گروه معادن زغال‌سنگ
 
بکارگیری تکنولوژی روس‌ها در معادن زغال‌سنگ ایران
گروه معادن >زغال‌سنگ - رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه انتقال تکنولوژی در معادن را اولویت همکاری با روس‌ها دانست و گفت: در زمینه معدن و صنایع معدنی می‌توانیم از دانش و تکنولوژی معدنکاری روسیه بهره‌مند شویم اما روسیه بیشتر در زمینه انرژی خواهان همکاری با ایران است.
به گزارش ماین نیوز، اسدالله عسگراولادی با بیان اینکه ایران می‌تواند از تنش سیاسی روسیه و ترکیه برای همکاری‌های صنعتی و معدنی استفاده کند، گفت: در زمینه معدن و صنایع معدنی می‌توانیم از دانش روسیه و تکنولوژی روس‌ها بهره‌مند شویم و همین همکاری‌ها می‌تواند مشکلات صادرات ما را به این کشور ساماندهی کند.

او افزود: ما در حال حاضر در مسیر همکاری‌های جدی حرکت می‌کنیم که امید می‌رود در بسیاری از زمینه‌ها جای ترکیه را در بازار روسیه از آن خود کنیم. گرچه موانعی بر سر راه تجارت با روسیه وجود دارد اما پس از جریانات سیاسی ترکیه هیات‌های مختلفی را به روسیه فرستاده‌ایم و امیدواریم ظرف یکی، دوماه آینده موانع به صورت کلی برداشته شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در پاسخ به این سوال که هدف عمده سفر این روزهای هیات‌های روسی ب به ایران چیست، اظهار کرد: در حال حاضر هیات‌های تجاری روسیه بیشتر در زمینه انرژی خواهان همکاری با ایران هستند و در مورد صادرات کالای غیرنفتی اعلام آمادگی نکرده‌اند. هرچند سرمایه‌گذاری و همکاری در زمینه انرژی هم فرصت مناسبی است و باید هوشمندانه از آن استفاده کنیم.

او با اظهار تاسف گفت: ما در زمینه توسعه گردشگری با روسیه پیشرفتی نداشتیم. در حالی که آنها ویزای توریستی را به آسانی در اختیار ما قرار می‌دهند و هرکس که تمایل به سفر داشته باشد، می‌تواند به این سرزمین سفر کند.

عسگراولادی با بیان اینکه ما باید گردشگری را جزو تفاهمنامه‌ اصلی‌مان با روسیه قرار دهیم، گفت: در مذاکرات ایران و روسیه گردشگری تا به حال به صورت جدی مورد بررسی قرار نگرفته در حالی که گردشگری برای روسیه اهمیت بسیاری دارد. البته موضوعی که وجود دارد، این است که ایرانی‌ها بسیار علاقه‌مند هستند به روسیه سفر کنند در حالی که روس‌ها کمتر علاقه‌مند سفر به ایران هستند. چراکه جمهوری اسلامی ایران، کشوری مذهبی است و قوانینی خاصی در آن حکمفرماست و نمی‌توان به برخی از نیازهای رفاهی روس‌ها جواب مثبت داد. آنها دوست دارند در طول اقامت‌شان در ایران طبق عادت دیرینه‌شان مشروبات الکلی بنوشند و قوانین موجود ایران به آنها این اجازه را نمی‌دهد و در نهایت ما به آنها دوغ تعارف می‌کنیم!

او افزود: نمی‌توانیم در صنعت گردشگری نیازهای گردشگران روسی را برآورده کنیم و به دلیل وجود همین مشکلات اختلاف فرهنگی در صنعت توریست‌ ایران سعی داریم از مسلمانان کشورهای CIS برای همکاری در ایران دعوت کنیم.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۲۷
کد مطلب: 29815
 
مرجع : اقتصاد نیوز