گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
اسماعیلی:
صادرات سنگ‌های ساختمانی به‌منظور فرآوری مصداق بارز خام‌فروشی است
فولادسازان به‌دنبال صادرات تمامی فولاد تولیدی هستند
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - رئیس فراکسیون معدن مجلس، گفت: فرآوری سنگ‌های تزئینی در کشورهای دیگر مصداق خام فروشی مواد معدنی است و بازگشت آن بعد از فرآوری به داخل کشور نکته منفی بزرگی محسوب می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، داریوش اسماعیلی  در خصوص مشکلات معدن داران سنگ‌های ساختمانی و تزئینی و رکود در این بخش، اظهارداشت: همواره بر این باور بوده‌ایم که تا زمانی که خام‌فروشی موضوع اصلی اقدامات ما باشد مدام با این مشکلات از جمله رکود مواجه هستیم.

رئیس فراکسیون معدن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دلیل این که در حال حاضر در زمینه سنگ آهن مشکل نداریم و دچار رکود نیستیم این است که در داخل کشور فرآوری می‌کنیم، گفت: امروز کارخانه‌های کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش در حال تولید هستند، در حال حاضر خوشبختانه گلایه فولادسازان از ما این است که چرا به آنها اجازه نمی‌دهیم فولاد را به‌صورت کامل صادر کنیم.

رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در گذشته سنگ آهن به‌صورت خام صادر می‌شد، هر روز قیمت‌ها بر روی آن‌ها تاثیرگذار بود و اشتغال و ارزش افزوده را برای خارجی‌ها ایجاد می‌کرد، گفت: تا زمانی که مجموعه دست اندر کاران به این فکر باشند که سنگ‌های تزئینی، قیمتی و نیمه قیمتی را به شکل خام صادرکنند هر روز باید مواجه با اینگونه مسائل باشند.

نماینده مردم سروستان، کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پیشنهاد و تاکید ما این است که در زمینه سنگ‌های تزئینی فرآوری در داخل کشور انجام شود هرچند که این موضوع به حمایت دولت نیازدارد، عنوان کرد: چرا باید سنگ مرمر، گرانیت و مرمریت کشور ما به ایتالیا و چین صادر شود و فرآوری شده آن به کشور برگردد.

وی با بیان اینکه فرصت مناسبی وجود دارد تا به بحث فرآوری سنگ‌های تزئینی و ساختمانی ورود کنیم، تصریح کرد: فرآوری سنگ‌های تزئینی در کشورهای دیگر مصداق خام فروشی مواد معدنی است و بازگشت آن بعد از فرآوری به داخل کشور نکته منفی بزرگی محسوب می‌شود.

رئیس فراکسیون معدن مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه ارزش افزوده و ایجاد اشتغال‌ فرآیند فرآوری سنگ‌های تزئینی و ساختمانی در کشورهای دیگر برای آنها است و کشور ما به یک کشور مصرف کننده و واردکننده تبدیل می‌شود، خاطرنشان کرد: باید در فعالان بخش سنگ این باور ایجاد شود که فرآوری سنگ‌های ساختمانی و تزئینی برای کشور بهتر از خام‌فروشی است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: 44294
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت