گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
شکایت میلیاردر روس از آمریکا به امید لغو تحریم ها
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - اولگ دریپاسکا که روزی بزرگترین سرمایه دار روسیه با حدود 30 میلیارد دلار دارایی به حساب می آمد در پی تحریم های آمریکا و برباد رفتن میزان قابل توجه ای از ثروت خود، از وزارت دارایی آمریکا به دادگاه فدرال ایالات متحده شکایت کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، دریپاسکا در شکایت نامه خود علیه وزارت دارایی آمریکا مدعی شده است که بر اثر قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم های آمریکا 81 درصد از سرمایه خود را از دست داده است.
وی که نامش در فهرست تحریم های وزارت دارایی آمریکا با نام فهرست کرملین قرار دارد، در شکایت نامه خود به دادگاه فدرال آمریکا، خواستار حذف نام خود از فهرست تحریم های یکجانبه این کشور شده است.

شرکت آلومنیوم سازی «روسال»، «گروه ای ان پلاس» و «جی اس سی یوروسیب انرژگو» ،گروه خودروسازی «گاز» و ماشین سازی «روسکی ماشینی» ازجمله شرکت های دریپاسکا بودند که ششم ماه آوریل سال گذشته از طرف آمریکا تحریم شدند.
وی خاطرنشان کرده است که تحریم های آمریکا ضربات سنگینی به سرمایه وی وارد کرده و بخش عمده آن را نابود و وجهه وی را نیز مخدوش کرده است.

سرمایه دار روس در شکایت نامه خود از دادگاه فدرال آمریکا خواسته امکان تحریمی وزارت دارایی این کشور را محدود کند.
به عقیده دریپاسکا، اعمال تحریم ها علیه وی از سوی این سازمان آمریکایی متناقض با قانون اساسی آمریکا است.
سرمایه دار روس همچنین خواهان آن شده است که دولت آمریکا شواهدی را ارائه کند که بر اساس آن وی در فهرست تحریم های این کشور قرار گرفته است.

وی در شکایت نامه خود بر لزوم لغو عنوان الیگارش از طرف آمریکا تاکید کرده است.
نماینده دریپاسکا در گفت وگو با روزنامه روسی ودوموستی به نقل از بیانیه سرمایه دار روس نوشت: من 30 سال برای ایجاد شرکت هایی تلاش کردم که بازیگران اصلی در اقتصاد جهانی هستند و اجازه نمی دهم این تلاش ها به همراه میلیون ها فرصت شغلی و دستمزد با دسیسه های سیاسی از بین برود.

سرمایه دار روس افزود: اصل بیگناهی افراد تا زمانی که جرم آنها اثبات و محرز نشده است از اصول اساسی ساختار قضایی و حقوقی آمریکا است و با اعمال تحریم ها علیه من نادیده گرفته می شود.
در بیانیه دریپاسکا گفته شده است: دولت آمریکا باید به سر و سامان دادن به نظم عمومی و نه تعقیب قضایی افراد بپردازد. فقط دادگاه می تواند جرم افراد را اثبات کند و من فکر می کنم دادگاه آمریکا به اندازه کافی توانایی دارد که از قوانین این کشور و قانون اساسی آن دفاع کند.

دریپاسکا معتقد است که قربانی کارزار مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 شده است.
این سرمایه دار 51 ساله روسیه که اکنون هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته است ثروت خود را با خرید فلزات و صادرات آن از روسیه به کشورهای دیگر آغاز کرد.

دوران جوانی این سرمایه دار روس با فروپاشی شوروی همزمان شد، وی در بحران اقتصادی روسیه با همکاری چند دوست شرکتی برای خرید و فروش فلزات تاسیس کرد و محموله های فلزات روسیه را از طریق استونی به خارج می فرستاد.
دریپاسکا در گام بعدی تمام درآمد حاصل از صادرات فلزات را در یک کارخانه تولید آلومینیوم در منطقه سایانوگورسک در سیبیری شرقی سرمایه گذاری کرد.

در سال 1994 شرکت «آلومین پرادوکت» متعلق به دریپاسکا، بخش عمده سهام کارخانه تولید آلومینیوم سایانوگورسک را خرید و دریپاسکا سهامدار عمده آن شد.
از این تاریخ کسب درآمدهای میلیاردی دریپاسکا شروع شد به گونه ای که سرمایه وی در سال 2008 به حدود 28 میلیارد دلار رسید.

دریپاسکا پس از ثروتمند شدن به تحصیل روی آورد و در سال 1993 از دانشکده فیزیک دانشگاه دولتی مسکو و در سال 1996 از آکادمی اقتصادی پلخانوف روسیه فارغ التحصیل شد.
روند رو به رشد این سرمایه دار روس ادامه داشت تا اینکه در ماه ژانویه سال 2018 در فهرست تحریمی کرملین از سوی آمریکا قرار گرفت.

این فهرست شامل شماری از مقام ها و سرمایه داران روس است که از نظر آمریکا به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نزدیک هستند.
گفتنی است شرکت روسال از بزرگترین شرکت های تولیدکننده آلومینیوم در سطح جهان است و بارها در گزارش های رسانه های آمریکایی در رابطه با تحقیقات پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ادعای زد و بند نزدیکان ترامپ با کرملین مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس ادعای این رسانه ها، پل مانفورت مشاور سابق ترامپ (در امور انتخاباتی) از منافع ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دفاع می کرد و به همین خاطر از دریپاسکا کمک مالی می گرفت.
بر اساس این گزارش ها، دریپاسکا با مانفورت در سال 2006 قرارداد امضا کرده بود و سالانه 10 میلیون دلار پاداش پرداخت می کرد.

دریپاسکا این مطالب را دروغ خوانده و اعلام کرده است که تمام ادعاهایی که در مورد مداخله وی و ساختار اقتصادی آن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح شده در حقیقت شایعاتی است که از سوی رقبای او مطرح می شود.
لازم به ذکر است که دریپاسکا بخاطر تحریم ها از دسترسی به منابع سیستم مالی جهانی (سوئیفت) محروم شده و مجبور به کناره گیری از مدیریت شرکت های خود شده است.

وزارت دارایی آمریکا از اظهار نظر درباره شکایت دریپاسکا علیه این وزارتخانه تا امروز خودداری کرده است.
به گفته اریک فراری وکیل دریپاسکا، مطابق قوانین مدنی آمریکا، وزارت دارایی این کشور 60 روز فرصت دارد به شکایت نامه سرمایه دار روس پاسخ دهد.

این سرمایه دار روس امیدوار است دوباره با حذف نامش از فهرست تحریم های آمریکا تجارت خود را آغاز کند یا حداقل بخشی از میلیاردها دلار سرمایه از دست رفته خود را بازگرداند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب: 46116
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا