گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
رییس سازمان بازرسی کل کشور:
توضیحات سراج درباره «هپکو»، «آلومینیوم المهدی» و قراردادهای خرید هواپیما
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - رییس سازمان بازرسی کل کشور درباره بررسی قراردادهای خرید هواپیما به ویژه هواپیماهای فلایت چک گفت: سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده و در قالب یک پرونده مشغول بررسی این موضوع است، اما چون منتج به نتیجه نشده امکان افشای آن وجود ندارد.
 
به گزارش ماین نیوز، ناصر سراج در حاشیه مراسم سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نتیجه گزارش آلودگی هوا به کجا رسید؟ گفت: چندین استانی که در رابطه با آلودگی هوا مشکل داشتند را بررسی کردیم، هزاران ساعت بر روی این مسئله وقت گذاشتم و مسوولیت هر نهاد، سازمان، وزارتخانه و حتی فرد را مشخص کردیم. گزارش‌ها بعد از تکمیل برای سران قوا ارسال شد و تاکنون دو گزارش با همه جزییات برای سران قوه ارسال شده است.

وی در رابطه با بررسی کیفری این موضوع و تخلفات و اقدامات انجام شده در این راستا، گفت: افرادی که مسولیت داشتند و از اجرای وظایف کوتاهی کرده بودند به نهادهای مربوطه معرفیث و اعلام شدند. اگر پیشنهادات ما اجرایی شود و کوتاهی ها در آینده انجام نشود، هوای آلوده مثل سابق نخواهیم داشت.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص آخرین وضعیت آذراب و هپکو گفت: خصوصی سازی از بدو تا امروز، آنطور که مد نظر قانون گذار و رهبری بود که اتفاق بیفتد، اجرا نشد. پیش بینی می شد انقلاب اقتصادی بعد از خصوصی سازی اتفاق بیفتد که ما شاهد نتیجه معکوس بودیم.

سراج تاکید کرد: در خصوص شرکت هپکو باید بگویم فردی که این شرکت به او واگذار می شود، وام های کلان برای تجهیز کارخانه و افزایش کارگران می گیرد تا در نهایت صادرات داشته باشد، اما این وجوه در جاهای دیگر به مصرف می رسد و به جایی می رسد که این کارخانه زیان ده می شود. زیان و بدهی این کارخانه هزار میلیارد تومان است و هزار و دویست کارگر متخصص دارد که چندین ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند. در حال حاضر سود هر سهام این کارخانه در بورس منهای 501 ریال است.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد کارخانه مشابه هپکو وجود دارد؟ گفت: این کارخانه ها هم شناسایی شدند که متاسفانه تعداد آنها زیاد است.

سراج در خصوص بررسی قراردادهای خرید هواپیما به ویژه هواپیماهای فلایت چک گفت: سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده است و در قالب یک پرونده مشغول بررسی این موضوع است اما چون منتج به نتیجه نشده است امکان افشای آن وجود ندارد.

سراج درباره آخرین وضعیت کارخانه آلومینیوم المهدی گفت: در رابطه با این پرونده سازمان بازرسی کار زیادی انجام داد، از ابتدا تا پایان در داوری ها ورود کردیم، اما متاسفانه این کارخانه مبتلا به معضلاتی است و هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی در رابطه با لیست معوقات بانکی نیز گفت: طبق آماری که دارم 106 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم و فکر می کنم 11 درصد کاهش پیدا کرده و قرار است طی روزهای آتی جلساتی با مسولان بانک مرکزی داشته باشیم تا راه های اقدامات احتمالی برای این کار انجام شود.
درباره این بدهکاران نمی توانیم بگوییم مجرم هستند چون یک مرتبه دلار هزار تومانی سه هزار تومان شد و خیلی از این بدهی ها برای نوسانات ارزی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: 40609
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا