گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو خبر داد:
برنامه سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری ایمیدرو برای ارتقا زنجیره آلومینیوم
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو در کنفرانس بین المللی آلومینیوم ایران از برنامه سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری ایمیدرو به منظور ارتقا زنجیره آلومینیوم کشور خبر داد.
 
به گزارش فانا، اردشیر سعد محمدی که در پنجمین کنفرانس بین المللی آلومینیوم ایران سخن می گفت، افزود: ۳۴۰ هزار تن آلومینیوم در سال ۹۶ تولید شد و این در حالی است که ظرفیت آلومینیوم کشور ۴۳۰ هزار تن است. وی گفت: همچنین آلومینیوم جاجرم ۲۴۰ هزار تن پودر آلومینا تولید کرد که بیشتر صرف کارخانه های داخلی شد.

سعدمحمدی با اینکه در سال گذسته حدود ۱۷۶ هزار تن صادرات آلومینیوم داشتیم، اعلام کرد: ۲۲۰ هزار تن مصرف داخلی کشور در سال گذشته بوده است و از ابتدای ورود به فاز تولید، ۲.۵ میلیارد دلار داشته‌ایم.
عضو هیات عامل ایمیدرو گفت: رشد مصرف آلومینیوم طی ۱۰ سال گذشته حدود ۱۳ درصد بوده است این در حالی است که متوسط رشد جهانی این محصول ۵ درصد است. این موضوع نشانگر این است که باید تعریف بهتری برای مصارف پایین دستی داشته باشیم.

وی افزود: یکی از پروژه های در حال اجرا؛ طرح آلومینیوم جنوب است که تا ابتدای امسال ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

سعدمحمدی اعلام کرد: در این طرح ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت می گیرد که انشالله در اوایل سال ۹۸ فاز اول تولید آن راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: در طرح آلومینیوم جاجرم ۴۰ هزار تن ظرفیت جدید تولید شمش در حال نهایی شدن است. وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود در ۲ سال آینده به ظرفیت های 800 هزار تن شمش برسیم اگرچه برنامه ریزی بلند مدت ما برای ظرفیت تولید ۱.۵ میلیون تن است که مابقی ظرفیت، در آلومینیوم جنوب شکل می‌گیرد.

ضرورت ایجاد زیرساخت ها
این عضو هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ضرورت ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید پودر آلومینا در کشور گفت: به ازای مصرف هر تن آلومینیوم حدود ۲ برابر آن؛ نیاز به استفاده از پودر آلومینا است. بنابراین ایجاد کارخانه پودر آلومینا ضروری است.

وی افزود: در این زمینه احداث کارخانه ۸۰۰ هزارتنی آلومینا در دستور کار قرار دارد که نیاز به ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری دارد.

وی ادامه داد: در فاز اول تولید ۸۰۰ هزار تن و در فاز دوم نیز ۸۰۰ هزار تن پودر آلومینا تولید می شود.

نیاز به پترولیوم کک
سعد محمدی گفت: یکی از مواد اولیه راهبردی در این صنعت؛ پترولیوم کک است. با توجه به اینکه در سال ۱۴۰۴ به ظرفیت بالای یک میلیون تن می‌رسیم؛ نیاز به ۶۰۰ هزار تن پترولیوم کوک داریم.

وی اعلام کرد: پیش بینی ها، گویای این است که تا سال ۱۴۰۰ قیمت پترولیوم کک به ۵۱۹ دلار برسد.

اکتشاف
معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو با اشاره به برنامه های ایمیدرو در بخش اکتشاف گفت: امسال علاوه بر برنامه ایمیدرو در استخراج بوکسیت؛ توسعه اکتشافات انواع مواد معدنی در اولویت برنامه ها قرار گرفته است.

پنجمین کنفرانس بین المللی آلومینیوم ایران روزهای ۴تا ۶ اردیبهشت در محل هتل المپیک تهران در حال اجراست.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴
کد مطلب: 43525
 
مرجع : ایمیدرو