گروه صنایع معدنی سیمان
 
دبیر انجمن سیمان به ماین نیوز خبر داد:
پیشنهاد آزادسازی قیمت سیمان در سال ۹۳
گروه صنایع معدنی >سیمان - دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از ارائه پیشنهاد آزادسازی قیمت سیمان به وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.
عبدالرضا شیخان در گفت وگو با خبرنگار ماین نیوز در پاسخ به این سوال که آیا بحث افزایش قیمت سیمان برای سال ۱۳۹۳ مطرح شده است یا خیر؟ گفت: افزایش قیمت سیمان بستگی به قیمت نهاده های انرژی مانند سوخت و برق دارد و ما منتظر هستیم ببینیم در بودجه سال آینده چه تصمیماتی گرفته می شود که بر همین اساس پیشنهادات خود را ارائه دهیم.

او با اشاره به اینکه پیشنهاد انجمن سیمان آزادسازی قیمت است، گفت: هم اکنون قیمت گذاری سیمان در بازار توسط انجمن سیمان و با نظر وزارتخانه انجام می شود. ما اعتقاد داریم که قیمت سیمان را در بازار باید عرضه و تقاضا تعیین کند. در گذشته به دلیل اینکه تقاضا بسیار بیشتر از عرضه بود نوسان قیمتها همواره به ضرر مصرف کننده تمام می شد اما در حال حاضر عرضه بر تقاضا پیشی گرفته و با آزادسازی قیمت سیمان قطعا مصرف کنندگان نیز منتفع می شوند.

به گفته وی پیشنهاد آزادسازی قیمت سیمان به صورت شفاهی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان همچنین با بیان اینکه سیمان ایران هم اکنون با قیمتهای پایینی به بازارهای خارج از کشور صادر می شود، افزود: هم اکنون در حال مدیریت صادرات سیمان کشور هستیم تا در بازارهای هدف بین صادرکنندگان سیمان ایران رقابت منفی به وجود نیاید. این رقابت منفی در نهایت به ضرر صنعت سیمان کشور تمام می شود.

شیخان همچنین با تاکید بر ضرورت اجرای برنامه هایی به منظور افزایش مصرف سیمان در کشور توضیح داد: یکی از این برنامه ها این است که ما به سمت ساخت بناهای بتونی در کشور بریم چرا که کشورمان روی خط زلزله قرار دارد و ساختمانهای بتونی نیز در برابر زلزله مقاوم هستند.

وی افزود: همچنین به دولت پیشنهاد کرده ایم که روکش های جاده ها به صورت بتنی شود که با این کار عمر روکشها جاده ها طولانی تر شده و حتی به ۳۰ سال می رسد. ضمن اینکه استهلاک و تصادف خودروها نیز کمتر می شود. از سوی دیگر قیر کشور نیز که هم اکنون قیمت خوبی در بازارهای صادراتی دارد در داخل کمتر مصرف شده و فرصت صادرات بیشتری پیدا می کند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان همچنین رشد سهام شرکتهای سیمانی را در بورس منطقی دانست و گفت: صنعت سیمان صنعت استراتژیک و روپایی بوده و از سال ۱۳۸۰ تاکنون توانسته ظرفیت تولید خود را دو برابر کند. امسال نیز طبق هدفگذاری های انجام شده صادرات سیمان کشور به حدود ۱۶ میلیون تن می رسد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۰۸
کد مطلب: 2338