گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:
شرکت ایرالکو بدون شک آلاینده است
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شرکت ایرالکو بدون شک دارای آلایندگی است و این مسئله را از طریق دستگاه قضایی پیگیری می‌کنیم.
 
به گزارش ماین نیوز، حسینعلی ابراهیمی ‌کارنامی عصر امروز در نشست اعضای کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک و پنجمین جلسه این کارگروه در سال 95 اظهار داشت: با توجه به اینکه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مطالبات مردم است و باید در این زمینه با جدیت بیشتری گام برداشته شود، امیدواریم با همکاری و تعامل تمامی دستگاه‌ها بتوانیم مصوبات سفر هیئت دولت به این استان را در این زمینه اجرایی کنیم.

وی با اشاره به اینکه مسئله محیط زیست و کاهش آلودگی هوا در سفر هیئت دولت به استان مرکزی به خوبی مورد بررسی و حمایت قرار گرفته است، افزود: باید برنامه‎های زیست محیطی به گونه‎ای باشد تا بتوانیم با ارائه راهکارهای علمی و کارشناسانه اراک را از بین 8 کلانشهر آلوده کشور خارج کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: در این زمینه تاکنون با برگزاری جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک اقدامات بسیار خوبی انجام شده که با توجه به اینکه تمامی این اقدامات لازم و ضروری احساس می‌شود، اما کافی نبوده و باید در این زمینه با یک برنامه‌ریزی هدفمند و ایجاد احساس مسئولیت در تمامی افراد گام برداشته شود.

ابراهیم کارنامی ادامه داد: در این اینکه ایرالکو جزو یکی از صنایع آلاینده استان است، هیچ شکی وجود ندارد و این مسئله از طریق دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

در ادامه مدیرکل دفتر فنی استاندار مرکزی در مورد برداشت‌های بی‌رویه سولفات سدیم در تالاب کویری میقان گفت: برداشت سولفات سدیم توسط شرکت املاح معدنی از مدت‌ها قبل در حاشیه تالاب میقان متوقف شده و این شرکت هم‌اکنون حق هیچ‌گونه برداشتی را از این بخش ندارد.

حمیدرضا نوازنی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از کاهش آلودگی هوای اراک که منشأ آن در تالاب کویری میقان واقع شده احداث پل‌هایی به منظور تبادل آب بین دو طرف تالاب که با احداث جاده از هم جدا شده می‌تواند توازن و تعادل را در این دو بخش ایجاد کند و تالاب را به وضعیت طبیعی خود برگرداند.

وی اضافه کرد: برگشت باطله‌های مواد معدنی استخراج شده بعد از استحصال به جایگاه اولیه خود می‌تواند چاله‌ها و حفره‌های موجود در این بخش را پر کند و با این اقدام حدود 80 درصد از این بخش پر می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی تشریح کرد: همچنین ایجاد 50 هزار هکتار فضای سبز در سال از گیاهان بومی در تالاب با هماهنگی منابع طبیعی می‌تواند در تثبیت و احیای تالاب بسیار مهم و تأثیرگذار باشد و در این زمینه باید با جدیت و برنامه‌ریزی گام برداشته شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب: 34927