گروه معادن سنگ آهن
 
احرامیان در گفت‌وگو با ماین نیوز تاکید کرد:
دولت باید از قیمت‌گذاری سنگ آهن و گندله خارج شود
گروه معادن >سنگ آهن - عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: قیمت‌گذاری سنگ‌آهن یکی از مشکلات اصلی در این حوزه است. در همین راستا ورود به بورس کالا پیشنهادی بود که از سوی انجمن سنگ‌آهن مطرح شد.
بهادر احرامیان در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به در پیش بودن پنجمین همایش بین‌المللی سنگ آهن ایران در 18 اردیبهشت ماه سال جاری توضیح داد: عرضه سنگ‌آهن دانه‌بندی در بورس کالا متوقف شده زیرا دولت نمی‌خواهد اعمال نفوذ غیرمستقیم و غیررسمی خود بر واحدهای فولادی بردارد در نتیجه شاهدیم عرضه سنگ‌آهن تنها تا سنگ‌دانه‌بندی آن هم با عیار پایین در بورس انجام می‌شود و اثری از عرضه گندله و کنسانتره در بورس وجود ندارد. حتما لازم است قیمت این کالاها یا در بورس و یا فارغ از سیستم قیمت‌گذاری دولتی مشخص شود و بازار سنگ‌آهن به یک بازار نرمال و طبیعی تبدیل شود.

وی افزود: در داخل کشور به علت اعمال سیاست‌های‌ قیمت‌گذاری دولتی از گذشته و همچنین با توجه به اینکه وارد قیمت‌گذاری رقابتی و بازار آزاد نشده‌ایم، واقعیت آن است که این سیاست وضعیت چندان مطلوبی ندارد. تا زمانی که در این بخش آزادسازی انجام نشود، نمی‌توان به حد کامل بلوغ در بازار سنگ‌آهن دست پیدا کرد. به نظر من در این باره نیازمند یک حرکت از سوی دولت هستیم تا فاز آزادسازی قیمت‌ها و مقررات‌زدایی بطورکامل اجرا شده و از قیمت‌گذاری رسمی و غیررسمی سنگ‌آهن و گندله خارج شود.

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما برای مدیریت در حوزه سنگ‌‌های کم عیار چیست؟ توضیح داد: زمانی در کشور بیان می‌شد سنگ‌های با عیار کمتر از 60 درصد توجیه اقتصادی زیادی ندارد. در همان روزها و شرایط در کشور چین سنگ با عیار 20 درصد را پرعیارسازی می‌کردند. به نظر من در معادن کم عیار بین استانداردها و هزینه‌های بخش دولتی و خصوصی تفاوت بسیار است. بسیاری از معادنی که از دید دولت و یا شرکت‌های دولتی اقتصادی نباشند اما ممکن است از نگاه ذخیره و عیار با استاندارد‌های یک شرکت خصوصی سودده باشند. این موارد باید تفکیک شوند. اگر این معادن به دست افرادی که اهلیت دارند، برسند می‌توانند برای کشور ثروت ایجاد کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۶
کد مطلب: 43631