گروه معادن
 
کرباسیان در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
پیشنهاد اختصاص ۳ میلیارد دلار وام از صندوق توسعه ملی به ایمیدرو
به کنفرانس آیمارک در استرالیا نمی‌روم
گروه معادن - رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: پیشنهاد ما این است که از صندوق توسعه ملی 3 میلیارد دلار وام برای تقویت حوزه‌های اکتشاف و استخراج معدنی به ایمیدرو اختصاص یابد تا بتوانیم جایگاه کشور را در این حوزه ارتقا دهیم.
 
مهدی کرباسیان در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه کشور ایران یک کشور معدنی محسوب می‌شود و باید سهم معدن و صنایع معدنی در GDP آن به حدود 16 درصد برسد، افزود: متاسفانه ما در این حوزه دچار یک عقب‌ماندگی تاریخ هستیم و باید با کار بیشتر بتوانیم وضعیت حوزه‌های اکتشاف، استخراج و صنایع معدنی را ارتقا دهیم.

وی افزود: در حال حاضر در زمینه اکتشاف، بالغ بر 250 هزار کیلومتر کار اکتشافی در دستورکار ایمیدرو قرار دارد و تلاش داریم احکامی را در برنامه ششم توسعه بگنجانیم تا از فعالان حوزه اکتشاف نیز حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه سهم معدن و صنایع معدنی را به اعداد بالاتری برسانیم. در همین زمینه نیز یکی از پیشنهادات ما این است که از صندوق توسعه ملی 3 میلیارد دلار وام به ایمیدرو اختصاص یابد تا ایمیدرو بتواند جایگاه کشور را در حوزه‌های اکتشاف، استخراج و صنایع معدنی تقویت کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: حوزه اکتشاف ریسک بالایی دارد و به همین دلیل بخش خصوصی رغبت کمتری برای فعالیت و سرمایه‌گذاری در این حوزه دارد. به همین دلیل باید مشوق‌هایی در قالب معافیت‌های مالیاتی و ... به بخش خصوصی ارائه شود تا برای فعالیت در بخش اکتشاف ایجاد انگیزه شود.

کرباسیان تاکید کرد: ما هم در کمیسیون حمایت از تولید مجلس و هم در برنامه ششم توسعه پیشنهادات خود را برای تقویت بخش معدن و صنایع معدنی ارائه کرده‌ایم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری اجلاس معدن و صنایع معدنی و همچنین کنفرانس آیمارک در استرالیا و حضور وی در این دو رویداد در نیمه دوم امسال توضیح داد: امسال به کنفرانس آیمارک نمی‌روم اما قطعا اجلاس معدن و صنایع معدنی را برگزار کرده و در آن حضور خواهم داشت.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: 33560