گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
زارع در گفت‌وگوی تفصیلی با ماین نیوز خبر داد:
صادرات آلومینای جاجرم به تاجیکستان و آذربایجان
بهبود روند پرداخت بدهی‌های ایرالکو و المهدی/پیشرفت 80 درصدی پروژه تولید آلومینیوم
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - مدیرعامل شرکت آلومینای ایران - جاجرم با اشاره به طلب‌های این شرکت از المهدی و ایرالکو روند پرداخت را بهتر دانست و گفت 50 درصد از طلب‌های گذشته از سوی این 2 شرکت پرداخت شده است.
 
مشروح گفت‌وگوی خبرنگار ماین نیوز با تورج زارع مدیرعامل شرکت آلومینای ایران - جاجرم را در ادامه می‌خوانید:

شرکت آلومینای جاجرم در هفت یا هشت ماهه نخست امسال چه میزان تولید داشته و در مقایسه با تولید مدت مشابه سال قبل چه تغییری داشته است؟ برنامه تولید امسال چقدر است؟

گزارشی که تا 19 آبان تهیه شده حاکی از آن است که 154 هزار تن آلومینا تولید شده است که نسبت به سال گذشته 3.3 درصد افزایش تولید را شاهد بوده‌ایم. برنامه سال جاری تولید 245 هزار تن آلومینا است که با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته محقق خواهد شد.

آخرین وضعیت اکتشافات بوکسیت در کشور به ویژه در منطقه جاجرم به چه صورت است؟

از سال گذشته اکتشافاتی که در شرکت آلومینای ایران انجام که براساس آن حدود 16 هزار متر حفاری اکتشافی صورت گرفت که حاصل آن 16 میلیون تن ذخیره قطعی بوکسیت بود. تجمیع این ذخیره با ذخایر قطعی که از قبل داشتیم حدود 36 میلیون تن ذخیره قطعی را در معادن شرکت آلومینای ایران در اختیار داریم. برنامه سال جاری نیز حفاری اکتشافی به میزان 20 هزار متر است که از این میزان 50 درصد حفاری‌ها انجام گرفته است. تا پایان سال نیز مابقی آن انجام خواهد گرفت که براساس آن ذخیره شرکت افزایش پیدا می‌کند. انتظار ما حدود 50 میلیون تن ذخیره قطعی بوکسیت است.

درباره آخرین وضعیت اجرای طرح‌های توسعه آلومینای جاجرم از جمله طرح احداث واحد تولید شمش آلومینیوم توضیح بفرمایید. پیشرفت فیزیکی این پروژه چقدر است؟ چه زمان راه‌اندازی می‌شود و آیا مشکل تامین منابع مالی آن حل شد؟

در حال حاضر پیشرفت فیزیکی پروژه 82 درصد است. عمده تجهیزاتی که ساخت خارج بود وارد شده و تجهیزات راه‌اندازی باقی‌مانده است. تجهیزات داخلی نیز ساخته شده و در محل پروژه تحویل داده‌شده و در حال حاضر عملیات نصب آنها در حال انجام است. همچنین بیش از 90 درصد عملیات مهندسی (سیویل) پروژه نیز انجام شده است. در زمینه تامین مالی نیز امیدوار هستیم با حمایت ایمیدرو تامین می‌شود. پیش‌بینی ما بر این است که سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

شرکت آلومینای جاجرم در زمینه بومی‌سازی امسال تاکنون چه دستاوردهایی داشته است؟

در زمینه بومی‌سازی باید به این نکته اشاره داشت که کارخانه ما کارخانه تولید آلومینا است و بیشتر قطعات کارخانه‌ای که در حال حاضر فعالیت می‌کند، ساخت داخل بوده و از داخل کشور تامین می‌شود. طی 20 سالی که کارخانه مشغول بکار است عمده قطعات بومی‌سازی شده است. البته بخشی از قطعات که مربوط به بخش‌های ویژه‌ای از کارخانه است را از سازندگان اصلی خریداری می‌شود. خوشبختانه مشکل ویژه‌ای در این باره وجود ندارد و بیشتر قطعات در داخل بومی‌سازی شده است.

وضعیت پرداخت مطالبات آلومینای جاجرم از ایرالکو و المهدی به چه صورت بوده و هم اکنون آلومینای جاجرم چه میزان از این 2 شرکت طلب دارد؟

روند پرداخت مطالبات خیلی بهتر شده‌‌ است. ایرالکو و المهدی تقریبا 50 درصد از مطالبات گذشته خود را علاوه بر میزان محصول فروخته شده در 2 سال اخیر که وجه فروش را دریافت کرده‌ایم، پرداخت کرده‌اند.

آیا شرکت آلومینای جاجرم به سمت صادرات هم رفته است؟

بله پیش‌تر تنها تاجیکستان مشتری ما بود اما خوشبختانه از اوایل سال جاری کشور آذربایجان نیز از ما خرید داشته است. تاکنون 20 هزار تن صادرات به این 2 کشور داشته‌ایم.

وضعیت بازار آلومینیوم، آلومینا و بوکسیت امسال در داخل و خارج چطور بوده و وضعیت قیمت‌ها را در ماه‌های آینده چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

وضعیت قیمت آلومینیوم و آلومینا به نسبت افزایش داشته است اما در کنار آن مواد اولیه که ما استفاده می‌کنیم با افزایش همراه بوده است. به عنوان مثال سود سوزآور که از داخل کشور و شرکت پتروشیمی تهیه می‌شود، افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. بطورکلی روند قیمت‌های صعودی بوده و پیش‌بینی می‌شود وضعیت بهتر شود. با توجه به برنامه‌های چین در حوزه محیط زیست و موضوع تعطیلی کارخانه‌هایی که دارای آلایندگی هستند، وضعیت بازار جهانی رو به بهبود و افزایش است.

واگذاری سهام شرکت آلومینا جاجرم به کجا رسید؟

این موضوع در اختیار سازمان خصوصی سازی است، طبق روالی که وجود دارد کار را انجام می‌دهند.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۹
کد مطلب: 41232