گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
۸۵درصد پیشرفت فیزیکی پروژه شمش آلومینای جاجرم با وصول مطالبات
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌شمالی گفت: پروژه شمش آلومینا در شهرستان جاجرم با وجود محرومیت ها تنها با مدیریت، تلاش و وصول مطالبات به عنوان پروژه توسعه ای آلومینای ایران اکنون 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، یحیی نیکدل بتازگی در جمع مسئولان و صادرکنندگان خراسان‌ شمالی اظهار کرده است: بعد از افتتاح فاز اول فاز دوم و سوم نیز شروع خواهد شد که هم اکنون در مرحله فراخوان هستند.

پروژه شمش آلومینا در سال 86 آغاز شد و در 8 سال گذشته از کلنگ زنی، تا سال 92 حدود 35 تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما میزان پیشرفت کارها از سال 93 تا کنون به 85 درصد رسیده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌شمالی گفت: برای پروژه شمش آلومینا بیش از 2 هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
وی افزود: طرح توسعه آذین فورج، فولاد کیمیا صبا نیز به‌عنوان طرح‌های توسعه بخش استان هستند.
نیکدل از راه‌اندازی ژئوشیمی در استان باهدف شناسایی ذخایر معدنی خبر داد و گفت: از سال 93 موضوع ژئوشیمی پیگیری شده است که امیدواریم تا پایان سال 96 این پروژه پایان پذیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌شمالی افزود: بخش کشاورزی به‌عنوان اولویت اول استان است و بعد از آن گردشگری و صنعت است که بایستی به این دو مورد هم توجه شود.
نیکدل با بیان اینکه باید صادرات را در جهت برون‌گرایی اقتصاد در نظر گرفت گفت: علاوه بر این باید کالای موردنظر از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد زیرا در غیر این صورت کالایی صادر نخواهد شد.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی استان اگر هماهنگی لازم را فراهم کنند به تولید با نگاه ویژه‌ای نگریسته می‌شود و می‌توانیم انتظار رخ‌داده‌ای مطلوبی باشیم.
نیکدل اظهار کرد: هرچه میزان فعالیت‌های اقتصادی رونق پیدا کند منافعش به استان بازخواهد گشت و بنابراین با ارائه کالاهای باکیفیت می‌توانیم شاهد رشد و پیشرفت توسعه استان باشیم.

خراسان شمالی 450 واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری 13 هزار میلیارد ریال و اشتغال 11هزار نفر دارد که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین 31 استان کشور رتبه دهم را داراست.

سهم اشتغال در این استان در سه بخش کشاورزی با 39.6 درصد، صنعت با 24.3 درصد و خدمات 36.1 درصد است.
سهم این استان در حوز کشاورزی بیش از میانگین کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
کد مطلب: 41495
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا