گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
معاون وزیر صنعت:
۶۳ هزار تن سنگ وارد کشور شد
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - معاون امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته ۶۳ هزار تن سنگ به ارزش ۲۶ میلیون دلار به کشور وارد شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، جعفر سرقینی  در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه نمایشگاه سنگ‌ از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است، اظهار داشت: برپایی نمایشگاه سبب افزایش صادرات می‌‌شود از این رو قرار است امسال نمایشگاه‌‌ها بیشتر حمایت شوند.

وی افزود: قرار است به نمایشگاه‌‌های بین‌المللی یارانه داده شود چرا که این موضوع در سال‌‌های قبل بوده ولی عدد آن کافی نبوده است، ولی برای سال 97 بودجه‌‌ای تحت عنوان حمایت از صادرات در نظر گرفته شده است.

معاون امور معدنی و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: از آن جایی که اصفهان شهری صنعتی است، نمایشگاه می‌تواند برای توسعه صنایع اقدامات بسیاری انجام دهد.

وی با بیان اینکه سال گذشته 8.5 میلیون تن فولاد صادر کردیم که بخش عمده‌ای از این مقدار مربوط به اصفهان بوده است، گفت: در سال گذشته 47 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی از کشور صورت گرفت که 8.5 میلیارد دلار این صادرات معدن و صنایع معدنی بوده است.

سرقینی ادامه داد: در سال 91 صادرات سنگ 750 هزار تن بوده که ارزش دلاری این مقدار حدود 180 میلیون دلار می‌شود، همچنین در سال 96 حدود 1.5 میلیون تن سنگ کار شده و کار نشده صادر شد که ارزش این مقدار 370 میلین دلار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: نسبت به 5 سال گذشته صادرات سنگ ما هم به لحاظ وزنی و هم به لحاظ ارزشی 2 برابر شده است و این در حالی است که کل صادرات معادن 1.5برابر بوده و سنگ نسبت به بقیه محصولات معدنی صادرات بیشتری داشته است.

معاون امور معدنی و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعداد ذخایر مربوط به معادن سنگ تزئینی در کل کشور، اضافه کرد: 2 هزار معدن در این راستا وجود دارد که 2.5 میلیارد تن ذخیره دارند و 1200 معدن به صورت کاملاً فعال هستند، بقیه یا در حال تجهیز و یا راکد هستند که بخشی از آن به بازار سنگ بازمی‌گردد.

وی با بیان اینکه ظرفیت معادن 27 میلیون تن است، بیان کرد: سال گذشته 14 میلیون تن تولید سنگ تزئینی داشتیم.

سرقینی ادامه داد: سال گذشته 63 هزار تن سنگ به ارزش 26 میلیون دلار به کشور وارد شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۰
کد مطلب: 43567
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم