گروه معادن سنگ آهن
 
بشیرراد خبر داد:
بهره‌برداری از فولاد چادرملو تا پایان امسال
افتتاح آهن و فولاد سرمد ابرکوه در آینده نزدیک
گروه معادن >سنگ آهن - طرح‌های توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در نمایشگاه ایران کان مین 2016 در تهران به عموم ارائه شد.
 
به گزارش ماین نیوز، در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی معدن و چهارمین کنگره جهانی معدن (ایران کان مین) که از روز شنبه 15 آبان ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شده است شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با ارائه گزارشی از طرح های توسعه این شرکت و دورنمای آینده و افق پیش رو خود را برای بازدید کنندگان ، کارشناسان و متخصصان صنایع معدنی و فولادی ترسیم کرده است.

گفتنی است شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با سرمایه گذاری بالغ بر 44 هزار و 550 میلیارد ریال در استان یزد به سمت تکمیل و توسعه زنجیره تولید فولاد گام برداشته است و در حال حاضر از مجموع طرح های زیر بنایی شرکت چادرملو ، ساخت نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی اردکان امسال بطور کامل به پایان رسید و به شبکه سراسر برق متصل گردیده است.

همچنین طرح هاي جمع آوري و تصفیه فاضلاب شهر اردکان که با سرمایه گذاری چادرملو عمليات اجرایی آن از سال 1393 شروع شده است مراحل پایانی خود را سپری می کند و انتظار می رود تا پایان سال جاری بهره برداری از آن آغاز شود.

هادی بشیر راد، رئیس بودجه و گزارشات چادرملو در نمایشگاه بین المللی معدن تهران ضرورت اجرای این طرح ها از سوی چادرملو را نیاز شدید واحد های صنعتی و طرح های فولاد سازی چادرملو در اردکان به برق و آب صنعتی عنوان کرد و گفت: با استفاده از پساب های شهری مشکل کمبود آب صنایع مستقر در مجتمع مرتفع می شود و برق موردنیاز نیز تامین شده است.

رئیس دفتر بودجه و گزارشات چادرملو به طرح های فولادی در دست ساخت اشاره کرد و افزود: طرح احداث کارخانه فولاد چادرملو با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن شمش فولاد مهمترین پروژه شرکت چادرملو است که مراحل نهایی خود را طی می کند و انشالله امیدواریم در نیمه دوم امسال بهره برداری آز آن آغاز شود. ماده اولیه این کارخانه که آهن اسفنجی است تا پیش از بهره برداری از واحد احیای مستقیم همین مجموعه از شرکت فولاد غدیر ایرانیان که د رمجاورت واحد فولاد سازی قرار دارد تامین می شود. از طرفی واحد احیای مستقیم مجتمع اردکان نیز که تا کنون حدود 67% پیشرفت فیزیکی داشته در سال آینده راه اندازی می شود ، ظرفیت این واحد صنعتی نیز تولید سالانه 1 میلیون و 500 هزار تن آهن اسفنجی است.

یکی دیگر از طرح های شرکت، واحد نورد شرکت آهن و فولاد سرمد ابرکوه است که 65 درصد از سهام آن متعلق به چادرملو است که آماده بهره بردار است و به بزودی افتتاح می شود . با بهره برداری از این واحد تولیدی ، زنجیره تولید فولاد در شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو تکمیل و از این پس تولید فولاد که از مرحله استخراج سنگ آهن در معدن چادرملو و تبدیل به کنسانتره آهن تا تولید گندله و آهن اسفنجی و سپس تولید شمش فولاد و در نهایت نورد و تبدیل به محصولات فولادی می گردد در شرکت چادرملو انجام می شود. بنا بر این شعار ، توسعه پایدار و پیشرو بودن در تکمیل زنجیره تولید در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تحقق می یابد.

همچنین در مجاورت همین واحد در سرمد ابرکوه ، یک واحد تولید فولاد خام به ظرفیت سالیانه 600 هزار تن در حال ساخت است که وظیفه تامین فولاد واحد نورد را بر عهده دارد اما تا آغاز بکار واحد فولاد خام ابرکوه ، شمش مورد نیاز واحد نورد از فولاد اردکان تامین می شود. وی گفت: با افتتاح این طرح بالغ بر 500 نفر بطور مستقیم و 2500 نفر غیر مستقیم در این واحد ها مشغول بکار خواهند شد.

پس از افتتاح رسمی این نمایشگاه ، نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از غرفه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز بازدید کرد.
این نمایشگاه تا 18 آبان ماه درمحل نمایشگاه بین اللملی تهران دایر است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب: 34901