گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
کلاه‌برداری فلزی ۱۹ ساله ۷۰۰ میلیون دلار ضرر به ناسا زد
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - پس از سال‌ها مشخص‌شده است که کمپانی Sapa Profiles,Inc یا SPI مستقر در ایالت اورگن/ Oregan در غرب آمریکا با فروش آلومینیوم‌هایی با آلیاژ نامناسب باعث وارد شدن ضرر 700 میلیون دلاری به ناسا شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، در سال 2009 و بعد 2011 موشک‌های 29 متری برای نظارت بر کربن موجود در جو زمین به هوا پرتاب شد اما پرتاب به‌سوی ناکجاآباد بود و در اقیانوس آرام نزدیک قطب جنوب سقوط کردند و دو راکت و یک ماهواره به ارزش 700 میلیون دلار از دست رفت.{لینک}

حالا مدیران ناسا پس از گذشت سال‌ها 30 آوریل گزارشی بر اساس تحقیق انجام‌شده توسط LSP منتشر کردند که در آن از عدم تناسب قطعات و جعل آلیاژهای فلزی در ساخت موشک توسط کمپانی مذکور خبر داده است.

نکته مهم‌تر ادامه جعل و کلاه‌برداری کمپانی مذکور به مدت 19 سال به‌عنوان طرف قرارداد با ناسا بوده است که باعث برهم خوردن برنامه‌های فضایی ناسا در این بخش شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اغلب تست‌های آزمایشگاهی به نتیجه مطلوب نرسیده بود اما لابراتوار پروفیل‌های تهیه‌شده را به مشتریان ازجمله ناسا تحویل داد.{لینک}

23 آوریل پس از برگزاری دادگاه این کمپانی حاضر به پرداخت فقط 46 میلیون دلار به ناسا شد. در سال 2017 نیز دنیس بالیوس مدیر لابراتوار SPI به 3 سال زندان و جریمه 170 هزار دلاری محکوم شد.

کمپانی Sapa Profiles,Inc در سال 1964 تأسیس شد و اکنون بخشی از Sapa AB محسوب می‌شود. Sapa AB در سال 2013 ایجاد شد که بخشی از کمپانی Hydro Extruded Solutions است. کمپانی Hydro Extruded Solutions از سال 1963 در صنعت آلومینیوم فعال بوده و مقر آن در اسلو نروژ است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب: 46513
 
مرجع : خبر آنلاین