گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
انتقال آب از شرق کشور، فرصتی ویژه برای توسعه صنعتی منطقه
آلومینیوم جنوب به زودی به بهره برداری می‌رسد
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - طبق برنامه ریزی‌های ایمیدرو، در سال‌جاری ۳.۵ میلیارد دلار طرح وارد مدار تولید شود که البته به روزرسانی برنامه راه اندازی طرح ها طی روزهای اخیر، نشان می دهد این رقم ممکن است افزایش یابد.
 
به گزارش ماین نیوز، امیر صباغ ؛ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو در مورد طرح‌های افتتاحی ایمیدرو که ۳.۵ میلیارد دلار ارزش دارد، گفت: بخش زیادی از این پروژه ها، در سفر بازدید رییس جمهور در دو استان یزد و کرمان به بهره برداری رسید و بقیه پروژه ها به مرور زمان تا پایان سال راه اندازی می شود .

وی افزود: یکی از مهمترین پروژه هایی که تا پایان سال راه اندازی می شود، انتقال آب شرق کشور است که چندین سال در دست اجراست.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو ادامه داد: سرمایه گذار اصلی این طرح، سه شرکت چادرملو، گل گهر و صنایع ملی مس و بخشی هم توسط صندوق توسعه ملی انجام شده است. این پروژه، فرصت فوق العاده ای برای توسعه صنعتی در شرق کشور ایجاد می کند.

صباغ در مورد زمان بهره برداری سایر طرح‌ها، اظهار کرد: طرح آلومینیوم جنوب در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد که حدود 1.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است. واحد 300هزار تنی ناحیه جنوب فارس منطقه لامرد نیز تقریبا تمام فعالیت‌های اجرایی آن تمام شده است. این ها بخشی از 3.5 میلیارد پروژهای ایمیدرو است که به بهره برداری رسیده و یا تا هفته های آتی راه‌اندازی خواهد شد.

وی در مورد سرمایه گذاری های ایمیدرو در کشورهای دیگر گفت: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران چند پروژه خارجی داشته است؛ پروژه سیمان سوریه و سیمان ونزوئلا را انجام داده است. کارخانه فولادسازی در کشورهای همسایه را راه اندازی کرده که تحت مالکیت سازمان است و قرار است به زودی به بهره برداری رسد .

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدروافزود: به دنبال اکتشاف در نواحی شرقی ( افغانستان) هستیم، همچنین یک پروتکل برای توسعه واحدهای فولاد در صنایع پایین دست در کشورهای ترکمنستان، عراق وکشورهای منطقه را در برنامه داریم.

وی با بیان اینکه فقط پروژه سیمان و فولاد عملیاتی شده و دیگر پروژه ها در مرحله مذاکره است؛ اظهار کرد:برای تامین بوکسیت در یکی از کشورهای افریقایی، پروژه ای تعریف شده و پس از تکمیل مراحل اکتشافی، با تامین مالی پروژه را عملیاتی کنیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۶
کد مطلب: 48191
 
مرجع : اقتصاد آنلاین