گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
لغو پروانه بهره‌برداری معدن تراورتن میمه
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - شورای عالی معادن در پی اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به واگذاری معدن تراورتن میمه واقع در پناهگاه حیات‌وحش موته استان اصفهان، پروانه صادر شده برای این معدن را لغو کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و عضو شورای عالی معادن با اعلام این خبر گفت: در اوایل سال جاری پروانه بهره‌برداری از این معدن برای حوزه علمیه اصفهان صادر شده بود اما با توجه به واقع شدن این معدن در پناهگاه حیات‌وحش موته، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به این پروانه بهره‌برداری اعتراض کردیم.

وی ادامه داد: اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست در شورای عالی معادن مطرح شد و این شورا با توجه به تبعات محیط زیستی که بهره‌برداری از این معدن برای پناهگاه حیات‌وحش موته دارد، رای به لغو این مجوز داد.

به گفته ظهرابی، اصلاحات اعمال شده در سال 1390 روی قانون معادن و تصویب ماده 24 مکرر قانون معادن، دست معدن‌کاران با نفوذ برای اکتشاف و بهره‌برداری از معادن موجود در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را بازتر کرده و به همین دلیل گاهی علی‌رغم مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست، برخی معادن موجود در این مناطق پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خوشبختانه در شورای عالی معادن، دیدگاه نسبتا مناسبی درباره لزوم حفاظت از مناطق چهارگانه و کاهش اثرات محیط زیستی معدن‌کاری وجود دارد و با نظر مثبت این شورای عالی، پروانه بهره‌برداری از معدن تراورتن میمه که مورد اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست و فعالان محیط زیست شده بود، لغو شد.

در تیرماه سال جاری، صدور پروانه این معدن که در محدوده پناهگاه حیات‌وحش موته واقع شده، خبرساز شد. سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان از مراجع قانونی خواستند به دلیل اثرات نامطلوب بهره‌برداری این معدن بر پناهگاه حیات‌وحش موته، این پروانه بهره‌برداری لغو شود و در نهایت با پیگیری این خواسته، شورای عالی معادن رای به ابطال این پروانه داد.

پناهگاه حیات‌وحش موته در شمال استان اصفهان، با وسعتی بالغ بر 204 هزار هکتار یکی از زیستگاه‌های مهم آهو در کشور محسوب می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب: 45491
 
مرجع : خبرگزاری فارس