گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
بزرگترین طرح آلومینیوم کشور تا پایان سال افتتاح می‌شود
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - وزیر صنعت گفت: بزرگترین طرح آلومینیوم کشور تا پایان سال افتتاح می‌شود که با افتتاح این واحد، تولید آلومینیوم کشور دوبرابر می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر امروز پس از آیین تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی اظهار کرد: امروز به همراه جمعی از مدیران سازمان‌ها، کارکنان وزارتخانه، روسای تشکل ها، صنعتگران و کارگران به نمایندگی از خانواده بزرگ صنعت با امام راحل عهدی دوباره می بندیم که برای حفظ نظام، اطاعت از ولایت و خدمت بدون منت بیش از پیش تلاش کنیم.

وی گفت: در شرایط جدید که به خصوص از سال گذشته با جنگ تمام عیار اقتصادی مواجه هستیم، نمود همه تحریم ها در حوزه صنعت است و به غیر از نفت همه تحریم ها مربوط به خانواده صنعت است.

وزیر صمت با اشاره به تحریم های فلزات، کشتیرانی، تراکنش مالی و غیره افزود: با وجود همه تحریم ها با الهام از شجاعت امام با جدیت کار را دنبال کردیم و در خیلی از بخش های صنعتی تولید ما صدبرابر شده است.

رحمانی با بیان اینکه در طول چهل سال کارنامه درخشانی داریم، تصریح کرد: اول انقلاب ۵۰۰هزار تن فولاد تولید می کردیم و ۲میلیون و ۳۰۰ هزار تن زنجیره فولاد داشتیم اما امروز به برکت انقلاب اسلامی ۲۳۰ میلیون تن تولید فولاد داریم که نشان دهنده رشد صدبرابری است.

وی دامه داد: در ده ماهه نخست سال جاری، تولیدات ما عموما افزایشی بوده و در تولید فولاد خام از رتبه ۱۷ به رتبه ۱۰ دنیا رسیدیم و کشورهای فرانسه و ایتالیا را در این حوزه پشت سر گذاشته ایم.

وزیر صمت با اشاره به ۳۱درصد افزایش تولید داروی انسانی و ۲۰ درصد افزایش تولید پوشاک در سال جاری عنوان کرد: در بخش صنایع غذایی به جز شیر و کیک با توجه به اتفاقاتی که برای این دو محصول افتاده؛ در سایر محصولات حداقل ۱۵ درصد افزایش داریم.

رحمانی با تاکید بر حفظ تولید موجود گفت: امسال با تلاش ها و برنامه ریزی هایی که داشتیم به دنبال این هستیم که ۲هزار واحد تعطیل شده را فعال کنیم و تاکنون طبق برنامه پیش رفته ایم.

وی با بیان اینکه تولید لاستیک کامیون و اتوبوس از ۳۰ درصد به ۵۵ درصد رسیده است افزود: در بحث نفت یک سری مشکلات ایجاد شد اما ذخایر کافی داشتیم و توانستیم از این شرایط عبور کنیم.

وزیر صمت بیان کرد: اولین واحد تولید آلومین به عنوان بزرگترین طرح آلومینیوم کشور آماده افتتاح است و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید که یک میلیارد و دویست میلیون دلار برای این واحد سرمایه گذاری شده و با افتتاح این واحد، تولید آلومینیوم کشور دوبرابر می شود.

رحمانی ادامه داد: روند قیمت ۷۰ قلم کالای اساسی، یا کاهشی است یا رشد یک درصد داشته و در ۳۰ قلم کالا نیز تعدادی از کالاها افزایش نامتعارف داشته و مابقی بین ۱ تا ۵ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به فشارهای جنگ اقتصادی عنوان کرد: در ماه های گذشته به صورت سوری می خواستند قیمت برخی اقلام مثل خودرو را بالا ببرند که در نهایت دادستانی به این موضوع ورود کرد.

وزیر صمت با اشاره به اینکه ۹۰ درصد چادر مشکی وارداتی بود، گفت: از سال گذشته چند طرح برای این حوزه داریم که اولین طرح ظرف چند ماه آینده به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه مصرف چادر مشکی کشور ۹۰میلیون متر است، تصریح کرد: با بهره برداری از این طرح ۳۰ میلیون متر تولید کشور اضافه می شود و دومین طرح نیز با مشارکت سرمایه گذار خارجی است که ۵۰ میلیون متر به تولید چادر مشکی اضافه می کند.

رحمانی در پایان با اشاره به اینکه امام راحل آرزو می کرد از نفت خلاص شویم و سراغ سایر توانمندی ها برویم، خاطرنشان کرد: امسال معدن را جزو اولویت ها قرار دادیم و با پیشرفتی که این حوزه داشت، اکتشافات امسال ایمیدرو برابر با کل اکتشافاتی بود که تا کنون داشته است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۴
کد مطلب: 49261
 
مرجع : خبرگزاری فارس