گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
خط چهار کارگاه احیاء شرکت آلومینیوم ایران به بهره برداری رسید
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - خط چهار کارگاه احیاء شرکت آلومینیوم ایران(ایرالکو) روز یکشنبه با حضور نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، استاندار و جمعی از مسئولان اجرایی به بهره برداری رسید. به گزارش ایرنا
 
به گزارش ماین نیوز، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در این آیین بهره برداری از این طرح صنعتی گفت: آلومینیم از صنایع استراتژیک کشور است که حمایت و تقویت هدفمند آن بر پایه حفظ منابع زیست محیطی باید در اولویت تصمیمات ملی و منطقه ای باشد.

آیت الله قربانعلی دری افزود: صنعت آلومینیم در اراک در سال های قبل با فرسودگی فناوری و مشکلات زیست محیطی دست و پنجه نرم کرده که در دولت تدبیر و امید با توجه به اینکه حفظ و احیای محیط زیست اولویت اساسی بود، این خط تولید نوسازی شد و در مدار قرار گرفت.

وی گفت: صنعت آلومینیم در اراک سرفصل خوشه بزرگی از صنایع زیردستی در تولید قطعات هواپیماها، خودروها، در و پنجره، صنعت کشتی سازی و ده ها محصول دیگر است که حمایت اثربخش از آن ایران را در حوزه رونق تولید برجسته می کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در بخشی از سخنانش اظهار کرد: حل چالش ها ،توسعه صنایع و ساماندهی واحدهای صنعتی که بر اساس اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شده از وظایف جدی دولت دوازدهم در مقوله اقتصاد است و استان مرکزی که یکی از کانون های مهم در صنعت کشور محسوب می شود باید در این بخش به صورت ویژه دیده شود.

آیت الله دری نجف آبادی توضیح داد: واحدهای مادرتخصصی و بزرگی چون هپکو، آذرآب و ماشین سازی اراک در گذشته نه چندان دور ازصنایع مهم دردستیابی به تولید ناخالص ملی و ارتقای نرخ بهره وری در کشور بودند که امروز به دلیل واگذاری های نامناسب و برخی سیاست های قبل حتی شرایط پرداخت دستمزد کارکنان خود را نیز ندارند و برای رونق مجدد آن ها باید تمامی ظرفیت های موثر کشور دست به دست هم دهند.

امام جمعه اراک اضافه کرد: سابقه کشور چین در تولید آلومینیوم به 20 سال هم نمی رسد اما، سالانه بیش از 32 میلیون تن آلومینیوم در این کشور تولید و به کشورهای مختلف جهان صادر می شود و ایران با سبقه نیم قرن هنوز تولید سالانه حدود یک میلیون تن دارد و علت این روند کند در پیشرفت باید با دقت ارزیابی شود.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در ادامه سخنان خود گفت: شرکت آلومینیم در سال های قبل تخلفاتی در حوزه وکالت 24 میلیاردی داشته که دادگستری استان باید رسیدگی به این پرونده را با اولویت و جدیت در دستورکار قرار دهد و برابر قانون با خاطیان برخورد شود.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی افزود: دولت دوازدهم برخاسته از رای و خواست مردم و مورد تایید مقامات نظام است و باید با بهره گیری از نیروهای کارآمد، کمبودهای کشور را در تمام زمینه ها فهرست بندی کرده و بر اساس اولویت نسبت حل مشکلات گام بردارد.

وی ادامه داد: دولت دوازدهم باید پنج تا 10 هدف اقتصادی، فرهنگی، بین المللی و اجتماعی حساس و کلیدی را برای خود تعریف کند و ظرفیت های موجود کشور را برای تحقق این اهداف خاص به کار گیرد و از انجام کارهای متفرقه و حاشیه ای پرهیز کند.
استاندار استان مرکزی نیز در این آیین گفت: دولت یازدهم از آغاز فعالیت خود با ایجاد روابط بین المللی با همه کشورهای جهان، ترمیم نواقص اقتصادی، احیای صنایع و بهره گیری از فناوری روز را در همه بخش های کشور را سرلوحه کار خود قرار داد و اگر امروز این طرح مهم اقتصادی در راستای ترمیم مشکلات زیست محیطی و اشتغالزایی و تولید به بهره برداری می رسد ناشی از رویکرد و اراده دولت در این زمینه است.

محمود زمانی قمی بیان کرد: توسعه پارک های علم و فناوری، فراهم کردن زمینه تعامل دانشگاه و صنعت، بهره گیری از افراد نخبه در امور صنعتی و دستگاه های اقتصادی از مهمترین فعالیت های دولت تدبیر و امید در راستای توجه به توسعه اقتصادی کشور است.

وی اضافه کرد: ظرفیت های صنعتی رکن اصلی در تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال هستند و کلید حل مشکل بیکاری و ارتقای سطح معیشتی مردم در گرو رونق تولید و بهبود صادرات است.

استاندار استان مرکزی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته با تمام ظرفیت خود از صنایع نقاط مختلف کشور حمایت کرد و در مقابل صاحبان صنایع نیز باید نسبت به توسعه کشور احساس مسئولیت کنند و با به روز رسانی تجهیزات، اصلاح و تامین زیر ساخت ها و به کارگیری نیروهای کارآزموده تولید انبوه، با کیفیت را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران(ایرالکو) نیز گفت: خط چهارم تولید شرکت آلومینیوم ایران(ایرالکو) به دلیل فرسودگی تجهیزات سال گذشته تعطیل شده بود و عملیات بهینه سازی به سرعت انجام شد چرا که باید حلقه های زنجیره تولید در صنایع مادر تا واحدهای زیردستی روز به روز کامل تر و پیشرفته تر باشد.

بهمن اخوان افزود: عملیات بهینه سازی این خط تولید با استفاده از استعداهای داخلی شرکت و با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال به پایان رسیده است و با انجام آن صرفه جویی 20 درصدی در مصرف انرژی و مواد اولیه حاصل شده و تولید آلومینیم در ایرالکو نیز 10 درصد افزایش می یابد.

وی گفت: با توجه به اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب رویکرد اصلی دولت تدبیر و امید در برنامه های اقتصادی است، این شرکت نیز همه عملیات های تعمیرات و بهینه سازی خطوط تولید، صرفه جویی در منابع را اصل قرار داده و از ظرفیت های داخلی استفاده می کند.

شرکت آلومینیوم ایران( ایرالکو) به عنوان صنعت مادرتخصصی در تولید انواع شمش های آلومینیوم فعالیت دارد که در سال 1351 در اراک تاسیس شده است.
این شرکت درفضای کارگاهی به وسعت 232 هکتار در کیلومتر 5 جاده اراک - تهران واقع شده است و در 2 دهه قبل پرونده آن به خاطر مشکلات فرسودگی تجهیزات و برخی مشکلات زیست محیطی در محاکم قضایی باز بوده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 39368
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا