گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
الگو برداری شرکت روسال روسیه از ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - شرکت روسی آلومینیوم روسال با الگو برداری از ایران یک برنامه احتمالی طراحی کرده که بر اساس آن از مشتریان خود می خواهد برای دور زدن تحریم های امریکا به جای دلار، پرداخت ها به این شرکت را به یورو انجام دهند.
 
به گزارش ماین نیوز و به نقل از رویترز، یک منبع آگاه گفت، شرکت روسی آلومینیوم روسال با الگو برداری از ایران یک برنامه احتمالی طراحی کرده که بر اساس آن از مشتریان خود می خواهد برای دور زدن تحریم های امریکا به جای دلار، پرداخت ها به این شرکت را به یورو انجام دهند.

این شیوه از روش های دور زدن تحریم ها توسط ایران الگو برداری شده است. ایران چند سال قبل برای پرداخت پول کالاهایی که معمولا به دلار ارزش گذاری می شوند، از طلا، نفت و ین ژاپن استفاده می کرد.

یک مدیر ارشد یکی از شرکت های سهامدار روسال گفت: «روسال یک برنامه دفاعی مشابه شیوه های ایران را در پیش گرفته است.» وی از اشاره به نام بانک هایی که این تراکنش ها را انجام خواهند داد خودداری کرد.

شرکت روسال از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

هفته گذشته، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم هایی را علیه 7 مقام روس و 12 شرکت روسی که این افراد مالکیت یا کنترل آنها را در اختیار دارند وضع کرد. یکی از افراد تحریم شده، اولگ دریپاسکا و شرکت متعلق به وی روسال است.

این تحریم ها به صراحت شرکت های آمریکایی را از همکاری با اشخاص و شرکت های تحت تحریم منع می کند و معاملات دلاری را برای این اشخاص و شرکت ها دشوار می سازد.

این منبع اگاه افزود: «تعدادی از بانک ها در اروپا وجود دارند که می توانند در پرداخت های یورویی کمک کنند. برخی از مشتریان شرکت روسال شروع به تغییر شیوه پرداخت ها کرده اند اما این کار زمان می برد.»

تحریم های مالی اعمال شده علیه ایران در سال 2012 تاثیر قابل توجهی در توانایی این کشور برای واردات مواد غذایی داشت و تهران را ناگزیر ساخت تا راه هایی جایگزین برای پرداخت پول کالاهای وارداتی خود بیابد.

بانک های اروپایی به لحاظ فنی منعی برای تسهیل تراکنش های یورویی ایران ندارند، اما به دلیل نگرانی از تحریم های ثانویه دولت آمریکا بابت کمک به نهادهای تحت تحریم، حداکثر احتیاط لازم را در زمینه همکاری با ایران به کار می گیرند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب: 43387
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم