گروه معادن سنگ آهن
 
پس از یک دهه وقفه صورت می‌گیرد؛
از سرگیری صادرات گندله KIOCL هند به ایران
گروه معادن >سنگ آهن - شرکت KIOCL هند قصد دارد صادرات گندله خود را به ایران بعد از تقریبا یک دهه وقفه از سر بگیرد. این شرکت قصد دارد سالانه یک میلیون تن گندله به ایران صادر کند. این خبر را یک مقام ارشد در این شرکت اعلام کرد.
به گزارش ماین نیوز، شرکت KIOCL صادرات خود را به ایران در سال 2005 متوقف کرد، بعد از آنکه دادگاه عالی هند دستور تعطیلی معادن این شرکت در منطقه کارناتاکا را صادر کرد. ایران به مهمترین مشتری گندله KIOCL تبدیل شده است.

این شرکت با شرکت آنگلوامریکن برای واردات اولیه 500 هزار تن سنگ آهن با عیار 67.2 درصد از معادن برزیل آنگلوامریکن به توافق رسیده است و این سنگ آهن در کارخانه KIOCL واقع در مانگلور در خلیج غربی به گندله تبدیل خواهد شد.

مالای چاترجی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت KIOCL در این زمینه به فایننشیال اکسپرس گفت: ما در حال عرضه کارخانه خود به خریداران ایرانی تحت برنامه "ساخت در هند" هستیم. برای سال مالی جاری، ما نیم میلیون تن سنگ آهن با عیار 67.2 درصد از آنگلوامریکن وارد خواهیم کرد. ما این سنگ آهن را در کارخانه خود در مانگلور به گندله تبدیل خواهیم کرد و سپس آن را به ایران صادر خواهیم کرد.

برای صادرات گندله به ایران، KIOCL در حال مذاکرات نهایی با ایمیدرو است. این شرکت قصد دارد سالانه یک میلیون تن گندله با گرید بالا موردنیاز برای واحدهای احیای مستقیم به ایران صادر کند.

اخیرا شرکت KIOCL نخستین محموله سنگ آهن خود به میزان 72 هزار تن را از برزیل دریافت کرد. بعد از آزمایش موفق این محموله وارداتی، این سنگ آهن به کارخانه گندله سازی مانگلور شارژ شد. این کارخانه برای بیش از شش ماه است که تعطیل بوده و دلیل اصلی آن نیز کاهش تقاضا در بازار هند برای گندله بوده است.

ام وی سوبا رائو، مدیر تجاری KIOCL در این زمینه گفت: ما در حال مذاکره به 6، 7 تولیدکننده احیای مستقیم در غرب آسیا شامل دوبی، عربستان سعودی و ایران برای تامین گندله موردنیاز آنها با عیار 66 درصد به بالا هستیم. کارخانه های با پایه گاز به گندله با عیار بسیار بالا نیاز دارند و KIOCL در زمینه تولید این نوع گندله تجربه زیادی دارد. ما حدود 70 هزار تن گندله با گرید بالا در ماه نوامبر به ایران صادر خواهیم کرد.

کارخانه گندله سازی KIOCL در مانگلور در خلیج کارناتاکا دارای ظرفیت تولید سالانه 3.5 میلیون تن است. مکان احداث این کارخانه یک مکان استراتژیک بوده و نزدیکی بسیار خوبی به بازارهای غرب آسیا و ایران، جایی که تولید فولاد در حال رشد است، دارد.

این شرکت در سال 2005 و در پی دستور دادگاه عالی هند برای توقف فعالیتهای معدنی صادرات خود به ایران و سایر کشورها را متوقف کرد.

چاترجی گفت: ما سالانه یک میلیون تن گندله به ایران صادر خواهیم کرد. ما اخیرا سنگ آهن وارداتی از برزیل را تست کردیم و متوجه شدیم که این سنگ آهن مناسب برای تولید گندله در کارخانه مانگلور است. ما گندله با عیار 66 تا 67 درصد را برای صادرات به ایران تولید خواهیم کرد.

براساس اطلاعات منابع صنعتی، کارخانه های فولادسازی بسیاری در هند کشف کرده اند که سنگ آهن برزیلی برای تبدیل به گندله مناسب نیست. اگرچه KIOCL که نخستین گندله ساز هند در بخش عمومی است، تجربه قابل توجهی در زمینه تبدیل انواع سنگ آهن با عیارهای مختلف به گندله دارد. این شرکت این توانایی را دارد که هم از سنگ آهن مگنتیت و هم از سنگ آهن هماتیت استفاده کند. این شرکت همچنین از سنگ آهن داخلی و از معادن چاتیسگار نیز برای تامین خوراک موردنیاز خود استفاده خواهد کرد. این شرکت اخیرا بیش از 100 هزار تن گندله به فولاد اسار فروخت.

برای KIOCL، قیمت تمام شده (با احتساب هزینه حمل، بیمه و ...) هر تن گندله حدود 65 دلار در می آید در حالی که قیمت فروش هر تن گندله این شرکت 99 دلار تخمین زده می شود.

KIOCL to resume pellet exports to Iran after a decade
تاریخ انتشار : جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۱۲
کد مطلب: 28527