گروه بورس سهام و فلزات
 
کاهش نرخ ۶۰۰ تومانی مس در بورس کالا
گروه بورس سهام و فلزات - آنچه این روز‌ها به کاهش قیمت مس در بازارهای داخلی دامن زده بیشتر به روند رو به پایین بازارهای جهانی مربوط می‌شود. در واقع مشکل به وجود آمده در بازارهای جهانی این محصول از کمبود تقاضا ناشی شده، از طرفی هم اخبار ضعیف از اقتصاد چین باعث شده تا فروش مس وارداتی در بازار نقدی این کشور سخت‌تر شود که همین امر موجب تضعیف قیمت‌ها شده است.
به گزارش ماین نیوز، البته این شرایط بر معاملات بورس کالا نیز حاکم بود؛ چرا که روز یکشنبه عرضه‌های مس در تالار صنعتی با روند نزولی همراه شد و کاهش بیش از 600 تومانی را در هر کیلو نسبت به معامله قبلی تجربه کرد.

درست است که کاهش نرخ مس بیشتر با روند بازارهای جهانی در حال تغییر است، اما تغییر هر کدام از پارامترهای تاثیر گذار می‌تواند تغییر زیادی بر روند معاملات این محصولات چه در بازارهای داخلی و چه در بازارهای خارجی ایجاد کند.

به گفته کارشناسان حوزه فلزات پایه عامل اصلی ریزش قیمت‌ها در بازارهای جهانی افول قیمت نفت در یک ماه گذشته بوده است البته روز جمعه قیمت نفت اندکی افزایش یافت که به سرعت تاثیر خود را بر قیمت این فلز سرخ گذاشت، به‌طوری که قیمت جهانی مس از 5 هزار و 390 دلار در روز پنج‌شنبه با 115 دلار افزایش روز جمعه به 5 هزار و 505 دلار در هر تن رسید. بر این اساس به عقیده فعالان آگاه اگر روند افزایشی بهای نفت ادامه‌دار باشد احتمال افزایش نرخ مس هم در بورس جهانی لندن برای هفته آتی دور از ذهن نیست.

از طرفی حجم عرضه‌ها و میزان تقاضای محصولات مسی در این تالار معاملاتی نسبت به هفته گذشته به خصوص برای کاتد شرکت صنایع ملی مس بسیار کاهش یافته بود، به‌طوری که به گفته یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه دلیل این افت تقاضا را انتظار برای کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌دانند. به گفته این فعال آگاه حتی شنیده‌ شده در بازار غیررسمی این محصولات به دلیل نیاز مالی برخی فروشندگان، مفتول 21 هزار تومانی را زیر 20 هزار تومان در هر کیلو نیز مبادله کرده‌اند. به همین دلیل حجم بالای مفتول مس موجب شده تا معامله‌گران شرایط آسان خرید از بازار آزاد را به شرایط پیچیده بورس کالا ترجیح دهند.

به این ترتیب روز یکشنبه 12 بهمن‌ماه، بورس کالای ایران شاهد معامله بیش از 47 هزار و 998 تن انواع کالا بود که در این میان چهار هزار تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین 3500 تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه ‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به 30 هزار تن انواع مس کم عیار، 100تن سولفور مولیبدن و 18 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، 270 تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در این تالار معاملاتی به فروش رسید.

براین اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت 18 هزار و 449 تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش 681 تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول 4 هزار تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا 360 تن ثبت شد.

همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت 19 هزار و 189 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، افت 683 تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول 3 هزار و 500 تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار 900 تن از این محصول بوده‌اند. مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت پایه 19 هزار و 244 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، کاهش 683 تومانی در هر کیلو را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول 270 تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد. از سوی دیگر این فلز سرخ هم اکنون در بازار آزاد با قیمت 21 هزار تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد که نسبت به روز گذشته کاهش قیمت 500 تومانی در هر کیلو داشته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۲۹
کد مطلب: 20702
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد