گروه بورس سهام و فلزات
 
با مصوبه جدید؛
محصولات فولادی مستقیم به مصرف‌کننده می‌رسد
گروه بورس سهام و فلزات - در نشست مشترک مسئولان سازمان بورس و بورس کالا با مدیران شرکت های فولادی مقرر شد امکان عرضه خرد محصولات فولادی در بورس کالای ایران به اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم شود.
به گزارش ماین نیوز، همچنین قیمت پایه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا براساس میانگین قیمت معاملات در آخرین روز عرضه قبلی تعیین خواهد شد، لیکن عرضه با قیمت اعلامی عرضه کننده در مرحله مظنه یابی (زرد)، متناسب با قیمت تقاضای ثبت شده انجام می شود.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت: با موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران بورس کالا، این مصوبه به تصویب رسید و قرار شد شرایط فروش افراد حقیقی نیز فراهم شده تا بتوانند راحت تر این محصولات را دریافت کنند.

اردشیر سعد محمدی، در خصوص مصوبه جدیدی که در نشست مشترک مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران عامل چند شرکت فولادی، برگزار شد استقبال افراد حقیقی از محصولات ذوب آهن اصفهان با توجه به کیفیت این محصولات، مهم ترین مبحث در مصوبه جدید خواهد بود.

وی اظهار داشت: مهم ترین بحث این نشست این بود که سهامداران خرد و افراد حقیقی نیز بتوانند با توجه به کیفیت بالای محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان، این قبیل محصولات را از بورس کالا به طور مستقیم خریداری کنند.

وی در این خصوص ادامه داد: با موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران بورس کالا، این مصوبه به تصویب رسید و قرار شد شرایط فروش افراد حقیقی نیز فراهم شده تا بتوانند راحت تر این محصولات را دریافت کنند.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در خصوص مزیت های این مصوبه افزود: این مصوبه یک چرخه کاملی از تولید تا مصرف کننده را بدون واسطه فراهم می کند به این معنا که این اقدام باعث می شود متقاضیان محصولات نهایی فولاد بتوانند بدون واسطه محصولاتی مانند میلگرد و تیرآهن را از بورس کالا تهیه کنند که این امکان علاوه بر کاهش هزینه برای مصرف کننده، زمینه افزایش تقاضا در صنعت فولاد هم در بخش بالادستی(تولیدکننده محصولات اولیه) و هم در صنعت پایین دستی(محصول نهایی) را فراهم می آورد.

سعدمحمدی در خصوص تأثیرات این مصوبه گفت: این مصوبه عاملی برای دسترسی مستقیم خریداران به بازار خواهد بود و به نظر می رسد تصمیم مناسبی برای حضور سرمایه گذاران حقیقی در بورس کالا باشد.

وی در خصوص شفافیت قیمت محصولات فولادی از طریق اجرایی شدن این مصوبه بیان داشت: طبیعی است که ذوب آهن جزء معدود کارخانه هایی است که تمام محصولات خود را از طریق بورس کالا عرضه می کند و بدین ترتیب از شفافیت مناسبی در خصوص قیمت گذاری بهره مند است اما در این بین، با اجرایی شدن این مصوبه می توان امیدوار بود که سرمایه گذاران خرد نیز می توانند از این شفافیت قیمت، برای خریدهای خود استفاده کرده و سود مناسبی را به دست آورند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب: 21300