گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
یان وان وایک در گفت‌وگو با ماین نیوز مطرح کرد:
علاقه‌مندی آلومینیوم‌ساز هلندی به حضور در بازار ایران
 
خبرنگار ماین نیوز با یان وان وایک مدیر ارشد شرکت زالکو گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

با تشکر از پذیرفتن این مصاحبه لطفا در مورد خودتان و همینطور شرکتتان کمی توضیح دهید

من Yan van Wijck هستم و با شرکت زالکو همکاری می‌کنم. زالکو یک کارخانه ذوب مجدد در جنوب هلند با محصولات بیلت اکستروژن و اسلب رولینگ است. ما آلومنیوم را ذوب مجدد می‌کنیم. ما در سال 2012 تولید آلومینیوم را آغاز کردیم. شرکت قبلی در سال 2011 بسته شد و ما تحت عنوان زالکو در سال 2012 دوباره فعالیت خود را آغاز کردیم. ظرفیت ما حدود 30 هزار تن در سال بوده و این ظرفیت در حال افزایش است.

در حال حاضر چند نوع محصول تولید می‌کنید؟

ما حدود 27 سایز مختلف در بیلت‌ها داریم که آلیاژی هستند. در آلومینیوم از سری 1000 تا 9000 را تولید می‌کنیم. تخصص ما بیشتر در محصولات آلیاژی آلومینیوم است. دو گرید پرکاربرد 6060 و 6063 هستند اما ما بیشتر سری 7000 را تولید می‌کنیم. به عنوان مثال آلومینیوم 7075 گرید بسیار خاص و مشکلی است و نیاز به روند تخصصی تولید دارد. ظرفیت ما در این محصولات در ابتدا حدود 2000 تن بود اما اکنون می‌توانم با خوشحالی اعلام کنم این عدد به 30 هزار تن رسیده است.

این ظرفیت کل تولید شما در سال است؟

بله در حال حاضر همین مقدار است اما برنامه ما برای سال آینده رسیدن به 50 تا 60 هزار تن است.

آیا به خاورمیانه و مخصوصا ایران صادرات داشته‌اید؟

متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده است. ما محصولات خود را به سراسر اروپا، دانمارک، چک، فرانسه، آلمان، انگلیس و دیگر کشورها ارسال کرده‌ایم اما هنوز به ایران صادرات نداشته‌ایم. شاید در آینده نزدیک این اتفاق بیافتد.

همانطور که می‌دانید ما در ایران نیروهای متخصص زیاد و انرژی فراوان و ارزان در اختیار داریم. آیا شما آمادگی همکاری با صنعت آلومینیوم ما را دارید؟

شرکت ما خیلی محلی و کوچک است و هنوز به سرمایه‌گذاری در این سطح نرسیده‌ایم. من فکر می‌کنم در حال حاضر برایمان مقدرو نیست و در مرحله اول باید به صادرات محصولاتمان به ایران بیندیشیم و سپس قدم فراتر بگذاریم. مطمئنم که به زودی مشتریان زیادی از ایران خواهیم داشت.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: 40030