گروه معادن ساير حوزه ها
 
سرتیپی مطرح کرد:
لیتیوم دریاچه ارومیه فرصتی ویژه برای اقتصاد آذربایجان غربی
گروه معادن >ساير حوزه ها - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌ غربی گفت: لیتیوم موجود در دریاچه ارومیه فرصت ویژه اقتصادی برای استان است.
به گزارش ماین نیوز، عبدالحمید سرتیپی در جمع اصحاب رسانه با اشاره به وجود عنصر لیتیوم در دریاچه ارومیه اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر تن کربنات لیتیوم در بازارهای جهانی 20 هزار دلار است و در این رابطه کشورهایی مانند آژانتین، شیلی و بولیوی بر روی استحصال لیتیوم در باتلاق‌ها و شوره‌زارهای نمکی خود سرمایه‌گذاری‌های کلان انجام داده‌اند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌ غربی با بیان اینکه در دنیا لیتیوم به عنوان نفت سفید شناخته می‌شود، گفت: این ماده یک عنصر راهبردی است که می‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای اقتصادی بوده و بنابراین یکی از ظرفیت‌های عظیم استان در شورآبه‌های این منطقه، مسئله استحصال لیتیوم است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون پتاس سنگی در ایران در مناطقی همانند بندرامام، زنجان و آذربایجان‌غربی وجود دارد، افزود: باید به سرعت اکتشافات پتاس سنگی در استان انجام شود.

سرتیپی تصریح کرد: بنابراین اگر شرکتی معتبر که دارای دانش فنی و صاحب سرمایه بوده و در بحث پتاس سرمایه‌گذاری کند، بی شک بازخورد فراوانی داشته و زمینه توسعه اقتصادی استان را فراهم می‌کند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: پتاس، تسلیحات نظامی و کودهای شیمیایی جزو مواردی است که در جمهوری اسلامی مورد نیاز بوده و در بسیاری از موارد واردات آن انجام می‌شود و در این باره در انگلستان پتاس سنگی وجود دارد که در منطقه حفاظت شده قرار داشته اما دولت انگلستان با بکارگیری روش‌های مشخصی توانسته این پتاس را استحصال کند.

وی با تاکید بر اینکه تنها راه توسعه اقتصادی آذربایجان‌غربی استفاده اقتصادی از ذخایر معدنی استان است اظهار کرد: اگر بتوان از این ذخایر خدادادی استفاده اقتصادی کرد به سهولت 20 درصد اقتصاد استان از این راه تامین می‌شود.

سرتیپی تصریح کرد: در سال گذشته استان کرمان 66 میلیون تن تولیدات معدنی داشته در حالی که استخراج مواد معدنی استان آذربایجان غربی 10 میلیون تن بوده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه باید اکتشافات معدنی استان را بسیار جدی گرفت گفت: چون حتی در این زمینه هزینه‌ای نیز انجام نشده و اگر اکتشافات نظام‌مندی بر روی این موضوع انجام شود به سهولت می‌توان ظرفیت و زمینه کار را افزایش دهد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۷
کد مطلب: 34779