گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
دو کشور چین و هند بیشترین رشد را نسبت به سال ۲۰۱۴ داشته‌اند
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - افزایش تولید آلومینیوم در جهان در سال 2015 نسبت به سال 2014، بیشتر مرهون افزایش تولید کشور چین است. بررسي برترین کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در جهان نشان می‌دهد که رابطه مستقیم نسبی بین تغییر تولید آلومینیوم و تغییر تولید ناخالص داخلی وجود دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، حدود 58 میلیون و 300 هزار تن آلومینیوم از منابع اولیه و معدنی در کل جهان تولید شد. این مقدار حدود 15.5 درصد نسبت به سال قبل از آن یعنی 2014 رشد داشت.

نمودار شماره یک مقدار تولید آلومینیوم اولیه را در هر کشور با توجه به تولید ناخالص داخلی آن کشور (GDP) نشان می‌دهد. در نمودار شماره یک، به منظور ارائه نمودار واضح‌تر، کشور چین با تولید حدود 32 میلیون تن آلومینیوم در سال 2015 و سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP per Capita) 14 هزار و 108 دلار نشان داده نشده است. کشور چین گرچه در قیاس با کشورهای دیگر مقدار تولید ناخالص داخلی کمتری به ازای هر نفر دارد، ولی بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم اولیه در جهان محسوب می‌شود، به این قسم که بعد از آن کشور روسیه با تولید 3 میلیون و 500 هزار تن (حدود 11 درصد تولید چین) در رتبه دوم جهان در تولید آلومینیوم اولیه می‌ایستد.


نمودار شماره 2، رشد تولید آلومینیوم و رشد تولید ناخالص داخلی را برای هر کشور نشان می‌دهد. مشخصا دو کشور هند و چین که بیشترین رشد در تولید ناخالص داخلی را داشته‌اند، دارای رشد چشم‌گیری نیز در میزان تولید آلومینیوم اولیه بوده‌اند. همان‌گونه که در نمودار شماره 2 نشان داده شده است، برزیل همزمان با کاهش فاکتور GDP، کاهش تولید آلومینیوم اولیه را نیز ثبت کرده است.

نمودار شماره 3 بخشی از نمودار شماره 2 را با بزرگنمایی بیشتر نشان می‌دهد. در این نمودار، سه کشور استرالیا، ایالات متحده و آفریقای جنوبی، گرچه در تولید ناخالص کل داخلی‌شان شاهد رشد بوده‌اند، ولی در تولید آلومینیوم اولیه در سال 2015 نسبت به سال 2014 کاهش داشته‌اند. با توجه به میزان تغییرات تولید ناخالص داخلی این سه کشور و تولید آلومینیوم اولیه نشان داده شده در نمودار شماره 3، می‌توان تأثیر کم تولید آلومینیوم اولیه در این سه کشورها را استنباط نمود. در بین تمامی کشورهای نشان داده شده در نمودارهای شماره 2 و 3، تنها کشور روسیه (دومین تولیدکننده بزرگ آلومینیوم اولیه در جهان بعد از چین) است که با وجود رشد منفی در GDP نسبت به سال 2014، در تولید آلومینیوم رشد و افزایش داشته است. گرچه روسیه یکی از تأثیرگذارترین و مهم‌ترین کشورهای تولید کننده آلومینیوم در جهان محسوب می‌شود.


در این بین کشور ایران و قطر، در نمودار شماره 3 جایگاهی نزدیک به صفر را اشغال کرده‌اند، به این معنی که نسبت به سال 2014 کمترین تغییر را داشته‌اند. این در حالی است که کشور قطر، در رتبه بندی جهانی در سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP per Capita) رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: 35526
 
مرجع : اخبار فلزات