گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
دبیرکل سندیکای صنایع آلومینیوم ایران عنوان کرد
جزئیات رد اهلیت خریدار سهام بلوکی ایرالکو در بورس
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - دبیرکل سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: به نظر می‌رسد برخی خریداران کارخانه‌های آلومینیوم به فکر انحصار بوده و در مرحله اول با عرضه محصولات خارج از بورس کالا و به قیمت پایین تر از بورس کالا اقدام به دامپینگ قیمت کنند.
 
به گزارش ماین نیوز، عضو هیات‌مدیره و دبیرکل سندیکای صنایع آلومینیوم ایران به واگذاری بلوک کنترلی سهام شرکت آلومینیوم ایران از سوی سازمان خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: شرکت آلومینیوم المهدی به دنبال کسب کرسی هیأت مدیره ایرالکو بود و تلاش داشت سهام بلوکی مذکور را خریداری کند؛ اما این امر انحصار را در پی داشت و با توجه به اینکه سندیکای صنعت آلومینیوم به دنبال ممانعت از ایجاد انحصار است، موضوع از سوی سازمان خصوصی سازی و سندیکا رصد شد که به دلیل عدم اثبات اهلیت خریدار، این بلوک با وجود چند مرحله عرضه معامله نشد.

دبیرکل سندیکای صنایع آلومینیوم ایران ادامه داد: برای جلوگیری از ایجاد انحصار در مجتمع مذکور، این متقاضی خرید بلوک سهام باید تضمین بدهد که پای بند به عرضه محصولات ایرالکو در بورس کالا است، چرا که در بورس کالا دو طرف معامله تضامینی ارایه می‌کنند تا در صورت عدم ایفای تعهدات خود، بورس کالا از آن برای جبران جرائم و دفاع از منافع طرف مقابل استفاده کند که در این رابطه مجتمع آلومینیوم المهدی حاضر به ارایه این تضامین برای عرضه در بورس کالا نیست.

آریا صادق نیت حقیقی، در مورد بازار این محصول و عرضه اخیر ایرالکو در بورس کالا اظهار داشت: به دلیل افزایش قیمت در بازارهای جهانی طی ماه‌های های اخیر و کاهش عرضه‌های تولیدکنندگان داخلی در بازار، شاهد ایجاد التهاب در قیمت ها بودیم. در این شرایط ایرالکو نیز به عنوان یکی از عرضه کنندگان اصلی در بورس کالا، محصولات خود را در قالب حجم های عمده روی میز فروش گذاشت که همین امر موجب خرید محصولات توسط خریداران عمده شد و دست مصرف کنندگان خرد از آلومینیوم مصرفی کوتاه ماند.

این فعال بازار آلومینیوم در بورس کالا افزود: در همین راستا، اقداماتی از سوی سندیکا و شرکت ایرالکو صورت گرفت و پس از ورود سازمان بازرسی کل کشور به موضوع و با هماهنگی بورس کالا، مجتمع آلومینیوم ایران نسبت به شرایط ایجاد شده در بازار واکنش نشان داد و با عرضه‌های خرد سعی در پاسخ به نیاز واحدهای کوچک مصرف کننده این فلز کرد.

عضو هیات‌مدیره و دبیرکل سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با ابراز امیدواری از تداوم این اقدام مثبت در بورس کالا طی هفته های آتی، گفت: امیدواریم با این اقدام ایرالکو و با همراهی سایر تولیدکنندگان، آرامش به بازار آلومینیوم برگردد.

وی گفت: بدین ترتیب، اگر با این حرکت موفق شویم قیمت های داخلی را همسو با نرخ های صادراتی بازار آلومینیوم متعادل کنیم، با خام فروشی و صادرات مواد اولیه نیز مبارزه کرده ایم. در این راستا طبق هماهنگی های به عمل آمده، هفته جاری و طی هفته های آتی عرضه های جدیدی از سوی ایرالکو انجام می شود تا تعادل به بازار برگردد و با تأمین به موقع مواد اولیه مصرفی، صنعتگران کمتری از چرخه تولید خارج شوند.

وی در باره عدم تمکین برخی مجموعه های تولیدی وابسته به بخش خصوصی برای عرضه محصول خود در بورس کالا اظهار کرد: به نظر می رسد برخی مدیران آلومینیوم المهدی و هرمزال به فکر انحصار هستند و در همین رابطه سعی کردند، در مرحله اول با عرضه محصولات خود خارج از بورس کالا و به قیمت هایی پایین تر از عرضه های ایرالکو در بورس کالا، این مجموعه تولیدی را به زانو در بیاورند و به نوعی اقدام به دامپینگ قیمت‌ها کردند.

حقیقی افزود: با این اقدام مجموعه آلومینیوم ایران نیز نتوانست محصولات خود را با نرخ های پایین عرضه کند و با عدم امکان فروش این محصول در بازار مواجه شدیم. در این زمینه، تمام تلاش دو مجموعه مذکور این است که ایرالکو شمش آلومینیوم تولیدی خود را صادر کرده و بازار داخلی را به مجتمع آلومینیوم المهدی واگذار کند.

مقاومت المهدی و هرمزال در مقابل عرضه در بورس کالا

حقیقی نقطه شروع اقدامات این سندیکا برای ایجاد تعادل در بازار را در عرضه‌های ایرالکو در بورس کالا دانست و گفت: ظاهرا دو مجموعه آلومینیوم المهدی و هرمزال در مقابل عرضه در بورس کالا مقاومت می‌کنند. چراکه متعلق به بخش خصوصی هستند و برای حضور در این بازار باید ضمانت نامه ارایه کرده و تعهدات خود را ایفا کنند؛ بر این اساس چندان علاقه ای نسبت به عرضه در بورس کالا برای آنها وجود ندارد.

دبیرکل سندیکای صنایع آلومینیوم ایران عنوان کرد: تعاونی آلومینیوم میهن که براساس قوانین حاکم بر تعاونی ها فعالیت می‌کند، به پیشنهاد این سندیکا به عنوان واسط وارد عمل شده تا عرضه های آلومینیوم المهدی را در بورس کالا انجام دهد. البته مجموعه تولیدی مذکور اصرار به عرضه های بلوکی و عرضه محصول به قیمت های بالاتر را دارد که با این موضوع مخالفت شده است.

این عضو هیأت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در مورد راهکارهای موجود برای جلوگیری از ایجاد انحصار در بازار و تمکین سایر تولیدکنندگان آلومینیوم برای عرضه در بورس کالا، تصریح کرد: چنانچه بتوانیم به کمک دولت مانع از ایجاد انحصار در بازار باشیم و مجموعه های تولیدی همچون ایرالکو به صورت مستمر محصولاتشان را در بورس کالا عرضه کنند، سایر مجموعه‌ها نیز مجبور به تبعیت از شرایط حاکم بر بازار خواهند شد.

وی تأکید کرد: در این رابطه بایستی از اجرای قوانین موجود مراقبت کنیم؛ زیرا در قانون برای عرضه و تعیین قیمت کالاها دو نوع راهکار وجود دارد. اولین راه عرضه در بورس و کشف قیمت شفاف در این بازار بر مبنای مکانیسم عرضه و تقاضا است. دومین راهکار نیز پذیرش شمول قیمت گذاری دولتی است که در این رابطه، آلومینیوم المهدی باید تکلیف خود را مشخص کند که تابع کدام راهکار خواهد بود.

حقیقی با بیان اینکه باید در مقابل انحصار تمهیداتی در نظر گرفت، اظهار کرد: چنانچه تولیدکنندگان از قانون تمکین نکنند، سازمان بازرسی کل کشور و نیز شورای رقابت وارد عمل می شوند تا برخورد قانونی لازم صورت گیرد.

طی هفته گذشته در حالی 1500 تن شمش آلومینیوم تولیدی شرکت آلومینیوم ایران در بورس کالا، عرضه و معامله شد که در جریان آن خریداران خرد نیز توانستند با خرید محصول از تالار نقره‌ای تقاضای مورد نیاز خود را در قالب حجم‌های خرد و حتی 10 تا 20 تنی رفع کنند.

بدین ترتیب، برخلاف هفته های گذشته که ایرالکو شمش تولیدی خود را به صورت عمده و بلوکی عرضه می‌کرد، طی اقدامی با هماهنگی بین سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با بورس کالا و این مجموعه تولیدکننده، ایرالکو در هفته گذشته علاوه بر عرضه های بلوکی، اقدام به عرضه محصول در حجم های خرد نیز کرد تا خریداران و واحدهای کوچک مصرف کننده آلومینیوم نیز بتوانند نیاز خود را رفع کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
کد مطلب: 40596
 
مرجع : خبرگزاری فارس