گروه صنایع معدنی فولاد
 
در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی ماین نیوز به آلمان مطرح شد:
حضور سفیر سابق ایران در آلمان در هیات مدیره MME
گروه صنایع معدنی >فولاد - سفیر سابق ایران در آلمان اعلام کرد که از وی خواسته شده تا در هیات مدیره شرکت MME حضور داشته باشد.
 
علیرضا شیخ عطار که برای بازدید از نمایشگاه متک 2015 به دوسلدورف آلمان آمده است، در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی ماین نیوز به آلمان خبر داد که احتمالا از این پس به عنوان عضو جدید هیات مدیره شرکت MME از زیرمجموعه‌های هلدینگ آسکوتک فعالیت خواهد کرد.

در کارنامه کاری شیخ عطار بیشتر سمت‌های وی مربوط به دوران حضورش در وزارت امور خارجه می‌شوند اما بد نیست بدانید که او در سال‌های دور یعنی 1364 تا 1368 چهار سال را نیز به عنوان معاون وزیر صنایع فعالیت کرده است. مدتی قبل از انقلاب و بعد از انقلاب نیز فعالیت در شرکت پلی اکریل اصفهان در کارنامه شیخ عطار دیده می‌شود.

آخرین سمت مطرح شیخ عطار مربوط به سفیری او در آلمان از سوی ایران طی سال 1387 تا 1393 می‌شود. بعد از آن نیز علی ماجدی، معاون سابق وزیر نفت جانشین شیخ عطار در سفارت ایران در آلمان شد.

اما حضور علیرضا شیخ عطار در نمایشگاه متک 2015 فرصت مغتنمی را ایجاد کرد تا خبرنگار اعزامی ماین نیوز به آلمان به سراغ وی رفته و گفت‌وگویی را با وی انجام دهد.

متن گفت‌وگوی خبرنگار ماین نیوز با علیرضا شیخ عطار به شرح زیر است:

آقای شیخ عطار خیلی به نمایشگاه متک 2015 خوش آمدید. شاید برای برخی عجیب باشد که شما در این نمایشگاه حضور دارید. البته با توجه به سفیری طولانی‌مدت شما از سوی ایران در آلمان شاید این موضوع عجیب هم نباشد. به هر حال خوشحال می‌شویم دلیل حضورتان را در این رویداد بزرگ بدانیم.

اخیرا از من خواسته شده که در هیات مدیره شرکت MME حضور داشته باشم و به همین دلیل برای آشنایی با نمایشگاه و دستاوردهای ارائه شده در آن و همچنین صحبت با دوستان MME و آسکوتک به نمایشگاه آمدم. بازدیدی از نمایشگاه خواهم داشت. باید بدانیم که امروزه نمایشگاه‌ها در دنیا دیگر بازار مکاره نیستند بلکه به مجموعه‌ای برای تبادل فکر، ابتکار و ایده تبدیل شده‌اند. این موضوع از نمایشگاه کتاب که هر سال در فرانکفورت برگزار می‌شود را در بر می‌گیرد تا نمایشگاه‌های تخصصی مانند متک. اینجا هم شرکت‌های معتبری در صنعت فولاد و صدها رشته مرتبط با آنها حضور دارند و برای تبادل ایده و معرفی ظرفیت‌هایشان به اینجا آمده‌اند. باید بدانیم که حیات شرکت‌ها در دنیای امروزی حیات دینامیکی است و هر روز موارد تازه‌ای در بازار ارائه می‌شوند که اگر شرکت‌ها از این نوآوری‌ها عقب بمانند از میان می‌روند. علاوه بر آشنایی با دستاوردهای روز دنیا، همکاری با شرکت‌ها، بازاریابی و احیانا خرید تجهیزات و غیره نیز از دیگر دلایل حضور در چنین نمایشگاه‌هایی است. MME و آسکوتک نیز به عنوان دو شرکت مهندسی مهم در کشور ما در این نمایشگاه حضور دارند. البته باید بدانیم که این شرکت‌ها در واقع هویت آلمانی هم دارند و شرکت آلمانی محسوب می‌شوند. این دو مجموعه با توجه به پرسنلی که دارند اعم از پرسنل ایرانی و خارجی در آلمان و در ایران و با توجه به اینکه صاحب تکنولوژی هستند مخصوصا تکنولوژی پرد در احیا برای معرفی این ظرفیت‌ها در نمایشگاه متک 2015 غرفه دارند و بازدیدکنندگان نیز از سراسر جهان به اینجا برای بازدید از این غرفه می‌آیند.

شرکت MME چه اهدافی را در ایران و خارج از ایران دنبال می‌کند؟

MMEبه خاطر وابستگی که به ایمیدرو دارد و ارتباطی که با زیرمجموعه ایمیدرو دارد شرکتی شناخته شده است. بنابراین در بیشتر پروژه‌های بزرگ فولادی که در ایران مطرح می‌شوند یا به MME مراجعه می‌کنند و یا با آن مشورت می‌کنند و MME به عنوان یک شرکت مهندسی توانایی‌های خوبی دارد و هم به لحاظ پرسنل باتجربه اعم از ایرانی و آلمانی و هندی. بد نیست بدانیم که در بین پرسنل شرکت MME از قدیمی‌های بسیار شناخته شده در صنعت فولاد آلمان و هند حضور دارند و این باعث شده تا این شرکت حرف برای گفتن زیاد داشته باشد. ما از معدود شرکت‌های مهندسی هستیم که در داخل کشور صاحب یک فناوری هستیم که پتنت این فناوری در آلمان ثبت شده است. بنابراین از این ظرفیت باید استفاده شود،هم خدمت ارائه شود و هم در جهت اقتصاد مقاومتی حرف برای گفتن داشته باشیم.

پروژه‌های شرکت چطور پیش می‌روند؟

پروژه‌ها با قدرت پیش می‌روند. البته گاهی اوقات مشکلات بودجه‌ای پیش می آید که خیلی دست ما نیست.

قصد دارید از غرفه شرکت‌های بزرگی مانند اتوتک، اس ام اس و دانیلی نیز بازدید کنید؟

حتما از این فرصت استفاده خواهیم کرد.

و سخن پایانی...

این مجموعه (MME و آسکوتک) به خاطر تخصصی که در آن هست و حسن شهرتی که دارد و فناوری که در اختیار دارد امیدوارم که در اقتصاد مقاومتی که راه‌حل آینده کشور ما است بتواند نقش خود را ایفا کند و در جهت تبدیل شدن به برندی بین‌المللی نیز حرکت می‌کنیم.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری‌نژاد
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب: 25434