گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
ضرورت ثبت جهانی عقیق نمین اردبیل
عقیق نمین از غفلت ملی تا ثبت جهانی
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - ایران در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی دارای ذخایر بسیار ارزشمندی است که توجه به آنها، ارزش افزوده بسیار خوبی به همراه خواهد داشت.
 
به گزارش ماین نیوز، این درحالی است که برخی از سنگ‌های ایران در دنیا منحصر به فرد بوده و باید به ثبت جهانی برسند. یکی از این سنگ‌ها، عقیق نمین اردبیل است که می‌تواند با حمایت مسئولان به ثبت جهانی برسد. شاید نکته مغفول مانده در این میان ثبت برند(نشان) جهانی برای عقیق نمین باشد. امروز عقیق یمن با در اختیار داشتن برند(نشان) جهانی توانسته بازار خوبی در اختیار بگیرد و به شهرتی بیش از امروز دست‌ پیدا کند. توجه به چنین ظرفیت‌های بخش معدن می‌تواند اشتغالزایی برای مناطق معدنی به همراه داشته باشد.

در همین رابطه به سراغ مجید پورمقدم مشاور معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت رفتیم تا درباره عقیق نمین اردبیل با او به گفت‌وگو بنشینیم. در ادامه، مشروح این گفت‌وگو را خواهید خواند:

وضعیت استان اردبیل در حوزه سنگ‌ به چه شکل است؟
استان اردبیل با برخورداری از تنوع ۳۷ رنگ از سنگ‌های عقیق، از استان‌های ممتاز کشور در این حوزه است. جالب است بدانید شرایط آب‌وهوایی و جغرافیایی اردبیل، تاثیر انکار‌ناپذیری در ایجاد معادن سنگ‌های قیمتی، نیمه قیمتی و تزئینی در این استان داشته است. منطقه نمین به دلیل دارا بودن معادن قابل توجه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، منطقه‌ای مستعد برای توسعه و رشته تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است. در واقع این استان می‌تواند در زمینه سنگ‌های عقیق ارزش افزوده بسیاری برای خود ایجاد کرده و در کنار آن اشتغالزایی برای مردم این استان به همراه داشته باشد.

ویژگی‌های عقیق سبلان به چه شکل است؟
این سنگ دارای ۱درصد خلوص بوده و سیلیسیم دی اکسید بالایی دارد. همچنین درجه سختی آن ۸ بوده و قابلیت استفاده در صنعت جواهر‌سازی (‌براساس نتایج آنالیز نمونه‌های ارسالی به آزمایشگاه) دارد. از سویی دیگر این سنگ از تنوع رنگ بسیاری برخوردار است. یکی از نکات مهم آن است که بیشترین ذخایر عقیق جهان در این منطقه قرار داشته و نمونه‌های سنگ با ابعاد بزرگ در اختیار است. همچنین این سنگ وزنی با تناژ بالا دارد. رنگ منحصر به فرد پاییزی مینیاتوری را باید از دیگر ویژگی‌های این سنگ دانست. ثبات رنگ بالا تا دمای هزار درجه سانتی‌گراد، قابلیت برش و تراش حجم بسیار بالا، زیبایی و کیفیت بالا، قابلیت رقابت با عقیق نمین، بازار بدون رقیب، کاربرد در ساختمان‌ها، هتل‌ها و مکان‌های لوکس به عنوان سنگ قیمتی ممتاز از دیگر ویژگی‌های عقیق سبلان است.

عقیق پاییزی‌ مینیاتوری نمین جزو عقیق‌های معروف این منطقه است. کمی درباره ویژگی‌های آن توضیح دهید؟
بیشتر طیف رنگین کمانی در این سنگ موجود بوده و به طور غالب با رنگ‌های کرم، قرمز، نارنجی و زرد همراه است که نزد کانی‌شناسان و جواهر‌شناسان به عقیق پاییزی مینیاتوری مشهور است و براساس گزار‌ش‌های رسیده از زیبا‌ترین سنگ‌های عقیق جهان به شمار می‌رود. ظرفیت این سنگ در برش و تراش حجم بسیار بالاست و در برش‌های بزرگ و قابل تبدیل به تابلوهای نقاشی سحر‌انگیز دیده می‌شود.


شرایط بزرگترین معدن عقیق جهان در نمین چگونه است؟
این معدن از بزرگترین معادن عقیق جهان است که مرحله اکتشاف آن در دست اقدام است. سنگ‌های عقیق نمین به طور معمول رنگی بوده و در ابعاد بزرگ و زیبا، میانگین بالای ۵ تن دارد.

عقیق نمین در مقایسه با سنگ عقیق یمن به چه شکل است؟
از قابلیت این سنگ بی‌بدیل، بی‌رقیب بودن آن از نظر زیبایی و کیفیت است که بنا به گزارش کارشناسان، قابلیت رقابت با عقیق یمن را داراست. همچنین این دو سنگ شباهت‌هایی از نظر رنگ و نام با هم دارند اما شرایط آب و هوایی و اقلیمی ۲منطقه به طور کامل متفاوت است ضمن آنکه ذخیره عقیق یمن به اتمام رسیده و عقیق نمین با ذخایر بسیار بالا در حال حاضر در دست مطالعات اکتشافی است. همچنین از نظر شباهت رنگی هر دو قرمز متمایل به نارنجی هستند اما عقیق نمین دارای رنگ متنوع زیبای مینیاتوری است. البته از نظر تجاری، عقیق یمن دارای برند(نشان) بین‌المللی بوده اما عقیق نمین در این زمینه مغفول مانده است.

راهکارهای توسعه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استان اردبیل با محوریت زون نمین چیست؟
نخستین پیشنهاد، اقدام به ثبت جهانی سنگ عقیق نمین است. البته این موضوع در دست اجراست. بهترین راهکار توسعه عقیق اردبیل، ایجاد ارزش افزوده، ایجاد سهم بزرگ در صادرات و دادن شهرت بین‌المللی به آن است. همچنین انتقال و طراحی فناوری پیشرفته از طریق سرمایه‌گذاری و توجه جدی به سطح مهارت انسانی و بکارگیری نیروی انسانی ماهر از دیگر موضوعاتی است که باید انجام شود.
در کنار این موارد اکتشافات تکمیلی در هنگام استخراج نیز باید انجام شود. اما موضوع دیگری که می‌تواند به توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استان اردبیل کمک کند، حضور فعال در نمایشگاه‌های بین‌المللی است. حضور در نمایشگاه می‌تواند فرصت خوبی برای معرفی ظرفیت‌های موجود در کشور از جمله صنعت سنگ باشد. شاید این موضوع باید در دیگر حوزه‌های بخش معدن نیز مورد توجه قرار بگیرد اما از دیگر اقداماتی که باید در حوزه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در دستور کار قرار گیرد ایجاد اشتغال مناسب برای زنان‌ خانه‌دار، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها و ارائه تسهیلات به هنرجویان دوره‌های آموزشی گوهرشناسی، توسعه اشتغال خانگی در صنعت تراش از سوی آموزش فنی ‌و حرفه‌ای، ایجاد رشته گوهرشناسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها و تشکیل بورس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی خواهد بود. باید این موارد مورد توجه قرار گرفته و اجرایی شوند زیرا منابع غنی در کشور وجود دارد.


وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره چه اقداماتی در دستور کار دارد؟
پس از اقدام ثبت جهانی این سنگ قیمتی ارزشمند کشورمان که در دستور کار معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد و پس از اطلاع‌رسانی، ‌تبلیغات لازم و یک برند(نشان) بین‌المللی که اشتیاق سرمایه‌گذاران را در این بخش دوچندان می‌کند باید ایجاد شده و به دنبال آن توسعه و ایجاد ارزش افزوده و اشتغال بزرگ و صادرات به وجود خواهد آمد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۶
کد مطلب: 40161
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت