گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
ایبنز در گفت‌وگو با ماین نیوز اعلام کرد:
آمادگی مرکز آلومینیوم هلند برای همکاری با صنعت آلومینیوم ایران
 
خبرنگار ماین نیوز با اُکو ایبنز مدیر مرکز آلومینیوم هلند (Aluminium Centrum) گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

آقای اُکو ایبنز با تشکر از پذیرفتن این مصاحبه قبل از هر چیز لطفا خودتان را معرفی کرده در مورد سازمان کمی توضیح دهید.

با تشکر از شما و ترتیب دادن این مصاحبه، من اُکو ایبنز (Okko Ebens) هستم و از ابتدا در مرکز آلومینیوم هلند کار می‌کردم. همانطور که می‌دانید این ماده بسیار کاربردی و مفید است و من در آنجا چیزهای بسیار خوبی یاد گرفتم. سازمان ما از سال‌های بسیار دور تاسیس شده اما اخیرا دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است. ما بخش‌های مختلفی داریم .بخش اصلی ما متشکل از اعضای سازمان است. بخش دوم بخش خدمات و نوآوری‌های تکنولوژیکال و تکنیکال است. بخشی در مورد آموزش داریم و بخش آخر واحد ارتباطات ما با مشتریان و اعضا است که در مورد نمایشگاه‌ها و خدمات دیگر نیز فعال است. نوآوری‌های تکنیکی بسیار برایمان با اهمیت است. علت حضور اعضا ما نیز در این بخش بحث نوآوری‌هاست. بنابراین می‌توانم بگویم که تمامی پیشرفت و تحولی که به صورت تخصصی در مورد آلومینیوم صورت گرفت چه به صورت داخلی و چه بین‌المللی مربوط به این بخش بوده است و ما آن‌را پوشش می‌دهیم. این ماده و کاربردهای آن بسیار پراهمیت است. اخیرا ما جلسه بسیار بزرگی با یکی از بزرگترین سازنده‌های کشتی داشتیم. این یک موفقیت بسیار بزرگ برای سازمان و اعضای ما به شمار می‌رود. ما همچنین در زمینه آلومنیوم و کاربردهای آن در صنایع دریایی بررسی‌هایی داشته‌ایم. درمورد اینکه چگونه سازندگان بزرگ کشتی از این ماده استفاده می‌کنند که بسیار جالب است. در گذشته اشتباهات زیادی صورت گرفت که در حال حاضر ما در پی یافتن راه‌حل‌هایی برای آنها و جلوگیری از تکرار این اشتباهات هستیم. یک جلسه با یک شرکت طراح کشتی داشتیم که کشتی‌های بسیار عظیمی طراحی می‌کنند. آنها توضیح دادند که چگونه از این ماده برای رفع مشکلات ایجاد شده استفاده می‌کنند و راه‌حل‌هایی زیادی در این زمینه یافتند. آلومینیوم یک ماده بسیار ارزشمند است و به خصوص در محیط دریا و در طراحی کشتی هر آنچه نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین خوب است کمی در مورد بخش آموزشی خود صحبت کنیم که برای ما بسیار مهم است. ما در این زمینه از دانش بسیار بالایی برخورداریم و این سطح از دانش را در آموزش‌های خود ارائه می دهیم. هر پیمانکاری که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده باید در مورد آلومینیوم همه چیز را بداندتا بتواند در روند تولید و طراحی محصولات خود از این دانش به بهترین وجه استفاده کند. پس این موضوع نیز بسیار حیاتی است. مرکز آلومینیوم در دانشگاه‌ها نیز بسیار از این طرح ما حمایت کرده‌اند و در برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویان بورسیه می‌دهند. ما همچنین دوره‌های مختلفی در مورد این ماده و نحوه استفاده از آن ارائه می‌دهیم. در مورد دانش ابتدایی و پایه، نحوه بکارگیری این ماده در صنایع مختلف نیز توضیح می‌دهیم. در نهایت باید بگویم که ما حتی در مدارس نیز برنامه‌هایی ارائه می‌دهیم که در مورد آلومینیوم است. باید گفت که افرادی که بعدها عضوی از مرکز و سازمان ما می‌شوند و امکان دارد روزی در این زمینه فعالیت کنند از همین مدارس می‌آیند. می‌خواهیم که از همان ابتدا به صورت علمی و تکنیکال در این زمینه اصلاع داشته باشند.

با تشکر از توضیحات بسیار کامل شما، چند شرکت هلندی در سازمان شما عضو هستند؟

در حال حاضر مهمترین اعضای ما شرکت‌هایی مانند زالکو، میفا و 8 شرکت مهم دیگر و همچنین شرکت‌هایی فعال در زمینه ریخته‌گری هستند.

آیا شما برای همکاری با صنعت آلومینیوم در ایران آمادگی دارید؟

البته من فکر می‌کنم همکاری ما در زمینه آموزش و مبادله تجارب و تکنولوژی است زیرا این ماده اهمیت جهانی دارد و همگان باید به آخرین دانش و تکنولوژی روز دنیا جهت استفاده در صنایع مختلف دسترسی داشته باشند. باید ارتباطات بین شرکت‌ها و کشورها وجود داشته باشد تا همکاری در قالب پروژه‌ها ادامه یابد. در حال حاضر ما 35 عضو داریم و در حال رشد هستیم. قبلا این تعداد 100 عضو بوده که به علت کاهش فعالیت این اعضا کم شده‌اند. ما سعی داریم تا دوباره آلومینیوم را معرفی کرده و در جهت کسب اعتماد و بالا بردن آگاهی در این بخش کوشا هستیم تا بتوانیم اعضا را بازگردانیم. بله درهای همکاری باز است تا جایی که بتوانیم با هر شرکت و کشوری همکاری می‌کنیم.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۲
کد مطلب: 40032