گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
بستر تامین گاز بزرگ‌ترین مجتمع تولید شمش آلومینیوم کشور در لامرد فراهم شد
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت:با افزایش ظرفیت گاز ورودی به منطقه ویژه اقتصادی لامرد ، بسترهای لازم برای تامین گاز بزرگترین مجتمع تولید شمش آلومینیوم کشور در این منطقه راهبردی فراهم شد.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، فریدون فدایی در حاشیه اتمام پروژه عملیات انشعاب گرم(هات تپ) با اعلام این خبر اظهار داشت: ضمن هماهنگی با شرکت ملی گاز در طول حدود یک هفته عملیات انشعاب گرم هات تپ با هدف انشعاب‌گیری از خط لوله گاز سراسری به منظور افزایش ظرفیت حجم گاز ورودی به منطقه ویژه اقتصادی لامرد به اجرا درآمد.

وی بیان کرد: از نزدیک روند اجرای این پروژه که به صورت شبانه‌روزی در گرمای طاقت فرسای منطقه انجام گرفت، پیگیری شده و این مهم با تهمیدات و تجربه مهندسان بدون بروز حادثه با موفقیت پایان یافت و ظرفیت گاز ورودی به منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد از حدود 2 میلیون مترمکعب در ساعت به 29 میلیون مترمکعب در ساعت رسید و این ظرفیت قابلیت افزایش را نیز دارد.

فدایی گفت: برپایه طراحی انجام شده گاز مورد نیاز صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد شامل یک انشعاب اصلی20 اینچی از خط لوله 56 اینچ سراسری چهارم تامین می‌شود که طی عملیات اتصال گرم یا انشعاب گرم HOT-TAP نیز این امر محقق شد.

مجری طرح صنایع انرژی بر لامرد و پارسیان افزود: پارسال اتصال خط لوله 6 اینچ از سایت انرژی بر لامرد به خط لوله 56 اینچ سراسری انجام گرفت و این خط لوله (6 اینچ) به بر قراری تعادل جریان گاز در خط لوله فعلی20 اینچ کمک می‌کند.

فدایی با اشاره به پیشینه این عملیات گفت: پروژه تامین گاز منطقه ویژه اقتصادی لامرد در سال گذشته شامل اجرای سه هزار و 312 متر خط انتقال گاز 20 اینچ و 4700 متر خط تغذیه گاز 30 و 42 اینچ و مشتمل بر محوطه‌سازی، طراحی ایستگاه تقلیل فشار گاز ، ساخت و نصب ایستگاه تقلیل فشار به ظرفیت 200 هزار متر مکعب و سایر تجهیزات مورد نیاز با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی تکمیل شد.

وی تصریح کرد: اجرای این پروژه که نقش مهمی در تسریع احداث زیر ساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد دارد با صرف حدود 380 میلیارد ریال هزینه عملیاتی شده است.

براساس این گزارش به عملیات انشعاب‌گیری در لوله‌ها در حالتی که خط، حامل جریان باشد، عملیات اتصال گرم یا انشعاب گرم HOT-TAP گفته می‌شود و در این عملیات، فشار گاز خط لوله سراسری از 1400 به 700 پوند بر اینچ مربع کاهش داده می‌شود.

بر اساس برنامه زمان بندی شده قرار است مجتمع آلومینیوم جنوب که در فاز نخست سالانه ظرفیت تولید 300 هزار تن شمش آلومینیوم را داراست، در سال جاری به بهره‌برداری برسد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: 46956
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم