گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
شریفی در گفت‌وگو با ماین نیوز تشریح کرد:
جزئیات جلسه امروز فعالان صنعت سنگ با نعمت زاده
غیبت مصلحتی شفیعی در این جلسه
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - دبیرکل انجمن سنگ ایران جزئیات جلسه امروز فعالان صنعت سنگ کشور با وزیر صنعت، معدن و تجارت را تشریح کرد.
 
احمد شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه در جلسه امروز تقریبا همه پیشکسوتان صنعت سنگ کشور به همراه نمایندگان تشکل‌های این صنعت و فعالان بخش فراوری سنگ حضور داشتند، افزود: جلسه نسبتا خوبی بود. یکی از موضوعات مهم مطرح شده این بود که آیا عوارض روی صادرات سنگ بلوک به مصلحت کشور است یا خیر.

وی گفت: عمده دوستان متفق‌القول بودند که این عوارض به ضرر صنعت سنگ و به ضرر کل زنجیره این صنعت است و بطورکلی اخذ عوارض از صادرات سنگ بلوک به مصلحت کشور نیست. در عوض پیشنهاد شد که سرمایه‌گذاری بیشتری در واحدهای فراوری سنگ کشور صورت بگیرد و در عین حال بخش معدن نیز تقویت شود.

وی گفت: در همین راستا پیشنهاد شد از صندوق توسعه ملی یک میلیارد دلار برای 2000 واحد معدنی فعال در حوزه سنگ تزئینی کشور اختصاص یابد. واحدهایی که تحت فشار هستند و سرمایه متوسط آنها به جایی اینکه 3 میلیارد دلار باشد تنها 700 میلیون تومان است. همچنین روی این موضوع تاکید شد که بخش‌های آموزشی و تحقیقاتی و طراحی در معادن نیاز به تقویت جدی دارند. استاندارد کردن تولید در معادن سنگ نیز از دیگر موضوعات مورد توجه در جلسه امروز با آقای نعمت زاده بود و اعلام شد که وزارتخانه نیز باید از این بخش حمایت کند.

شریفی با اشاره به اینکه هم‌اکنون 27 میلیون تن ظرفیت پروانه های بهره برداری معادن سنگ ایران است اما تولید امسال در بهترین شرایط به 11 میلیون تن خواهد رسید، افزود: معادن باید تقویت شوند. در عین حال درباره واحدهای فراوری سنگ نیز بحث و عنوان شد این واحدها باید راندمان خود را افزایش دهند. این واحدها زیر ظرفیت کار می‌کنند و به همین دلیل قیمت تمام شده آنها بالاست و نمی‌توانند در بازار جهانی رقابت کنند. بطورکلی برای نوسازی ماشین آلات واحدهای فراوری سنگ به دستکم 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.

دبیرکل انجمن سنگ ایران با بیان اینکه در حوزه صادرات تاکید فعالان صنعت سنگ در جلسه امروز این بود که وزارتخانه باید از حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی حمایت کرده و اقدام به برپایی نمایشگاه‌های دائمی صادراتی در بازارهای هدف کند، عنوان کرد: آقای نعمت زاده نیز پس از شنیدن این اظهارات دستور داد تا کمیته‌ای برای بررسی کارشناسی این مسائل تشکیلشده و برنامه 10 ساله صنعت سنگ تدوین شود. البته ما عنوان کردیم که چنین کمیته‌ای در قالب شورای سنگ در وزارتخانه وجود دارد که البته چندی ماهی است تشکیل نشده است. وزیر نیز دستور داد تا جلسات این شورا به جای ماهی یک بار هر دو هفته یکبار تشکیل شود.

او در پاسخ به این سوال ماین نیوز که آیا نعمت زاده بطور مشخص اعلام کرد عوارض صادرات روی سنگ اجرایی خواهد شد یا خیر؟ گفت: نظر ما بر این است که این موضوع از سوی ایشان دنبال نمی‌شود و از بالا درباره این موضوع به ایشان تاکید شده است. حتی گزارشاتی نیز به مقامات بالا ارائه شده که به اصطلاح خودشان با خام فروشی مبارزه شود. البته ما براساس گزارشات کارشناسی تاکید داریم که گزارشات ارائه شده به مقامات بالا در این زمینه مبنای علمی نداشته و درست نیست و واقعیات چیز دیگری است. بطورکلی احساس ما بر این است که آقای نعمت زاده در این زمینه تحت فشار است.

دبیرکل انجمن سنگ ایران در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ماین نیوز درخصوص اینکه آیا واحدهای فراوری سنگ هم‌اکنون با کمبود سنگ مواجهند یا خیر؟ گفت: به هیچ وجه حتی تولید واحدهای فراوری سنگ از 17 به 11 میلیون تن نیز کاهش یافته که باعث شده به دلیل کاهش تقاضا تولیدات معدنی کشور نیز در این زمینه کاهش یابد.

شریفی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ماین نیوز مبنی بر اینکه چرا رئیس انجمن سنگ ایران در جلسه امروز حضور نداشت و علت غیبت ابوالقاسم شفیعی در جلسه امروز چه بود؟ گفت: از سوی برخی اینطور برداشت و احساس شده است که آقای شفیعی با آقای نعمت زاده بحث شخصی دارند در حالی که اصلا اینطور نبوده و ایشان صرفا نقطه نظرات صنف سنگ را مطرح کرده اند. به همین دلیل ایشان به صلاح دیدند که در جلسه امروز با آقای نعمت زاده حضور نداشته باشند.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۷
کد مطلب: 35460