گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
توکلی خبر داد:
نامه اعتراضی کرباسیان درباره واگذاری آلومینیوم المهدی هرمزال
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری مزایده آلومینیوم المهدی هرمزال و قیمت تعیین شده برای فروش این کارخانه انتقاد کرد.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، احمد توکلی در برنامه نشست خبری شبکه دو در حضور رئیس سازمان خصوصی سازی توضیح داد: فروش مجتمع آلومینیم المهدی هرمزال به ارزش 1750 میلیارد تومان را در خرداد 1393 آغاز کردند که در همان موقع نحوه انجام این کار مورد اعتراض نیروهای انقلابی قرار گرفت و بعد اعلام کردند که چون این مجتمع مشتری نداشت، در مرحله دوم قیمت آن‌را 880 میلیارد تومان تعیین کردند. مزایده دوم در بهمن 1393 اعلام شد و در اسفند ماه همان سال پاکات مزایده باز شد که مجددا مزایده مورد اعتراض قرار گرفت و با اعتراضات انجام شده، در مرحله سوم مجددا ارزیابی جدید انجام شد و قیمت مجتمع به 1733 میلیارد تومان رسید که با این وصف 803 میلیارد تومان به قیمت مجتمع اضافه شد. این نشان می‌دهد که اعتراضات انجام شده بجا بوده است.

وی با اشاره به اینکه براساس قرارداد امضا شده بین سازمان خصوصی سازی و خریدار آلومینیوم المهدی هرمزال قرار است خریدار بدهی خود را به مدت 7 سال به صورت اقساط و از طریق فروش ماهانه شمش پرداخت کند و طبق نامه رئیس هیات عامل ایمیدرو دولت در این زمینه بالغ بر 50 میلیون دلار ضرر خواهد کرد و خریدار نیز چندان تعهدی به پرداخت بدهی به طرف خارجی ندارد، اضافه کرد: حتی در قیمت‌گذاری مجتمع نیز مواردی مانند تونل‌های زیر کارخانه، زمین‌ها و موارد دیگر لحاظ نشده‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: 40 نفر از نمایندگان مجلس نامه نوشتند و همین باعث شد تا در مزایده دوم قیمت فروش مجتمع افزایش پیدا کند و البته در الحاقیه شرط عجیب گذاشته شده که جای سوال دارد. اینکه در ازای پذیرش رقم 346 میلیارد تومان به عنوان مابه‌التفاوت از سوی خریدار، پرداخت اقساط مبلغ خرید مجتمع یک سال پس از تنفس و بدون احتساب سود انجام خواهد شد. این در حالی است که با احتساب نرخ سود بانکی برای مبلغ خرید مجتمع، این رقم طی یک سال بالغ بر حدود 300 میلیارد تومان خواهد شد که در واقع به نفع خریدار تمام می‌شود.

توکلی همچنین از نحوه انتخاب نماینده خریدار آلومینیوم المهدی هرمزال در این مزایده نیز انتقاد کرد و گفت: برای ما جای سوال دارد که چرا خریدار این مجتمع، رئیس سابق بازرسی کل کشور در بندرعباس را به عنوان نماینده خود در این مزایده انتخاب کرده و این کار شبهه‌ناک بوده و شائبه استفاده از رانت را ایجاد می‌کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۱۹
کد مطلب: 27467