گروه معادن سنگ آهن
 
سلطانی مطرح کرد:
کارنامه غیرقابل قبول بخش معدن طی ۱۰ سال گذشته
گروه معادن >سنگ آهن - نائب رئیس اتاق ایران گفت: در 10 سال گذشته کارنامه قابل دفاعی در حوزه معدن نداشته‌ایم.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، پدرام سلطانی در چهارمین همایش بین‌المللی سنگ آهن ایران اظهاراتی را مطرح کرد که اهم آنها به شرح زیر است:

- در سال 1384 میزان استخراج از معادن حدود 160 میلیون تن بود و سهم فعالیت‌های معدنی در اقتصاد کشور حدود یک درصد بود. با گذشت 10 سال میزان استخراج به 350 تا 390 میلیون تن رسید اما میزان سهم همان یک درصد باقی ماند. یعنی سهم معدن در اقتصاد کشور طی 10 سال گذشته تغییر قابل توجهی نکرده است.

- در همین مدت تولید ناخالص داخلی کشور حدود 20 درصد رشد داشته است. قیمت مواد معدنی در همین مدت 1.5 برابر شده است. با تمام این تفاسیر سهم معدن در اقتصاد کشور باید 4.5 تا 5 برابر می‌شد. این در حالیست که جمع معدن و صنایع معدنی هم‌اکنون 5 تا 6 درصد در اقتصاد کشور سهم دارد.

- در 10 سال گذشته کارنامه قابل دفاعی در حوزه معدن نداشته‌ایم.

- نگاه دولت به مسائل استراتژیک نیست بلکه نگاه مقطعی و کوتاه‌مدت دارد. بدتر آنکه بخش خصوصی هم همین نوع نگاه را دارد.

- سیاست‌های اقتصادی دولت بیشتر به نفع بنگاه‌های شبه‌دولتی بوده نه بخش خصوصی واقعی.

- به دلیل نبود شفافیت و الزامات استاندارد نظام بانکی ایران همه بخش‌های اقتصادی کشور را اسیر خود کرده و بانک‌های جهانی هم حاضر به همکاری با آن نیستند.

- بحث‌های بخش معدن بین دولت و بخش خصوصی فرسایشی و تکراری شده است و این دو بخش مدام همدیگر را فرسوده می‌کنند.

- در مذاکرات اتاق با دولت و مجلس قرار شد 20 درصد معافیت مالیاتی صادرات مواد خام باقی مانده و بقیه‌اش حذف شود. بلافاصله بعد از این تصمیم بحث عوارض مطرح شد و بخش خصوصی فرصتی برای تنفس پیدا نکرد.

- در روند الحاق به WTO کلیه حمایت‌ها و یارانه‌های صادراتی و معافیت‌های مالیاتی باید حذف شوند. ما باید چه کنیم تا غافلگیر نشویم؟!

- بخش معدن چقدر با شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها همکاری داشته‌اند. باید به این موضوع توجه اساسی شود.

- چرخه عمر بسیاری از صنایع کشور رو به پایان است. باید طوری مدیریت کنیم که این چرخه روی دور جدیدی بیفتد و یا به گونه‌ای این بنگاه‌ها تعطیل شوند تا به ورطه ورشکستگی نیفتند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۴
کد مطلب: 35672