گروه معادن سرب و روی
 
بصیری در گفت‌وگو با ماین نیوز مطرح کرد:
روند صعودی قیمت سرب و روی تا ۲۰۲۰
تامین خاک از خارج و سرمایه‌گذاری در معادن کشورهای دیگر
گروه معادن >سرب و روی - عضو هیات مدیره هلدینگ توسعه معادن روی ایران گفت: دورنمای قیمت جهانی سرب و روی را دستکم تا سال 2020 مثبت پیش‌بینی کرد.
 
محمدحسین بصیری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز در پاسخ به این سوال که دورنمای قیمت سرب و روی را طی سال‌های آینده چطور ارزیابی می‌کنید؟ توضیح داد: اغلب پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در دورنمای بازار سرب و روی بین تقاضا و عرضه فاصله زیادی وجود دارد و عرضه بسیار کمتر از تقاضا است. به همین دلیل تخمین زده می‌شود که قیمت سرب و روی دستکم تا سال 2020 روند صعودی داشته باشد.

وی افزود: البته شاهد برخی نوسانات مقطعی هم خواهیم بود اما روند کلی قیمت سرب و روی مثبت پیش‌بینی شده است.

بصیری عنوان کرد: البته برای سرب چالش‌هایی وجود دارد. از جمله اینکه باتری‌های لیتیوم کادمیوم می‌توانند تهدیدی برای بازار سرب باشند و در همین راستا شرکت‌های باتری سازی باید تلاش کنند تا از تولیدکنندگان باتری‌های لیتیوم کادمیوم عقب نیفتند و بازار سرب سقوط نکند.

عضو هیات مدیره هلدینگ توسعه معادن روی ایران در ادامه با اشاره به اینکه شرکت توسعه معادن روی ایران با وجود برنده نشدن در مناقصه معدن مهدی آباد نگرانی ندارد و برنامه افزایش تولید را نیز در دستورکار دارد، اظهار کرد: امسال نیز تولید شرکت با رشد مواجه خواهد شد.

وی افزود: در راستای افزایش تولید و همچنین تامین مواد اولیه موردنیاز، هم‌اکنون واردات خاک را انجام می‌دهیم و در عین حال پیگیر سرمایه‌گذاری در معادن خارج از کشور نیز هستیم.

او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ماین نیوز درباره آینده معادن انگوران و اتمام ذخیره این معدن در آینده نزدیک توضیح داد: سایز فعالیت در معدن مهدی آباد باید در حد سایز معدنی مانند مس سرچشمه باشد تا اقتصادی شود و به همین دلیل طراحی‌های این معدن و ماشین آلات موردنیاز آن باید غول پیکر در نظر گرفته شوند تا مشکل عیار پایین معدن مهدی آباد برطرف شود. قطعا اگر قرار باشد در معدن مهدی آباد مانند معادن کوچک و متوسط فعالیت شود، فعالیت در این معدن زیانده خواهد بود.

وی افزود: از سوی دیگر حمل خاک از معدن مهدی آباد به کارخانه‌های روی زنجان اقتصادی نیست و کارخانه‌های زنجان باید برای تامین خاک موردنیاز خود فکر دیگری کنند. الیته می‌تواند خاک معدن مهدی آباد را پرعیار کرده و به کنسانتره تبدیل کرد و سپس اقدام به حمل آن برای مصرف در کارخانه‌های زنجان کرد.

به گفته عضو هیات مدیره هلدینگ توسعه معادن روی ایران البته معدن انگوران فعلا تا حدود 10 سال دیگر ذخیره دارد و کارخانه‌های روی زنجان با مشکل آنی مواجه نیستند.

بصیری همچنین درباره فعالیت واحد سرب شرکت ملی سرب و روی ایران نیز گفت: فعالیت‌هایی درخصوص حل مشکلات محیط زیستی این کارخانه انجام شده است و می‌توان گفت که این کارخانه هم‌اکنون به صنعت پاکی تبدیل شده است. تکنولوژی کارخانه و فیلترهای آن اصلاح شده و اجازه خروج گاز از کارخانه داده نمی‌شود.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۳
کد مطلب: 34127