گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
تا 5 سال آینده؛
محلات پایتخت سنگ خاورمیانه خواهد شد
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: محلات و نیم‌ور ظرفیت تبدیل شدن به قطب سنگ خاورمیانه را دارند و ما پیش بینی می‌کنیم در 5 سال آینده بعنوان قطب سنگ خاورمیانه خود را به بازارهای جهانی معرفی کنیم.
 
به گزارش ماین نیوز، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در ارزیابی عملکرد نمایشگاه سنگ ایران، از دستیابی برگزارکنندگان نمایشگاه به اهداف از پیش تعریف شده خبر داد و گفت: نمایشگاه دهم توانست حرکتی رو به جلو داشته باشد و تا اندازه ای برخی خواسته های مسئولین و برگزارکنندگان را عملیاتی کند.

وی افزود: در این نمایشگاه کار بزرگی صورت پذیرفت و سطح نمایشگاه فوق العاده بود. در این نمایشگاه 90 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی ایجاد شد و 400 شرکت داخلی و خارجی در آن شرکت کردند که نشان از عظمت و بزرگی این نمایشگاه در سطح کشور و بازارهای سنگ خارج از کشور دارد.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هدف اصلی دهمین نمایشگاه سنگ نیم‌ور را حرکت در راستای آرمان اقتصاد مقاومتی و ارزیابی را نیز بر این مبنا دانست و گفت: این نمایشگاه را باید در راستای آرمان اقتصاد مقاومتی ارزیابی کرد، زیرا در سال جاری هدفگذاری اصلی این نمایشگاه بر این اساس سخنان مقام معظم رهبری بود.

وی در ادامه افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد بدون نفت، اقتصاد متکی بر مردم و اقتصادی که در آن صادرات مبنای بسیاری از رفتارهاست. این نمایشگاه توانست در منطقه بعنوان یک نمونه موفق در بحث اقتصاد مقاومتی خود را نشان دهد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن برشمردن سایر اهداف برگزاری نمایشگاه سنگ گفت: یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه شناساندن و معرفی ظرفیت‌های ویژه سنگ منطقه در بخش کانی‌ها، فرآوری، منابع انسانی و بازار بود.

وی هدف دیگر را آشنایی با بازارهای بین‌المللی سنگ عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از اهداف نمایشگاه این است که ما با بازارهای مختلف آشنا شویم. حضور برخی تجار خارجی در این نمایشگاه توانست ما را با فضای بازارهای بین‌المللی آشنا کند و این امر اساسی برای دستیابی به هدف و زمینه ای برای برداشتن گام سوم است که در آن در بخش صادرات و توسعه اقتصاد غیر نفتی اقدامات مفیدی را انجام دهیم.

سلیمی هدف بعدی را آشنایی با آخرین دستاوردها در بخش فرآوری و دانش سنگ عنوان و بیان کرد: در این دوره از نمایشگاه و در طول برگزاری آن نشست‌های مختلفی تشکیل شد و در این کارگروه ها گفتگوهای علمی و تخصصی شکل گرفت. این گفتگوها می تواند در ارتقای دانش و تبادل تجربیات موثر باشد که در این راستا نیز نمایشگاه توفیقات خوبی داشته است.

وی افزود: از امروز تا 5 سال آینده هدف گذاری ما معرفی محلات و نیم‌ور به عنوان پایتخت سنگ خاورمیانه است و تلاش خواهیم کرد با ظرفیت‌های فوق العاده و توانایی‌های ویژه که در مجموعه شرکت مجری نمایشگاه و سایر فعالان سنگ وجود دارد این امر را تحقق بخشیم.

وی گفت: زمانی که اولین نمایشگاه برگزار شد، محلات و نیم‌ور به عنوان پایتخت و قلب سنگ ایران در منطقه مطرح نبودند ولی امروز همه چشم ها در بخش سنگ به این منطقه دوخته شده است و این منطقه را به عنوان رکن سنگ کشور می شناسند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروزه عدم حضور معدنکاران، تولیدکنندگان و فعالان این عرصه در نمایشگاه‌های خارج از کشور یک خلاء در آن نمایشگاه ها ایجاد کرده و این امر موید آن است که 10 دوره نمایشگاه موفق بوده و به اهداف خود رسیده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۸
کد مطلب: 40827
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا