گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
حسینی شاهرودی:
بازی تکراری سنگ ایرانی در زمین حریف
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت : سنگ ایرانی به صورت قلوه‌سنگ صادر می‌شود و بعد از فرآوری با برند ایتالیایی وارد کشور می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، سید حسن حسینی شاهرودی در باره وضعیت معادن کشور، گفت: ما در حوزه معدن زمین‌گیر هستیم و با توجه به رشد بالای علمی کشور حوزه معدن پیشرفت چشمگیری نداشته است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علوم روز استخراج و فرآوری محصولات معدنی در کشور کمتر وجود دارد، اظهار داشت: از مشکلات جدی حوزه معدن نبود تکنولوژی استخراج و فرآوری محصولات معدنی در کشور است، درصد بسیار بالایی از معادن کشور شناسایی و اکتشاف نشده است.

حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه کمتر از یک درصد معادن استان سمنان اکتشاف شده است، تصریح کرد: اگر 10 درصد از معادن فعال شود مشکل اشتغال کشور حل می‌شود؛ همچنین از معادن کشور به‌ صورت سنتی بهره‌برداری می‌شود و در فرایند فرآوری و ارزش افزوده در سطوح بسیار پایین در حال حرکت هستیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مواد معدنی استخراج شده به‌ صورت خام به فروش می‌رسد، اضافه کرد: به طور مثال 40نوع محصول می‌توان از گچ به دست آورد که در کشور ما تنها از 5نوع محصول آن استفاده می‌شود، گچ صادر شده به کشور ترکیه به کناف تبدیل می‌شود و با چندین برابر قیمت گچ خام به کشور ما وارد می‌شود.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه خام فروشی با توجه به هزینه‎‌های حمل و نقل و رقابت جهانی توجیه اقتصادی ندارد، عنوان کرد: سنگ معادن ایران به صورت قلوه‌سنگ صادر می‌شود و بر روی کشتی با تکنولوژی ایتالیایی فرآوری و سپس بدون اینکه مسیر کشور ایتالیا را طی کند، به نام سنگ ایتالیایی بسته بندی و به کشور وارد می‌شود .

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورا اسلامی با تاکید بر اینکه تکنولوژی روز دنیا در زمینه فرآوری مواد معدنی در کشور وجود ندارد، خاطرنشان کرد: تدبیر بلند مدتی در امر فرآیند اکتشاف، استخراج و فرآوری در دولت‌های مختلف در نظر گرفته نشده و با قوانین متناقضی که در حوزه تولید وجود دارد هیچ سرمایه گذاری ریسک سرمایه گذاری در زمینه فرآوری محصولات معدنی را قبول نمی‌کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۶
کد مطلب: 38483
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت