلی)در ارتباط با اتصال آلومینیوم جنوب به چرخه این بخش در دوم اردیبهشت جاری آمار داد که تولید آلومینیوم پیش از فعالیت سالکو رقم ۴۱۰ هزار تن بود، اما با ورود آلومینیوم جنوب به چرخه این بخش تولید به ۸۷۵ هزار تن خواهد رسید.

چنانچه بنابر قول رییس هیات عامل ایمیدرو ظرفیت مرحله نخست سالکو ۱۰۰ هزار تن باشد و با احتساب خوش بینانه ظرفیت پیشین به میزان ۴۷۰ هزارتنی (براساس اعلام معاون امور معادن وزارتخانه) در مجموع با ظرفیت ۵۷۰ هزار تن، چگونه می توان ۸۷۵ هزار تن تولید دست یافت.

انتظار این است که ستاد آلومینیوم به همه مباحث مربوط به این عرصه سامان بخشد و جایگاه مرجعیت برای انتشار اطلاعات و برنامه های هدف دار و اجرایی باشد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۰
کد مطلب: 50353
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا