گروه بورس سهام و فلزات
 
کاهش قیمت فولاد خصوصی در بورس
گروه بورس سهام و فلزات - در شرایطی که بازار محصولات فولادی به واسطه رکود و رقابت میان تولیدکننده‌ها برای فروش محصولات تولیدی چند ماهی است کاهش متناوب قیمت انواع فولاد را تجربه می‌کند، طی چند روز اخیر نوسانات رو به پایین نرخ ارز نیز اثر فزاینده‌ای بر روند کاهشی بهای این محصولات در بازار غیررسمی داشته است.
به گزارش ماین نیوز، همزمان با پیشرفت مذاکرات هسته‌ای و در پی تقویت احتمال توافق میان ایران و گروه 1+5 که در بعضی خبرها منتشر شد، روز یکشنبه طی ساعاتی هر دلار آمریکا به زیر 3400 تومان نیز در بازار غیررسمی رسید.

نوسان نرخ ارز که به‌عنوان فاکتوری برای تغییر قیمت در بسیاری از بازارها از جمله فولاد به شمار می‌رود موجب شد با آنکه روز دوشنبه دلار بار دیگر به کانال 3400 تومان برگشت، اما قیمت انواع فولاد اعم از ساخت داخل و وارداتی نوسانات نزولی را در این دو روز تجربه کنند. روز گذشته میلگرد 5 تا 20 تومان، تیرآهن اعم از شاخه‌های سبک و سنگین تا حداکثر 13 هزار تومان در هر شاخه، محصولات مفتولی 20 تومان و کلاف 5.5 و 6.5 ساده چین 55 تا حداکثر 60 تومان به ازای هر کیلو در مبادی ورودی و در بازار آزاد با تنزل قیمت روبه‌رو شدند. این تنزل قیمت‌ها و دوران سخت رکود که امان بسیاری از فعالان صنعت فولاد را به علت تداوم آن بریده است، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و افزایش هزینه‌های پرداختی واحدهای تولیدی حالت هشدارگونه‌ای به خود گرفته است و برخی صحبت‌های فعالان این صنعت نشان می‌دهد در شرایطی که تعدادی از واحدهای بخش خصوصی تعطیل شده‌اند، بسیاری از آنها نیز در معرض خطر تعطیلی و ورشکستگی قرار گرفته‌اند.

با این وجود اما وزیر صنعت، معدن و تجارت در آيين بهره‌برداري از خط توليد فولاد آلياژي در مجتمع فولاد شاهين بناب، رکود بازار فولاد را کوتاه‌مدت ارزیابی کرد و گفت: ركود كنوني يك طيف زماني گذرا است و در حال حاضر قيمت جهاني فولاد در پايين منحني سينوسي خود قرار دارد و با تغيير شرايط، وضعيت موجود بهبود خواهد يافت.

وي از سرمايه‌گذاران صنعت فولاد خواست با ديد گسترده و وسيع به ارزيابي شرايط آتي اين صنعت بپردازند و صحنه توليد و صنعت را رها نكنند. به هر طریق رکود مبادلات در بازار آزاد محصولات فولادی سایه سنگین خود را مدت‌ها است که بر سر بازار رسمی یا همان بورس کالا نیز کشیده است.

روز گذشته شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر 13 هزار و 200 تن سبد میلگرد مخلوط را با قیمت 1550 تومان در قالب یک معامله نقدی به تابلو معاملات آورد که با تخفیف 15 تومانی، بخشی از این محصول در زمان عادی معاملات و مابقی آن در زمان مچینگ با قیمت 1535 تومان خریداری شد. دیگر شرکت عرضه‌کننده تالار صنعتی در این روز فولاد مبارکه بود که با عرضه انواع ورق در مبادلات این روز بورس کالا شرکت کرد. دوشنبه ورق گرم B با قیمت 1670 تومان در حجم 2200 تن از سوی فولاد مبارکه ارائه شد که در مجموع 1870 تن آن خریداری شد. ورق گرم C دیگر عرضه این شرکت با نرخ 1707 تومان بود که در حجم 2200 تن مورد مبادله قرار گرفت. ورق سرد B و گالوانیزه هم به ترتیب با نرخ‌های 2020 و 2195 تومان در حجم‌های 1000 و 500 تن عرضه شدند که بخشی از آنها مورد مبادله قرار گرفت.

در نهایت آخرین عرضه فولادی این روز ورق قلع اندود بود که فولاد مبارکه این محصول را با نرخ 2915 تومان در حجم 300 تن فروخت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۳۴
کد مطلب: 21174
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد